Nagie ostrza

Okładka książki Nagie ostrza
Kazimierz Korkozowicz Wydawnictwo: Wydawnictwo Ministerstwa Obrony Narodowej powieść historyczna
267 str. 4 godz. 27 min.
Kategoria:
powieść historyczna
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Ministerstwa Obrony Narodowej
Data wydania:
1970-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1970-01-01
Liczba stron:
267
Czas czytania
4 godz. 27 min.
Język:
polski
Tagi:
średniowiecze wywiad szpieg Krzyżacy Polska bitwa pod Grunwaldem
Średnia ocen

                6,3 6,3 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,3 / 10
3 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
1766
669

Na półkach: ,

Książka ma tę magiczną moc ,że w ciągu sekund potrafi nas przenieść w zamierzchłe czasy, po których dziś pozostały tylko zabytki i zapisy w kronikach. Ta książka zabrała mnie w mój ulubiony okres w historii Polski - czasy panowania Jagiellonów.

Królestwo Polskie było wtedy liczącym się mocarstwem , ale i nie brak było wrogich knowań przeciwko niemu.
Trudnym sąsiadem byli Krzyżacy, marzyli o rozbiorze Rzeczypospolitej i zagarnięciu naszego terytorium. Ich knowania słusznie przejrzał Władysław Jagiełło - król wiedział , że musi zdławić niebezpieczeńtwo na północnych rubieżach , bo inaczej od morza zmiażdżą nas rycerze z krzyżami , a od południa do skóry dobierze się Polsce Zygmunt Luksemburczyk.
Bój pod Grunwaldem, w którym doszło do ostatecznego rozrachunku poprzedzony był przygotowaniami i ze strony polskiej i krzyżackiej. Na krakowskim dworze i na innych zamkach pojawili się liczni szpiedzy.Nie brak ich było także i w klasztorach. Zakon posuwał się do różnych metod, aby zwerbować Polaków do współpracy i przekazywania im tajnych informacji .Krakowskiemu księdzu Duninowi porwana zostaje i uprowadzona ukochana siostrzenica Una , a on sam zostaje szantażowany przez Krzyżaków. Smutny los spotyka też Zytę - żonę Benka z Rubieży. Po powrocie z polowania Benko zastaje spalony dwór , a o napadzie informuje go cudem ocalały pachołek. Zrozpaczony małżonek pała chęcią odnalezienia żony i pomszczenia spotkałej go krzywdy. Uprowadzonych białogłów poszukują dwaj towarzysze i serdeczni przyjaciele Hubert zwany Czarnym - brat Zyty i Rudy - Jaksa. Ich barwne przygody, które spotykają obu na służbie krakowskiego dworu są niezwykłe . Dzięki sprytowi , odwadze i własnej inteligencji zdobywają nie tylko pasowanie na rycerzy - co w owych czasach było wielką nobilitacją - ale i znaczny majątek oraz rękę wybranej przez serce kobiety.

Książka nieco przypomina bajkę , ale jest oparta ściśle na faktach historycznych , dobro zwycięża zło , krzyżaccy szpiedzy marnie kończą , zakochani łączą się w pary małżeńskie. Akcja, która obejmuje lata 1408- 1410 toczy się wartko , nie brakuje zaskakujących czytelnika wydarzeń. Książka spodoba się i miłośnikom powieści przygodowych i historycznych , i nam - słabej płci choćby ze względu na wątek miłosny, który jednak nie przesłania tła historycznego. Autor bardzo wiernie przedstawił postacie władcy Litwy i jego sojusznika Jagiełły , nie brak też dokładnego opisu bitwy grunwaldzkiej.Czym jest ta powieść? Napewno oryginalną lekcją historii i dobrą lekturą dla interesujących się przeszłością. Gdy ją czytałam ktoś zapytał czy ta powieść jest podobna do sienkiewiczowskich "Krzyżaków " ? Na pewno trochę tak , choćby ze względu na okres w którym rozgrywa się akcja. Czy jest lepsza ? Mnie podobały się obie .
Czy jest coś ,co skrytykuję ? Zdecydowanie tak - za mało w powieści przypisów do zastosowanych archaizmów . Dziś przeciętny czytelnik nie wie co to są skojce , kim jest gamratka, co to są glewia czy rohatyny i jak idzie koń rysią .

Powieść mimo wielkiej objętości czytało mi się świetnie ,delektowałam się przygodami sympatycznych kompanów - oj mieli oni fantazję i kosmiczne pomysły , ale i sprytu im nie brakowało.
Mimo ,że powieść skończyłam czytać kilkadziesiąt godzin temu już mi tęskno do tamtej rzeczywistości, zamkowych biesiad , turniejów , życia w średniowiecznym Krakowie , dzielnych rycerzy , kobiet w długich sukniach i klejnotach . A może jednak reinkarnacja ma miejsce i kiedyś ,w poprzednim życiu byłam damą jagiełłowego dworu ?

Książka ma tę magiczną moc ,że w ciągu sekund potrafi nas przenieść w zamierzchłe czasy, po których dziś pozostały tylko zabytki i zapisy w kronikach. Ta książka zabrała mnie w mój ulubiony okres w historii Polski - czasy panowania Jagiellonów.

Królestwo Polskie było wtedy liczącym się mocarstwem , ale i nie brak było wrogich knowań przeciwko niemu.
Trudnym sąsiadem byli...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    176
  • Chcę przeczytać
    145
  • Posiadam
    76
  • Ulubione
    7
  • Historyczne
    7
  • Powieść historyczna
    6
  • Teraz czytam
    5
  • Przygodowe
    4
  • Średniowiecze
    3
  • Powieści historyczne
    3

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Nagie ostrza


Podobne książki

Przeczytaj także