Górny Śląsk podczas II wojny światowej. Między utopią niemieckiej wspólnoty narodowej a rzeczywistością okupacji na terenach wcielonych do Trzeciej Rzeszy

Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego
83-226-1573-6
historia
Wilczek

Książka jest - jak podkreślił w swej recenzji wydawniczej prof. dr hab. Marek Masnyk - "pierwszą próbą całościowego spojrzenia na losy górnośląskiego regionu i jego mieszkańców w latach II wojny światowej". W części I: "Górny Śląsk w strukturze terenów wcielonych do Trzeciej Rzeszy" Autor przedstawia polsko- niemieckie stosunki dwustronne u schyłku lat trzydziestych, problemy związane z początkiem działań wojennych na Górnym Śląsku, wcieleniem go do Rzeszy oraz ewolucją postaw władz niemieckich wobec tego regionu. Przedmiotem części II: "Górnoślązacy częścią niemieckiej wspólnoty narodowej" jest polityka narodowościowa i rasowa, hitlerowski terror oraz nazyfikacja, a części III: "Dopasowanie - ruch oporu - kolaboracja" - życie codzienne mieszkańców podczas II wojny światowej, ruch oporu oraz złożone problemy górnośląskiego kolaboracjonizmu. Zagadnienia wojny totalnej, niemieckie przygotowania do obrony Śląska i wreszcie jego zajęcie przez armię radziecką stanowią zawartość części IV: "Festung Oberschlesien" 1945.
Treść pracy uzupełniają: kalendarium najważniejszych wydarzeń 1939-1945, wykaz źródeł i literatury, indeks osobowy. Warto podkreślić - na co też zwrócił uwagę prof. M. Masnyk - iż Autor oparł swe rozważania na bardzo rzetelnych studiach źródłowych i literaturowych polskich i niemieckich oraz obszernej literaturze naukowej.

Bauero | 2014-04-02
Przeczytana: kwiecień 2014

Książka fajna ale są błędy (niestety!!!). Wg autora po stronie polskiej działała jakoby 23 Dywizja Górska, i nie jest to literówka(cyfrówka?) gdyż nazwa ta konsekwentnie pojawia się kilka razy. Po stronie niemieckiej mamy takie kwiatki jak 13 Dywizja Lekka czy 4 lekka Dywizja Piechoty. Rozpoznanie na rzecz niemieckiej 44.DP prowadzi 4 pułk kawalerii, w składzie 239.DP występuje 9 pułk artylerii. Skład niemieckich armii, który miał dotyczyć sytuacji w chwili wybuchu wojny, odnosi się przy 14.Armii do 02.09.1939 (wystarczy zobaczyć dywizje w XVIII AK i w XXII AK), a przy 10.Armii są to chyba składy korpusów z 26.08.1939 (1.DPanc i 4 D.Panc są w oddzielnych korpusach), które radykalnie się zmieniły 01.09.1939. Autor nie podał więc prawidłowego składu tych armii w chwili wybuchu wojny - a podany wprowadza mocno w błąd. Skąd się wzięła na froncie polskim podana przez autora niemiecka 26.DP (była na zachodzie w górach Eifel w ramach 5.Armii)? Najbardziej zabawne są struktury dywizji...

Patruell | 2014-06-22
| 2013-11-18