Cywilizacja rosyjska. Tom 2

historia
Książka i Wiedza
2005-01-01
2005-01-01
Rosja cywilizacja rosyjska kultura Rosji rusycystyka

Część druga ( całość obejmuje trzy części) poważnej, nie tylko z racji tytułu, pracy Andrzeja Andrusiewicza i obejmuje swoim zasięgiem czasowym, chyba kluczowy okres dla kształtowania się rosyjskiej tożsamości, a także zasadniczej kulturowej odrębności wobec świata Zachodu. Oczywiście jest to praca historyka, ale do właściwego zrozumienia dzisiejszej Rosji, świata jej wartości, źródła "oporów" wobec aksjologii świata zachodniego, znajomość tej konkretnie, czy tego typu pracy jest w zasadzie obowiązkowa.
Cała właściwie twórczość Dostojewskiego czytana bez wiedzy o Rosji mu współczesnej jest właściwie zajęciem jałowym, a i (zwrotnie) zrozumienie dzisiejszej Rosji, Rosji Putina bez sensownej wiedzy na temat myśli Dostojewskiego może prowadzić na manowce. Z kolei ogarnięcie istoty idei rosyjskiej bez wiedzy, czym jest dla Rosjan Cerkiew prawosławna jest raczej niemożliwe. Czy idea Trzeciego Rzymu, pochodząca co prawda z XVI wieku, ale jej rozkwit to wiek XIX, gdzie już nie Rzym, nie Konstantynopol, ale Moskwa będzie centralnym miejscem świata i stąd płynąć będą wzorce prawdziwej wiary chrześcijańskiej.
Andrusiewicz też o tym pisze, ale większość fachowców kulturę rosyjską wieku XIX sytuuje tuż obok włoskiego odrodzenia. Literatura (Turgieniew, Tołstoj, Puszkin, Gogol, Czechow),muzyka( Czajkowski,Rimski- Korsakow, Musorgski, Borodin),rosyjski balet(Czajkowski),rosyjska filozofia, architektura sakralna to wszystko są Rosjanie i ich dzieła, i żyli oni w zasadzie na przestrzeni kilkudziesięciu lat.

Książka dobra, chociaż na gruncie polskim autor ma trochę konkurencji w przybliżaniu specyfiki kultury, czy cywilizacji rosyjskiej. Na pewno nie do pobicia jest dorobek Andrzeja Walickiego, ale ostatnio dużo na temat kultury, a szczególnie filozofii, czy to samej, czy filozofii religii pisze - i dobrze to robi - Janusz Dobieszewski.

Dobra książka polecam

Dobra książka polecam