rozwińzwiń

Chocim 1673

Okładka książki Chocim 1673 Damian Orłowski
Okładka książki Chocim 1673
Damian Orłowski Wydawnictwo: Bellona Seria: Historyczne Bitwy historia
256 str. 4 godz. 16 min.
Kategoria:
historia
Seria:
Historyczne Bitwy
Wydawnictwo:
Bellona
Data wydania:
2007-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2007-01-01
Liczba stron:
256
Czas czytania
4 godz. 16 min.
Język:
polski
ISBN:
9788311108080
Tagi:
wojskowość staropolska wojny z Turcją
Średnia ocen

7,4 7,4 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,4 / 10
42 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
3664
720

Na półkach:

Jedna z bardziej udanych pozycji w serii „Historyczne Bitwy”. Jej zalety to: zwięzłość (Autor nie nuży przedstawianiem dziejów stosunków polsko-tureckich „od Adama i Ewy”),skoncentrowanie na aspektach militarnych, wreszcie zwrócenie należytej uwagi na inne wydarzenia wojny z lat 1672-1676 niż oblężenie Kamieńca Podolskiego w 1672 r. (omówione w odrębnej pozycji tejże serii, innego autorstwa i znacznie słabszej) oraz sama, tytułowa bitwa pod Chocimiem w 1673 r. O tych bataliach słyszała większość rodzimych miłośników historii, o dalszych kolejach wojny już niewielu. Bardzo mało uwagi poświęcano np. przyczynom zmarnowania świetnego zwycięstwa pod Chocimiem (bo to kolejny w naszej historii zmarnowany triumf orężny) czy aktywnemu udziałowi Rosji w wojnie (również militarnemu),udziałowi zresztą dwuznacznemu i cynicznemu. Minusem pracy jawią się dziwaczny miejscami język (czyżby brak wyrobienia literackiego?) oraz brak poglądowych map teatru działań wojennych. Nie jest to jednak zapewne wina samego Autora, swój udział miało Wydawnictwo. Stosunkowo ogólne omówienie wojskowości tureckiej to stała bolączka historiografii polskiej, niezmiennie (i zapewne w dużej części słusznie) tłumaczona hermetycznością języka naszych ówczesnych przeciwników.

Jedna z bardziej udanych pozycji w serii „Historyczne Bitwy”. Jej zalety to: zwięzłość (Autor nie nuży przedstawianiem dziejów stosunków polsko-tureckich „od Adama i Ewy”),skoncentrowanie na aspektach militarnych, wreszcie zwrócenie należytej uwagi na inne wydarzenia wojny z lat 1672-1676 niż oblężenie Kamieńca Podolskiego w 1672 r. (omówione w odrębnej pozycji tejże...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1021
871

Na półkach:

Bardzo dobra pozycja w serii, chociaż w zasadzie jest to praca o wojnie polsko-tureckiej w latach 1673-1676. Autor nie bawi się w długie wprowadzenie do tematu, rozpoczyna książkę od charakterystyki walczących stron i praktycznie po kilkudziesięciu stronach dochodzimy już do tytułowej bitwy. Następnie Orłowski omawia poszczególne kampanie aż do rozejmu w Żurawnie. Praca napisana przystępnym językiem, raczej w popularnonaukowym stylu, ortodoksów mogą co prawda razić niektóre wyrażenia, ale myślę, że ze względu na serię można to autorowi wybaczyć. Na plus można zaliczyć to, że autor "załatwił" oryginalne ilustracje, ale z kolei trochę brakuje jakieś ogólniejszej mapki teatru działań wojennych. Książka została wznowiona przed paroma dniami, ale trzeba pamiętać, że oryginalnie została wydana przed 15 laty, więc pozycja nie prezentuje najnowszego stanu badań. Mimo wszystko, jest to całkiem dobry habek.

Bardzo dobra pozycja w serii, chociaż w zasadzie jest to praca o wojnie polsko-tureckiej w latach 1673-1676. Autor nie bawi się w długie wprowadzenie do tematu, rozpoczyna książkę od charakterystyki walczących stron i praktycznie po kilkudziesięciu stronach dochodzimy już do tytułowej bitwy. Następnie Orłowski omawia poszczególne kampanie aż do rozejmu w Żurawnie. Praca...

więcej Pokaż mimo to

avatar
204
25

Na półkach:

Najlepszy z około 50 HBków jakie do tej pory czytałem. Zwięźle napisany, jasno, bez zbędnych informacji. Styl pisania lekki, czyta się z przyjemnością.

Najlepszy z około 50 HBków jakie do tej pory czytałem. Zwięźle napisany, jasno, bez zbędnych informacji. Styl pisania lekki, czyta się z przyjemnością.

