Listy 1946-1969. Cz. 1

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Archiwum Kultury". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Czytelnik
emigracja, pisarze polscy
Feanor

Zebrana korespondencja Gierdoycia i Stempowskiego. Zapis korespondencji dwóch świadków epoki i wiodących intelektualistów polskich na emigracji.
Wybrał, wstępem i przypisami opatrzył Andrzej Stanisław Kowalczyk.

Wojciech Gołębiewski | 2015-06-26
Przeczytana: 26 czerwca 2015

Giedroyc (1906-2000) - twórca "Kultury", "książę z Maisons-Laffitte"; Stempowski (1893-1969), ps. Hostowiec, eseista, krytyk literacki, mason, syn Stanisława (1870-1952) - Wielkiego Mistrza Wielkiej Loży Narodowej Polski. Ale o Stanisławie innym razem, bo to tak fascynująca postać, że wymaga specjalnej atencji. Chyba zajmę się, nim omawiając dzienniki Marii Dąbrowskiej, która choć lesbijka, to ze Stanisławem Stempowskim podobno była w konkubinacie.
Część pierwsza obejmuje lata 1946-57, a więc początki "Kultury" (I numer w 1947; II/III, po przeniesieniu do Paryża), ucieczka Miłosza oraz debiuty w "Kulturze" Miłosza i Gombrowicza w 1951 roku, śmierć Stalina w 1953 i najważniejszy 1956 tj referat Chruszczowa oraz Budapeszt, Poznań, "Polski Pażdziernik". O tym i wielu innych sprawach koresponduje dwóch mądrych, a trzeci to opracował, wstępem i przypisami opatrzył, tak, że...

Feanor | 2010-07-27
Przeczytana: grudzień 2009

Doskonale zebrana i skomentowana korespondencja dwóch wybitnych postaci. Czytając listy Giedroycia i Stempowskiego stajemy przed dwoma potężnymi intelektualistami i możemy z perspektywy 50 lat spojrzeć jak trafnie przewidywali wiele rzeczy. Szczególnie mi się spodobały rozważania na temat kaiery Miłosza i Hłaski. No i refleksje translatorskie Stempowskiego przy okazji "Doktora Żywago".

akinom | 2011-07-10
książek: 2034