Furta

Wydawnictwo: NONPAREL
83-88858-00-9
przygodowa
Jola

"Młoda gałązka odbijała się w jej oczach i chciało się ją ułamać, zabrać ze sobą, by zasuszyć w modlitewniku; była taka drżąca, że chciało się nią poskramiać burze". Prawda, że piękne? Gałązka odbijała się w wielkich oczach siostry Inez, a wypatrzył ją tam młody braciszek zakonny snujący przed nami opowieść swego życia. Po przeczytaniu pierwszych zdań nowej książki Jana Tulika "Furta"...

Po przeczytaniu pierwszych zdań nowej książki Jana Tulika "Furta" pojawiają się reminiscencje związane z pierwszą powieścią krośnieńskiego autora ("Doświadczenie"), wspaniale przed laty czytaną przez Marka Kondrata w radiowej "Trójce". Wydaje się w pierwszej chwili, że znów wracamy w nieco baśniowe dzieciństwo autora, w intymne i rodzinne przestrzenie lat 50. "Nazbieraliśmy słoiczek gradu. Perełek czystych jak rosa na pogodę. Tylko co z tym nabytkiem robić? Fukus radził, żeby ukryć pod leszczyną". Bardzo szybko okazuje się, że jesteśmy już w innym świecie. To lata 60. Prawdopodobnie Legnica. Młody chłopiec ze wsi trafia do klasztoru, znad Ciepłej Rzeki los rzuca go w głąb gwarnego miasta. Pomiędzy nim i kilkoma alumnami rozgrywa się subtelna gra psychologiczna. Ważną rolę w owej psychodramie odgrywają ponadto rezydent pobliskiego parku, łabędź Wdowiec, eteryczna i powabna siostra Inez, ojcowie Kosma i Prokop oraz bezimienny ojciec prefekt, powracająca w marzeniach Kasia, Abraham i Izaak - postacie z plafonu odgrywające nad głowami chłopców biblijny dramat - zmysłowa Jadzia i inne pomniejsze figurki w teatrzyku wiary i zwątpienia, religijnej wzniosłości i seksualnej namiętności.

Jola | 2010-07-20
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 08 lutego 2003

Kupiłam "Furtę" za 1zł na wyprzedaży w Empiku. Nie sprzedałabym jej za 100 krotność tej kwoty!
Bohater ma bardzo bogate wnętrze. Z prostolinijnego wiejskiego chłopaka przeistacza się w prawie już dojrzałego człowieka. Jego monologi są jak poematy, jego wyznania są pełne napięć i zaskakujących zmian w patrzeniu na świat i mówieniu o nim. Czystość miesza się z podłością, idealizm z porubstwem, jakaś pierwotna szlachetność z interesownością, skłonnością do intryg. Zamknięta w klatce nadwrażliwość prosi o czułość i cały czas pyta o prawdę przeżyć, o autentyczność tej chyba zbyt pochopnej ucieczki od życia. Narrator, nie mogąc sobie poradzić z ograniczeniami klasztornego bytu, nie panując nad "ułomnościami szóstego przykazania", czując się osaczony i zamknięty w pułapce, doprowadza się do "gorączki sumienia", towarzyszy mu stałe napięcie nerwowe.

belkot | 2015-06-04
Przeczytana: 2000 rok