Lot królowej

El vuelo de la reina
8324120416
literatura argentyńska
nadziejka

Uhonorowana prestiżową nagrodą literacką Premio Alfaguara de Novela 2002 książka "Lot królowej" to fascynujące stadium charakteru potężnego, wpływowego magnata prasowego. W skorumpowanym świecie wielkiej polityki, w państwie na krawędzi przepaści, rozwija się dramatyczny związek bohaterów, ujęty w mistrzowską konstrukcję fabuły, która niepokoi i przyprawia o zawrót głowy, wprowadzając czytelnika w hipnotyzujący klimat okrutnych namiętności. Na tle mrocznych tajemnic i związków sfer rządzących i prasy rozwija się nie banalny romans, ale diaboliczna spirala obsesji, pożądania, żądzy władzy i odwetu, która znajduje kulminację w zaskakującym i tragicznym finale.

daab | 2011-11-11

"Lot królowej" to pierwszorzędna pozycja znakomitego, acz niepopularnego w Polsce argentyńskiego prozaika. Na niemal 200 stronach gęsto zapisanej prozy toczy się aż za wiele. Bo co tu mamy? Mamy Argentynę wstrząsaną przez kolejne korupcyjne skandale, infantylny mesjanizm, wykorzystany przeciwko ciemnemu ludowi przez cyniczne tryby wielkiej polityki. Widzimy kreację buenosariańskiego magnata medialnego, przedstawiciela kultu machismo, nie potrafiącego sobie poradzić z ciążącą mu przeszłością. Mamy wreszcie burzliwy romans obnażający skrzętnie skrywane kompleksy, później zamieniony w obsesję, pogardę, żądzę władzy i okrutną zemstę. Świetnie skombinowana historia, w której kolejne elementy układanki tworzą całość mieniącą się feerycznymi barwami latynoskiego kosmosu.

VVisienna | 2012-03-11

+ "purgatorio" nie ma jeszcze PL