Poznaj swój głos... twoje najważniejsze narzędzie pracy

Okładka książki Poznaj swój głos... twoje najważniejsze narzędzie pracy Aneta Łastik
Okładka książki Poznaj swój głos... twoje najważniejsze narzędzie pracy
Aneta Łastik Wydawnictwo: Studio Emka nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Studio Emka
2009-01-01
2009-01-01
83-88607-28-6
emisja głosu głos śpiew nauka śpiewu wewnętrzne dziecko

Okładka książki Żyć w rodzinie i przetrwać John Cleese, Robin Skynner
Żyć w rodzinie... John Cleese, Robin ...
Okładka książki Jak mówić żeby dzieci nas słuchały, jak słuchać żeby dzieci do nas mówiły Adele Faber, Elaine Mazlish
Jak mówić żeby... Adele Faber, Elaine...
Okładka książki Jak wychować szczęśliwe dzieci Wojciech Eichelberger, Anna Mieszczanek
Jak wychować s... Wojciech Eichelberg...

Książka chce zwrócić uwagę na problemy związane z kształtowaniem swojego głosu, a co nierozerwalnie z tym związane, również z kształtowaniem samego siebie!

Ćwiczeń wbrew pozorom jest tu stosunkowo niewiele, ale to dlatego, że autorka wyznaję filozofię ścisłej zależności między ćwiczeniem a konkretnym przypadkiem. Czytelnik jest wprost zachęcany, by "kombinować" po swojemu.

Praca nad głosem to zdaniem autorki nierozerwalnie praca nad wewnętrznym dzieckiem, co praktycznie zawsze jest mniej lub bardziej nieprzyjemne, ale gdy zaakceptujemy emocje, nie dając im złych czy dobrych ocen, damy sobie szansę na zaopiekowanie się tym wewnętrznym malcem.

Książkę przeplatają cytaty i aforyzmy, co daje wyraz przekonaniu autorki, iż odpowiedź na nurtujące nas pytania można znaleźć wszędzie: w literaturze, muzyce, architekturze.

Polecam, aczkolwiek wspaniale że jest krótka, ze względu na stosunkowo luźne przedstawienie poważnych kwestii, nieprzekonującą strukturę i powtarzanie się autorki co do wniosków.

Przeczytałam "Poznaj swój głos" jako wstęp do "Wewnętrznego dziecka" tej samej autorki. Książka jest już trochę przestarzała i niektórych może irytować używany w niej sposób wypowiedzi, niemniej jednak zawiera wiele cennych spostrzeżeń na temat głosu. Znawcy bioenergetyki Lowena nie znajdą jednak w niej raczej dla siebie nic nowego.

Sięgnęłam po tę książkę w ramach zaliczenia zajęć z emisji głosu. Spodziewałam się dość nudnej książki (nie interesuje mnie zbyt tematyka głosu) z podanymi na tacy metodami pracy nad głosem, a jednak dostałam naprawdę ciekawą pozycję o 'wewnętrznym dziecku' i roli dzieciństwa w naszym życiu. Pracowałam już w tym nurcie terapii, więc książka ta posłużyła jako wartościowe podsumowanie głównych idei, które można wykorzystać na co dzień w pracy ze sobą.

Minusem książki jest słabo przemyślania struktura - autorka wiele razy powtarza te same kwestie, znajduje się w tekście za duża liczba cytatów-zapychaczy (chociaż niektóre z nich warte przemyślenia) oraz, co może przeszkadzać niektórym, jest za mało odniesień do samego tematu głosu.

Niemniej jednak polecam tę książkę osobom, które lubią sięgać po pozycje o tematyce psychologicznej i zagłębiać się w tematy o samorozwoju.

Śpiew traktuję jako drogę terapeutyczną. Biorę pod uwagę, że jest to książka już sprzed jakiegoś czasu, natomiast mnogość wtrętów o kobiecej urodzie i pięknie, pożądanej szczupłości i "amerykańskiej" metodzie mówienia miłości do siebie do lustra tak naprawdę mnie przygnębiło :D współcześnie wiele z fundamentów o których pisze autorka można obalić nowym podejściem psychologicznym, któremu łatwiej mi zaufać. Intrygujące może być czytanie o konkretnych przypadkach i pewne inspiracje, natomiast nadal przeraża mnie wchodzenie tak szczegółowo w historie rodzinne uczniów, nie będąc terapeutką.

