Evita

Wydawnictwo: Da Capo
Santa Evita
Evita Peron, Argentyna
cookiemonster

Eva Perón już za życia należała do najbardziej znanych postaci Ameryki Łacińskiej. Po śmierci jej legenda zataczała coraz szersze kręgi, aż "Santa Evita"- Święta Evita, jak nazywaja ją w Argentynie- stała się postacią kultową na całym świecie. Powieść Tomása Eloya Martíneza w przepięknej, niezwykle literackiej formie ukazuje fenomen Evy Perón i czasów, w których przyszło jej żyć. Powieść...

Powieść "Evita" posłużyła za kanwę głośnego musicalu Andrew Lloyda Webbera pod tym samym tytułem oraz filmu z Madonną i Antonio Banderasem w rolach głównych.

Grażyna | 2011-03-22
Przeczytana: 22 marca 2011

Ciekawa, choć spodziewałam się trochę czegoś innego, niemniej jednak dowiedziałam się rzeczy o których nie miałam pojęcia /balsamowanie zwłok Evity i stworzenie ich replik/

Słaba książka "Evita" nie zaskakuje nie zachwyciła mnie.... fabuła taka sobie, czuje się rozczarowana tą książką, oglądałam Musical w roli głównej z Madonną i Antoniem Banderasem wywarł na mnie świetne wrażenie lepszy od książki, zmęczona czytaniem nie doczytałam do końca nie podobała się mi wcale nudziłam się przy niej, strata czasu, myślałam, że będzie ciekawa i mnie zaciekawi, przykuje uwagę, ale nic z tego!!!

Tomasz Pindel | 2012-05-23

Wybitna powieść wielkiego Argentyńczyka, u nas przegapiona, bo dość idiotycznie sprzedawano ją jako książkę filmową, że niby ekranizacja z Madonną ma tu coś do rzeczy. A jest to rzecz z pogranicza literatury faktu, z elementami czystej fikcji, opowiadająca w sumie głównie o pośmiertnych losach ciała Evity. Do tego w bardzo dobrym przekładzie.

Magda | 2011-05-17
Maciej | 2014-12-27
Przeczytana: 26 lipca 2005

Tomas Eloy Martinez, niestety nie żyjący już wybitny autor "Evity" (w oryginale "Świętej Evity") napisał książkę w mojej opinii "wybitną". Będę mógł już tylko powtórzyć to, co wielu czytelników przede mną napisało. W niezwykle pięknej literackiej formie, autor opisał historię pośmiertnych losów Evy Peron. Temat robi wrażenie, bo w genialny sposób miesza fakty z fikcją literacką. Mało kto pewnie w to uwierzy, ale wiele z wydarzeń w tej książce miało na prawdę miejsce. Eva Peron po śmierci została po prostu przemieniona w arcydzieło technik balsamacji - utrwaloną na wieczność lalkę o ludzkich wymiarach z prawdziwej skóry i kości o długich blond włosach, zawierającą wszystkie wewnętrzne organy w stanie nienaruszonym. Książka jest mroczna ale w pewien sposób też i piękna. Zdecydowanie potrafi wyryć mocny ślad w pamięci na bardzo długo. Nie ma jednak się czemu dziwić, gdy podmiotem są idealnie zakonserwowane zwłoki młodej i pięknej kobiety, która za życia była tytułowana w swoim kraju...

Vesna-Parun | 2011-05-17
Przeczytana: 25 stycznia 2011

Z Evita Peron już zawsze będzie mi się kojarzyć Madonna śpiewająca z balkonu do ludu argentyńskiego. Z musicalu kojarzę tylko te scenę, gdyż z powodu ogromnej niechęci do tego gatunku nigdy go nie obejrzałam. miałam jakieś tam pojęcie na temat osoby Evy Peron, ale raczej dosyć mgliste, ta książka mnie uświadomiła. niekoniecznie odpowiada mi sposób narracji, bohaterów też jest tu co najmniej tylu, co w meksykańskiej telenoweli.Ale opisy balsamowania zwłok, wykonywania kolejnych ich replik i wszystkich "pośmiertnych przygód " (bo jak to inaczej nazwać?) Evy Peron wstrząsnęły mną. Historia zbiorowej histerii - tak można nazwać to, co działo się po śmierci Evy. Z jednej strony histeria polityków - żeby jej kult zdławić w zarodku, żeby lud padł ofiarą zbiorowej amnezji. Z drugiej strony histeria kochającego ją ludu - żeby pamiętać jak najwięcej i jak najdłużej. Warto przeczytać.

Nika | 2013-08-15
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 29 lipca 2013

Powszechnie wiadomo, że istnieje tylko jedno pierwsze wrażenie. I bardzo często to ono kształtuje opinię, pozostawiając w pamięci obraz, którego nigdy już nie będzie można zastąpić. Czy można mówić o pierwszym wrażeniu w odniesieniu do książek? Nie warto brać pod uwagę okładek, bo one zmieniają się zbyt często. Ale treść zawsze pozostaje taka sama, niezmienna. Pierwsze zdanie, jakie czytelnik przeczyta po otworzeniu książki, może być kluczowe. Ułożone w sposób interesujący i tajemniczy może napełnić czytelnika ciekawością, która nie pozwoli mu się oderwać od powieści. Bo książka musi kryć w sobie niesamowitą treść, gdy zaczyna się zdaniem:

„Kiedy Evita przyszła do siebie po nieprzytomności trwającej ponad trzy doby, zrozumiała, że wreszcie musi umrzeć.”

Maria Eva Duarte de Perón, zwana Evitą, była drugą żoną prezydenta Argentyny, Juana Peróna, powszechnie znaną działaczką społeczną i polityczną, ale także artystką. Od małego powtarzała, że świat zapamięta ją jako wybitną...

cookiemonster | 2011-05-01
Na półkach: Przeczytane, 2011
Przeczytana: 01 maja 2011

Ciekawa, ale polecam raczej kolejność książka, musical.
Ja najpierw obejrzałam film, a potem zabrałam się do powieści, do której robiłam kilka podejść. Ostatecznie przeczytałam i nie żałuję. Warto!
Książka urzeka pięknym, wręcz poetyckim językiem i ukazuje nieznane fakty z życia (i z "życia po" - także losy zwłok oraz związanych z nimi działań) Evy Peron. Uświadamia, jak wielkim człowiekiem musiała być, skoro nawet po śmierci miała tak wielki wpływ zarówno na wielką politykę, jak i zwykłych ludzi.

alfi78 | 2012-12-03
Przeczytana: listopad 2012

Krótko mówiąc: Dziwna!
Po przeczytaniu tej książki sama nie wiem, co o niej sądzić. Często mnie zwyczajnie irytowała a mimo to nie umiałam jej nie skończyć.
Nie ma nic wspólnego z biografią w powszechnym tego słowa znaczeniu

książek: 2078
Dorothea | 2012-09-29
Przeczytana: 28 września 2012

Nie zachwyciła mnie.
Momentami mocno przykuwała uwagę, jednak większość czasu opowieść wydawała mi się dość nijaka.