Tango w Buenos Aires

Wydawnictwo: Twój Styl
El cantor de tango
978-83-7163-406-2
falka

Bruno Cadogan, student z Nowego Jorku, przyjeżdża do Buenos Aires w poszukiwaniu materiałów do pracy magisterskiej, której tematem mają być eseje Luisa Borgesa o pochodzeniu tanga. Miasto urzeka go swą magią i tajemniczością, wciąga w labirynt ulic, zdarzeń i ludzkich losów. Podążając śladami legendarnego pieśniarza tanga, Julia Martela, Bruno odkrywa nową, nieznaną mapę Buenos Aires,...

Podążając śladami legendarnego pieśniarza tanga, Julia Martela, Bruno odkrywa nową, nieznaną mapę Buenos Aires, znaczoną zbrodnią, cierpieniem, okrucieństwem. Tango jest tu czymś więcej niż pieśnią, tańcem - jest duchem tego miasta, jego istotą, skupiającą burzliwą przeszłość, wrzącą teraźniejszość i pełną nadziei przyszłość. "W tangu piękno głosu jest tak samo ważne jak sposób, w jaki się śpiewa, przestrzeń między sylabami, znaczenie kryjące się w każdym zdaniu. (...) pieśniarz tanga jest kimś, w kim słuchacz rozpoznaje swe własne uczucia. Trawa, która porasta tę łąkę muzyki i słów, jest dziką, szorstką, nieokiełznaną trawą Buenos Aires, pachnącą chwastami i lucerną (...)". Misterna, "pudełkowa" konstrukcja tej pięknej, poruszającej - lirycznej a zarazem pełnej naturalizmu - czasem zaskakującej opowieści sprawia, że nie tylko przeplatają się w niej zdarzenia z różnych epok i nastroje, ale niekiedy umyka granica pomiędzy rzeczywistością a snem, pragnieniem, wyobraźnią, tęsknotą.

Małgorzata48 | 2012-06-25
Przeczytana: 2008 rok

Buenos Aires ukazane jest w powieści jako fascynujące miasto - brzydkie i piękne jednocześnie, magiczne, pełne sprzeczności, o niewytłumaczalnym uroku. Fabuła powieści jest szkatułkowa (opowieść w opowieści), a jej głównym motywem jest poszukiwanie "alefa" z powieści Borghesa, rozumianego jako absolut, jako centrum, coś doskonałego. Jest tu dziwna, mroczna atmosfera, jakieś szaleństwo, jakaś magia. Dziwna to powieść, ale wciągająca. Na pewno nie jest to lektura "lekka, łatwa i przyjemna" i nie dla wszystkich.

Marcello Cobretti | 2011-01-07
Przeczytana: czerwiec 2007

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Buenos Aires,Argentyna,Sol de mayo...Mój kraj,moja miłośc.Choćby źle podana,źle zaprawiona,ale zawsze miłośc.

masterpiece | 2016-06-25
Przeczytana: 25 czerwca 2016