Z wody zrodzony

2000-06-01
2000-06-01
83-7150-629-5
Mirosław Kościuk

Uwaga! Zanim zaczniesz czytać tę opinię, zaloguj się na allegro i zamów egzemplarz tej książki. Szybko! Można ją dostać za jakieś śmieszne pieniądze, wyceniana jest mniej niż butelka koncerniaka w biedronce, więc w najgorszym razie Ci się nie spodoba a przynajmniej oszczędzić sobie smaku żółci bydlęcej. Już? Zamówione? OK, to lecimy.
Prawie nie sięgnąłem po “Z wody zrodzonego”, obawiając się, że to kolejny średniak pokroju “Miecza Mroków”. Niestety nie mam szczęścia do wydawanego przez Zysk i S-ka fantasy. Opis książki nie pomagał… bohater z magicznym mieczem, księżniczka, podróż… Z założenia nic w tym złego, ale jednak próba odtworzenia monomitu w nurcie fantasy w dziewięciu przypadkach na dziesięć kończy się bolesnym średniactwem, a ja poszukuje ostatnio dobrej jakości. Dorobek autora też nie zachęcał, powieści ze świata gier komputerowych, powieści na podstawie filmów… meh.
Jak dobrze, że zabrałem się za tę książkę, oj jak dobrze. Nie wiem skąd autor, Greg Keyes, ja wytrzasnął, nie zdziwiłbym się jakby była podarunkiem od czarodziejki z innego wymiaru, takiego w którym istnieją tylko dobre książki... Nieważne, ważne że jest i mam ją w swoich łapskach. Bardzo potrzebowałem tej książki w moim życiu.
To była wspaniała podróż. Idealna dla fantasy mieszanka świeżości i tego co znajome. W “Z wody zrodzonym” wszystko jest takie jakie powinno być w dobrej powieści. Świat przedstawiony jest oryginalny a żyjące w nim społeczeństwa wiarygodne i ciekawe. Gdy wchodzą one ze sobą w interakcje to widac dzielące je różnice. Keyes pięknie poradził sobie z zagadnieniem “pokazuj, nie mów”. Świat poznajemy oczami bohaterów, dla których oczywiście jest to widok znajomy. Nikt nie zatrzymuje się i nie tłumaczy czytelnikowi tego co akurat pojawia się na scenie. Strona po stronie sami odkrywamy kolejne wspaniałości, ze świata powieści.
Postaci, niby archetypowe, ale jednak kipią życiem i uczuciami. Od Głównego bohatera, po służącą w kuchni, każdy wywoływał we mnie jakieś emocje. Są ciekawe, zachowują się racjonalnie i odpowiednio do wieku i statusu. W trakcie powieści widzimy zachodzące w nich zmiany, może nie jakieś głębokie, ale jednak wiarygodne i zrozumiałe. Powiem szczerze, nie pamiętam kiedy ostatnio tak bałem się o życie jakiejś postaci, lub cieszyłem się, że jakaś postać wraca na scenę.
Jest to jednak wciąż tylko powieść przygodowa fantasy, nie doszukiwałbym się w niej głębszych znaczeń, chociaż kilka ciekawych motywów jest momentami widoczne. Na pewno możemy poczęści "Z wrody zrodzonego” nazwać bildungsromanem. Jest też dość mocno wyczuwalny wątek szeroko pojętej wolności: co oznacza być wolnym, jak się to traci, jak odzyskuje. Nie zawsze to co zniewala człowieka to kajdany, czasem jest to coś co nosimy w sobie. Na siłę moglibyśmy też dopatrzeć się wątku lekko anarchistycznego, gdzie jednostki słabe próbują wyzwolić się spod swych władców i zmienić porządek świata. Mimo wszystko, w tej książce skupiłbym się jednak na wierzchniej warstwie, ponieważ jest wystarczająco dobra sama w sobie :)
Rytm fabuły pomimo “dwutorowości” jest idealny. Tempo jest odpowiednie, nie ma tu żadnych dłużyzn, ale akcja nie pędzi też w zawrotnym tempie. Mamy tu wspaniałe rozwiązanie wątku fabularnego powieści, które następuje akurat wtedy kiedy trzeba. To jest coś czego tak bardzo brakuje mi w fantasy. Wątki nie są rozwiązywane, tylko ciągną się ślamazarnie przez niezliczone tomy a gdy już dochodzi do ich zamknięcia, to zamiast oczekiwanego wybuchu i fajerwerków dostajemy co nieśmiałe purtnięcie, w najlepszym razie okraszone kleksikiem. Nie tutaj, w “Z wody zrodzonym” zamknięcie pięknie stawia kropkę na końcu zdania, zarazem nie zamykając drzwi do kontynuacji. Kontynuacja swoją drogą istnieje i sięgnę po nią jak tylko będę mógł. Dawno już nie cieszyłem się tak, z powodu tego, że czeka na mnie kolejny tom :)
W skali od jednego Miecza z Mieszkającym w Środku Bogiem do dziesięciu daje siedem!

Prawie nie sięgnąłem po “Z wody...

Pozdrawiam
PS. Swoją drogą, bardzo dobra powieść fantasy.

Pozdrawiam
PS. Swoją drogą, bardzo dobra powieść fantasy.

• Moje.
  • Książki z odzysku- Niechciane - Odratowane
  • 2012 Rok

Dodaj cytat z książki Z wody zrodzony