Miłość i tęsknota w Bombaju

Wydawnictwo: Sonia Draga

Kolejna doskonała proza w wykonaniu autora bestsellerowych świętych gier nagrodzona Commonwealth Writers Prize dla najlepszej książki rejonu Eurazji. Pięć opowiadań zgrabnie ze sobą powiązanych tematyką oraz tłem akcji. Jest wśród nich romans, zagadka kryminalna, opowieść o duchach oraz dwie inne, snute przez nieuchwytnego narratora w zadymionym bombajskim barze. To słodko-gorzkie opowieści o duchach, morderstwie, awansie społecznym i skrywanych faktach z przeszłości w burzliwym świecie współczesnego Bombaju.

Monika | 2015-04-01
Przeczytana: 01 kwietnia 2015

Rozdźwięk pomiędzy słodką okładką a odrażającą treścią był jak grom z jasnego nieba! Książki nie rozumiem i nie podobała mi się w żadnym wymiarze.

Tamanna | 2014-02-24
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Indie
Przeczytana: 07 marca 2009

W tej książce jest magia opowieści, wyczarowywanie historii ludzkich losów, poplątanych, pełnych napięcia, bólu, a wciąż spragnionych ocalenia, więzi, nadziei. Oprócz ludzi szukam w tej książce Mumbaju, tła, które staje się jednym z bohaterów. Najbardziej poruszającym wydaje mi się opowiadanie "Dharma". Tu starość i dzieciństwo spotykają się w jednym miejscu. Życie zatacza krąg. Kończąc je mierzymy się z dzieckiem w sobie. Aby się przed odejściem pojednać ze swoim życiem musimy zmierzyć się z duchami z przeszłości, przeżyć ból, przyjąć stratę, uwolnić się od poczucia winy.

Książka ta zawiera pięć opowiadań połączonych osobą narratora młodego Radźita Śarmy słuchającego w bombajskim barze opowieści starego Subramaniama. Bohaterami każdego opowiadania są różne osoby, tytuły opowiadań odnoszą się do pojęć w sanskrycie. Trzy z nich
* dharma(obowiązek),
* kama (miłość),
* artha (bogactwo, środki materialne)
przedstawiają sobą trzy z czterech celów życiowych, które (zgodnie...

DeVi | 2015-06-23
Przeczytana: 23 czerwca 2015

Książka składa się z pięciu powieści. W każdym akcja rozgrywa się w Bombaju: na obrzeżach miasta, w biedniejszych lub bogatszych dzielnicach. Obejmuje członków każdej kasty i religii. W pewnym barze, o którym wiedzą tylko miejscowi częstym gościem jest Subramaniamin, który przez impuls wywołany słowami, niedowierzaniami i niezrozumieniem Randzita Sarhma'y snuje powieści o życiu pewnych ludzi.

Jak już wspomniałam mamy pięć opowiadań o tytułach, pod którymi kryją się pewne znaczenia. Artha to cztery cele, które powinien mieć w życiu człowiek: kama, dharma, artha i moksza. Trzy z rozdziałów zawierają owe cele. Pozostałe to Sakti i Santi – moc i spokój.

W pierwszej powieści mamy do czynienia z Dharmą – obowiązkiem z racji urodzenia. Bohaterem jest mężczyzna, wojskowy, któremu w trakcie wojny amputowano nogę. Pewnego dnia, nagle, po wielu latach spokoju, zaczyna go boleć kikut. Wraca do domu odziedziczonym po rodzicach, a tam musi zmierzyć się z przeszłością, która właśnie teraz...

Norka_93 | 2016-04-29
Przeczytana: sierpień 2013