Agent dołu

Cykl: Agent dołu (tom 1) | Seria: Fantastyka Polska
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
diabeł, humoreska, satyra, Meff, Fawson
Borys

Meff Fawson był normalnym, lubiącym się zabawić facetem. Pracownikiem dobrze notowanego na giełdzie konsorcjum, specjalistą od opakowań. Do dnia, kiedy dowiedział się, że jest ostatnim przedstawicielem diabelskiego rodu i że jego matka, Abigail, była w prostej linii potomkinią jednej ze spalonych w Salem czarownic. Chcąc wypełnić historyczną misję, odszukuje innych "uśpionych" agentów Dołu: Drakulę, barona Frankensteina, ostatniego żyjącego wilkołaka, powiązaną z ruchami kontrkulturowymi topielicę i pokracznego gnoma o imieniu Mister Priap. I razem z nimi przygotowuje ludzkości Rozwiązanie Ostateczne.

źródło opisu: Okładka książki

McRap1972 | 2019-01-13
Przeczytana: 12 stycznia 2019

Po latach i po kolejnym czytaniu, książka nie robi na mnie już takiego wrażenia. Teraz bardziej doceniam "poważniejsze" powieści pana Marcina. Niemniej jako prosto rozrywka zawsze się sprawdzi.

Rafał Gyurkowich | 2017-12-30
Przeczytana: 30 grudnia 2017

Pomimo tego, że Meff Fawson jest Amerykaniem, a akcja książki dzieje się w świecie zachodnim. To czuć tu klimat PRL-owskiej Polski, a bohater jest taki nasz. Wartka akcja, ścielący się gęsto trup, niczym w dobrym kryminale i całość podszyta dużą dawką dobrego humoru. Diabelski agent i niebiańskie tajne służby gwarantują rozrywkę na naprawdę przyzwoitym poziomie. Wróciłem do tej książki po, bez mała, dwudziestu latach i bawiłem się przy niej równie dobrze, jak za pierwszym razem. Obowiązkowa pozycja dla fanów dobrej polskiej fantastyki.

immolated | 2017-08-08

Super!!! Do tej pory przeczytałem ją chyba z 100 razy:)

Zoltar | 2017-07-17
Przeczytana: 23 maja 2017

Nie przesadzę, gdy zaliczę "Agenta" to kultowych pozycji fantastyki lat 80-tych, która zapoczątkowała polski nurt tzw. "clerical fiction". Humor i groteska okazały się świeżym i pomysłowym podejściem do tematu walki Dobra ze Złem. Książka broni się także dzisiaj doskonale!

WiktoriaNL | 2016-11-10
Przeczytana: 30 października 2016

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Marcin Wolski z niezwykłą sympatią podchodzi do diabłów, diabełków i szatanków. Poza tym interesuje seks, szczególnie sado-maso. Jak również włochate stwory trzymane wewnątrz klatki w celu opluwania. W finale skrzydlata anielica pozbawia bohatera męskości za pomocą bicza, oznajmiając, że odtąd będzie siusiać pupą "jako ptacy i anieli".

Radek | 2016-05-10

Świetna historia, dużo humoru. Zakończenie można od biedy nazwać "zaskakującym", chociaż to już zależy ile kto książek w życiu przeczytał i co może go zaskoczyć. Polecam!

Kuba | 2016-01-10
Przeczytana: 10 stycznia 2016

Od pierwszych stron "Agenta dołu" można wyczuć zamysł Marcina Wolskiego do stworzenia książki napisanej pół żartem pół serio. Sytuacje są przerysowane, nieprawdopodobne i nierzadko groteskowe. Taki był zapewne zamysł autora i świetnie mu się to udało. Innymi słowy: przed lekturą czytelnik musi uzmysłowić sobie, że na stronach dzieła jest zawarta ogromna dawka ironii i satyry.
Historia Meffa Fawsona to świetna porcja fantastyki dla każdego fana gatunku. Akcja jest rozwijana w zadziwiająco szybkim tempie, główny bohater jest bardzo niejednoznaczny, a główny wątek powieści niemożliwie wciąga. Mimo przydługawych i troszkę nużących opisów mogę stwierdzić, że czas spędzony z Jego Dolnością i Inferrnencją Fawsonem nie był czasem straconym.

Ergo_sum | 2015-08-07
Przeczytana: 1989 rok

Za pierwszym razem, bardzo mi się podobała. Specyficzny humor, ciekawa akcja itp.
Szkoda, że drugiego razu już nie będzie... sprzedałem ją.
:-/

czlowiekzdubaju | 2015-02-06
Przeczytana: 06 lutego 2015

Znakomita książka. Ciekawy dowcip autora. Zło i dobro przedstawione w wersji light. Pierwsze kilkanaście stron całkowicie mnie zaskoczyło (nie miałem pojęcia o czym jest ta książka).
Polecam

vievioor | 2015-01-24

Świetne, dowcipne, niebanalne - Marcin Wolski w najlepszej formie.