Pokaż mimo to

avatar
660
241

Na półkach: , ,

Zwięzły i klarowny opis wojny polsko-tureckiej w latach 1673-76, oczywiście z polskiej perspektywy. Umiejętnie przedstawiony zamęt na Ukrainie, Podolu i w księstwach naddunajskich, fatalna sytuacja w armii Rzeczpospolitej i zmieniające się konstelacje polityczne. Jak na tak skromne objętościowo opracowanie temat potraktowany naprawdę nieźle. Może brakuje trochę więcej informacji na temat strony tureckiej oraz kontekstu dyplomatycznego działań militarnych, ale taki jest charakter tej serii. Warto, bardzo dobry HB.

Zwięzły i klarowny opis wojny polsko-tureckiej w latach 1673-76, oczywiście z polskiej perspektywy. Umiejętnie przedstawiony zamęt na Ukrainie, Podolu i w księstwach naddunajskich, fatalna sytuacja w armii Rzeczpospolitej i zmieniające się konstelacje polityczne. Jak na tak skromne objętościowo opracowanie temat potraktowany naprawdę nieźle. Może brakuje trochę więcej...

więcej Pokaż mimo to

avatar
854
136

Na półkach: , , ,

Pierwszym plusem jest krótkie wprowadzenie do problematyki książki. Nie cofa się do początków stosunków polsko-tureckich. Dobry i rzeczowy opis wojsk, ich liczebności itp. walczących stron. Jedynie tytuł może wprowadzać w błąd. Autor w swojej książce opisał nie tylko tytułową bitwę pod Chocimiem, ale również dalszy przebieg wojny.

Pierwszym plusem jest krótkie wprowadzenie do problematyki książki. Nie cofa się do początków stosunków polsko-tureckich. Dobry i rzeczowy opis wojsk, ich liczebności itp. walczących stron. Jedynie tytuł może wprowadzać w błąd. Autor w swojej książce opisał nie tylko tytułową bitwę pod Chocimiem, ale również dalszy przebieg wojny.

Pokaż mimo to

avatar
1273
1372

Na półkach: , , , , , , ,

Wbrew tytułowi monografia niniejsza nie skupia się jedynie na bitwie pod Chocimiem, ale opisuje całą wojnę polsko-turecką lat 1672-1676. Starcie chocimskie znajduje się więc na początku, nie zaś na końcu książki, co byłoby naturalniejsze. To jednak niewielki problem. Trzeba przyznać, że w skali serii HB „Chocim 1673” nieco wyrasta ponad średnią. Kampanie kolejnych lat przedstawione są w klarowny sposób, narracja należycie podkreśla najistotniejsze wydarzenia. Myślę, że trochę za mało miejsca poświęcił Autor wewnętrznej zawierusze w Rzeczypospolitej, która w znaczący sposób wpłynęła na przebieg działań, a także udziałowi Tatarów. Zabrakło również mapki przedstawiającej cały obszar działań zbrojnych (zamieszczone zostały tylko mapki głównych bitew).

Pochwalić należy natomiast wykorzystanie rozlicznych źródeł oraz wielu opracowań. Jak zwykle w pracach o wojnach z Turcją w stopniu marginalnym ukazana została wojskowość ottomańska, co zresztą Autor z pewną skruchą przyznaje przyznaje tłumacząc się nieznajomością języka tureckiego. Absolutus sit, ale polscy badacze tej problematyki powinni wreszcie dokonać poważniejszej kwerendy literatury tureckojęzycznej, żeby nie poruszać się bez przerwy w zamkniętym kręgu dwóch-trzech prac. Mimo pewnych wad jest to ciekawa pozycja popularnonaukowa, która na dodatek przykuwa wzrok naprawdę udaną okładką przedstawiającą marznącego tureckiego żołnierza (listopadowe zimno wydatnie pomogło Polakom pod Chocimiem). Dwa lata po wydaniu pracy Damiana Orłowskiego, pojawiła się na naszym rynku dwutomowa monografia wojny lat 1672-76 pióra Marka Wagnera. Powinni po nią sięgnąć ci czytelnicy, dla których „Chocim 1673” to za mało.

Tomasz Babnis

Wbrew tytułowi monografia niniejsza nie skupia się jedynie na bitwie pod Chocimiem, ale opisuje całą wojnę polsko-turecką lat 1672-1676. Starcie chocimskie znajduje się więc na początku, nie zaś na końcu książki, co byłoby naturalniejsze. To jednak niewielki problem. Trzeba przyznać, że w skali serii HB „Chocim 1673” nieco wyrasta ponad średnią. Kampanie kolejnych lat...

więcej Pokaż mimo to

avatar
9
1

Na półkach: ,

Solidny HBek

Solidny HBek

Pokaż mimo to

avatar
76
50

Na półkach:

Jak większość pozycji w Bellonie, bardzo wciągające opracowanie.

Jak większość pozycji w Bellonie, bardzo wciągające opracowanie.

Pokaż mimo to

Książka na półkach

 • Przeczytane
  51
 • Chcę przeczytać
  43
 • Posiadam
  32
 • Historyczne Bitwy
  7
 • Historia
  7
 • Nowożytność
  4
 • Historyczne bitwy
  3
 • Ulubione
  3
 • historia
  3
 • Teraz czytam
  2

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Chocim 1673


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne