Chocim 1673

wojskowość staropolska wojny z Turcją
historia
Historyczne Bitwy
wojskowość staropolska wojny z Turcją

Najlepszy z około 50 HBków jakie do tej pory czytałem. Zwięźle napisany, jasno, bez zbędnych informacji. Styl pisania lekki, czyta się z przyjemnością.

Zwięzły i klarowny opis wojny polsko-tureckiej w latach 1673-76, oczywiście z polskiej perspektywy. Umiejętnie przedstawiony zamęt na Ukrainie, Podolu i w księstwach naddunajskich, fatalna sytuacja w armii Rzeczpospolitej i zmieniające się konstelacje polityczne. Jak na tak skromne objętościowo opracowanie temat potraktowany naprawdę nieźle. Może brakuje trochę więcej...

Pierwszym plusem jest krótkie wprowadzenie do problematyki książki. Nie cofa się do początków stosunków polsko-tureckich. Dobry i rzeczowy opis wojsk, ich liczebności itp. walczących stron. Jedynie tytuł może wprowadzać w błąd. Autor w swojej książce opisał nie tylko tytułową bitwę pod Chocimiem, ale również dalszy przebieg wojny.

Na półkach: , , , , , , ,

Wbrew tytułowi monografia niniejsza nie skupia się jedynie na bitwie pod Chocimiem, ale opisuje całą wojnę polsko-turecką lat 1672-1676. Starcie chocimskie znajduje się więc na początku, nie zaś na końcu książki, co byłoby naturalniejsze. To jednak niewielki problem. Trzeba przyznać, że w skali serii HB „Chocim 1673” nieco wyrasta ponad średnią. Kampanie kolejnych lat...

Solidny HBek

Jak większość pozycji w Bellonie, bardzo wciągające opracowanie.

Dyskusje

• Historyczne Bitwy