Kołczan pełen strzał

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
A Quiver Full of Arrows
Archer, opowiadania, sensacja
Pablos

Jeffrey Archer, znany polskim czytelnikom, zwłaszcza czytelnikom Biblioteczki Konesera (Kane i Abel, Córka marnotrawna, Pierwszy między równymi, Czy powiemy pani prezydent?, Sprawa honoru, Prosto jak strzelił, Co do grosza), w opowiadaniach z tomu Kołczan pełen strzał z typową dla siebie ironią opisuje epizody z życia Anglików "starej daty", zabłąkanych jakby we współczesności, i ludzi młodych, wchodzących w świat ustalonych norm. Ich kontakty z mieszkańcami innych krajów i kontynentów prowadzą do zaskakującej nieraz puenty. Opowiadania te, prawie wszystkie oparte na znanych wydarzeniach, mówiące o interesach i miłości, znakomicie skonstruowane, pełne ciepła, humoru i sympatii dla ludzi, ucieszą wszystkich, którzy cenią sobie dobrą lekturę.

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/

Dagmara | 2016-01-02
Przeczytana: 01 stycznia 2016

Wielu czytelników z góry odrzuca opowiadania twierdząc, że są za krótkie i przez to nie można na dłużej zaprzyjaźnić się z żadnym bohaterem albo "dać się wciągnąć" w akcję, która kończy się kilka kartek po rozpoczęciu. Dla mnie zbiór opowiadań jest jak ogród z różnorodnymi kwiatami. Chodzę od rabaty do rabaty i podziwiam te cuda natury. Jedne zachwycają kolorem inne kształtem a kolejne są tylko ładne. Im ich więcej zgromadzonych w jednym ogrodzie tym lepiej, bo mogę więcej poznać i porównać. Zdarza się oczywiście trafić na ogród nijaki, ale... nie dotyczy to roślinek Archera. Całkowicie zgadzam się z opinią wyrażoną w "The Sunday Times": Archer jest niesamowitym pisarzem, z powodzeniem zdaje u czytelnika najważniejszy egzamin - wzbudza w nim chęć przewrócenia kartki, by się dowiedzieć, co będzie dalej.

Harii | 2015-11-05
Przeczytana: 05 listopada 2015

Jedyne co mogę w tej chwili powiedzieć o tym zbiorze opowiadań, to, że były one ciekawe i umiliły mi czas.

Monika | 2012-04-16
Przeczytana: 16 kwietnia 2012

Cofam wszystko złe, co napisałam i powiedziałam o opowiadaniach pana Jeffrey'a. "Kołczan pełen strzał" jest rewelacyjny!

Oczywiście, jak to ze zbiorem opowiadań bywa, jedne podobały mi się mniej, inne bardziej. Całość zasługuje jednak na solidne osiem gwiazdek.

Szczególnie uwiodły mnie opowiadania: "Pierwszy cud", "Błąd Septimusa" i "Stara miłość".

Przemek | 2016-07-04
Przeczytana: 04 lipca 2016

Początkowo sceptycznie podchodziłem do książki w formie krótkich opowiadań. Lubię tę formę pisania, ale w dłuższych wersjach, takich jakimi raczy nas na przykład Frederick Forsyth. Historie stoją na różnym poziomie, ale ogólnie oceniam książkę na plus. Jej dużym plusem jest brak Archerowskich schematów, zauważalnych po przeczytaniu kilkunastu jego powieści. W opowiadaniach natomiast po prostu nie bo na nie miejsca.

Moja ocena poszczególnych opowiadań w skali 1-10

Spotkanie w Budapeszcie - 6
Stara miłość - 7

Bociek | 2015-11-12
Przeczytana: 2010 rok

Zbiór opowiadań. Wszystkie krótkie i wszystkie, jak na Archera przystało, znakomite. Nie wiem, skąd autor czerpie pomysły na tak znakomite dykteryjki, ale warsztat pisarski ma najwyższych lotów. Jestem przekonany, że Archer po usłyszenia krótkiej opowieści o tym, jak ktoś się spóźnił na autobus, potrafiłby stworzyć niesamowite opowiadanie z porządną puentą. "Kołczan pełen strzał" dowodzi, że jeśli ktoś umie pisać, to do opowiedzenia historii nie potrzebuje kilkuset stron.

echo | 2017-02-02
Przeczytana: 2014 rok