Po tę książkę sięgnąłem ze względu na tematykę wewnętrznego dziecka, gdyż śpiew na chwilę obecną nie jest czymś czym się interesuję :)
Jest to bardzo cenna pozycją dla przyszłych artystów i piosenkarzy, gdyż często mając dobry głos nie jesteśmy w stanie uporać się z błędami jakie popełniamy podczas śpiewu. Autorka pokazuje w swojej książce wiele przykładów problemów, osób które się do niej zgłosiły i szuka ich rozwiązań w dzieciństwie. Według mnie ten kierunek jest kluczem do uleczenia swojego życia, ale i drogą do przyszłej kariery. Wszystkie emocjonalne blokady, wyparte w dzieciństwie ciągną się za nami latami i nie pozwalają nam w pełni być tym kim chcemy. Jedyną drogą według p. Anety Łastik jest zaglądnięcie w tę "niechcianą" emocjonalnie strefę i odnalezienie tam swojego wewnętrznego dziecka, uznanie go, przytulenie oraz pozwolenie na to by mógł odczuwać to co czuje.
W książce nie ma typowych metod pracy z głosem, jest to bardziej ukierunkowanie na temat naszego wnętrza i pokazanie nam skąd biorą się blokady w głosie. Autorka mówi również o tym co miało wpływ na nasz rodzaj głosu.
Książka na pewno warta przeczytania, dla osób interesujących się tematem śpiewu jak i rozwojem osobistym/duchowym. Dla mnie osobiście niewiele było w niej odkrywczych wniosków :)

Rewelacyjna. Nie spodziewałam się, że to będzie książka na temat wewnętrznego dziecka jak bardzo to jest ważne i co najważniejsze, że poprzez głos wyrazamy swoje emocje, baardzo pozytywne zaskoczenie!
Super, że autorka wlasniw w ten sposób pracuje z ludzmi! (aktorami, piosenkarzami)

Wg mnie lektura obowiazkowa dla kazdego czlowieka!

Pooolecam!:)

Wg mnie lektura obowiazkowa dla kazdego czlowieka!

Pooolecam!:)

Najbardziej odkrywcza książka na temat pracy z głosem, z jaką do tej pory się zetknąłem. Pozycja absolutnie obowiązkowa dla każdego, kto jest zainteresowany swoim szeroko rozumianym rozwojem – zarówno pod względem wokalnym, jak i psychologicznym.

Oczekiwałam, że dowiem się czegoś w kwestii pracy z głosem jako dźwiękiem, a tymczasem ku mojemu zdziwieniu dowiedziałam się o pracy z głosem wewnętrznym i było to najlepsze zdziwienie jakie w życiu przeżyłam! Mało kto podchodzi do tematu od tej strony. Tak wiele słów do mnie przemówiło, że mogłabym stworzyć słowniczek cytatów autorki tej książek, które przypominałyby mi dlaczego do tej książki trzeba wracać!

Książka raczej dla osób, które rozpoczynają drogę z własnym rozwojem, lekko uzupełniona o kwestie związane z głosem - co on wyraża, jaką postawę, emocje.

książka opisuje problemy związane z głosem. jest w niej dużo opisu przypadków terapeutycznych. książka opisuje przypadki osób które trafiają do autorki, z którymi rozprawia się po niepowodzeniu psychoterapeutów i psychiatrów. interesująca, jako refleksja na pewno dla psychologa.
do czego mogę się przyczepić to do tytułu, który zbił mnie z tropu, ponieważ oczekwiwałempo nim czego innego, choć przyznam że mnie zainteresowała

• Rozwój
  • Różne
  • Psychologia

Aneta Łastik Poznaj swój głos... twoje najważniejsze narzędzie pracy Zobacz więcej