Pośmiertna sława Hectora Kiplinga

Tłumaczenie: Anna Nowak
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
The Late Hector Kipling
Anna Nowak

Przewrotny, inteligentny i dowcipny debiut znanego aktora Davida Thewlisa; opowieść o życiu, miłości, sztuce oraz o nieprzezwyciężonej pokusie zdrady. Hector Kipling jest znanym artystą. Nie dorównuje jednak popularnością swojemu przyjacielowi Lenny’emu Snookowi. Pewnego popołudnia, gdy obaj stoją w galerii Tate, życie Hectora zaczyna się walić. Jak przystało na malarza, jego kryzys...

Hector Kipling jest znanym artystą. Nie dorównuje jednak popularnością swojemu przyjacielowi Lenny’emu Snookowi. Pewnego popołudnia, gdy obaj stoją w galerii Tate, życie Hectora zaczyna się walić. Jak przystało na malarza, jego kryzys egzystencjalny zaczyna się tam, gdzie rodzi się wielka sztuka. Jeśli zaś dodamy, że ów malarz ma czterdzieści trzy lata, a jego dziewczyna musi na jakiś czas wyjechać, otrzymamy sprawdzony przepis na katastrofę. Zwłaszcza gdy dojdzie do tego jeszcze niepożądana obecność psychoterapeutki na jego wernisażu, młoda, uwodzicielska poetka ze słabością do sadomasochizmu i wreszcie chory psychicznie wielbiciel, od lat starannie planujący zemstę. To każdego doprowadziłoby do łez.

Coraz szybciej następujące po sobie katastrofy zawiodą Hectora do szaleństwa, a powieść coraz bardziej będzie przypominała surrealistyczny, histerycznie śmieszny Hitchcockowski thriller – historię o tym, jak człowiek może zostać doprowadzony do stanu, gdy jedynym wyjściem z kryzysu wieku średniego staje się pistolet.

Zabawna, inteligentna, znakomicie operująca absurdem, czarna komedia Davida Thewlisa zwiastuje narodziny prawdziwego talentu literackiego.

źródło opisu: http://www.proszynski.pl

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/images/media/products/posmiertna.slawa.jpg

Agnieszka Śniady | 2013-01-19
Przeczytana: 11 grudnia 2012

Z założenie nie "porzucam" książek - gdy już rozpocznę lekturę staram się dobrnąć do końca. Nawet gdy początkowo mnie owa lektura nie porywa. Niekiedy zdarza się tak, że męcząca na początku - okazuje się w końcowym rozrachunku pasjonująca, bądź chociażby intrygująca.
"Pośmiertna sława Hectora Kiplinga" jest pierwszą książką, której po prostu nie dałam rady czytać. Męczyłam, męczyłam... i poddałam się.
Dawno nie trafiłam na coś równie ciężkiego.
Dobrze, że kupiłam ją za przysłowiową złotówkę.... (w sumie to nie dziwi mnie teraz jej promocyjna cena :P).

Agłaja | 2011-08-15
Przeczytana: 15 sierpnia 2011

Z wielkim trudem dotarłam do końca, choć nie było łatwo. Zastanawiałam się czy prędzej zwariuję ja czy też główny bohater - może takie było założenie autora, by doprowadzić do pasji czytelnika zwłaszcza ciągłym wplataniem w dialogi słowa "hę".

Snafu | 2016-02-26
Przeczytana: 24 lutego 2016

Książka Davida Thewlisa rozpoczyna się dość niewinnie, ot zabawna historia, ale już na początku coś mi w niej zgrzytało, coś wyczuwałam.
Nie wiem czy powinnam to pisać, bo być może popsuję wam przyjemność czytania, także lojalnie ostrzegam, że ten akapit to spoiler; ale z drugiej strony ciężko cokolwiek napisać o tej powieści bez napisania tego. Mianowicie "Pośmiertna sława Hectora Kiplinga" to historia człowieka popadającego w szaleństwo. To śmiały pomysł, dość często wykorzystywany w literaturze.
David Thewlis napisał całkiem dobrą powieść. "Pośmiertna sława Hectora Kiplinga" wydała mi się w sumie dziwna, ale myślę, że pochwała się jednak należy. Jest napisana lekkim językiem, więc szybko się ją czyta, nie dziwne więc, że dałam się porwać akcji, a pod koniec zastanawiałam się dokąd to u licha zmierza, a po zamknięciu książki- o co tam chodziło... Nie porwała mnie, nie spodobała mi się zbytnio. Nie będę jej szczególnie polecać, ale nie jest zła, więc nie zamierzam...

artdeco92 | 2011-01-26
Przeczytana: 26 stycznia 2011

Zaczęłam się zastanawiać, kto najpierw zwariuje - Hector Kipling, czy ja, czytając tę książkę. Owszem, zabawna. Groteskowa, przerażająca, dziwna.

czarna_zjawa | 2012-04-21

Próbowałam, robiłam kilka podejść.. ale niestety nie dałam rady, więc chętnie podam dalej :))

asiczek | 2012-10-13
Przeczytana: 01 stycznia 2012