Podhale oraz Orawa, Spisz i Pieniny Przewodnik dla dużych i małych

Okładka książki Podhale oraz Orawa, Spisz i Pieniny Przewodnik dla dużych i małych Barbara Gawryluk, Aleksandra Krzanowska, Paweł Skawiński
Barbara GawrylukAleksandra Krzanowska Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Wydawnictwo Literackie
2023-06-28
2023-06-28
przewodnik góry

Ta książka to wspaniały przewodnik Podhala. Wszystkie wiadomości przekaże nam Paweł Skawiński, który jest ekspertem od górskich tematów, wieloletnim dyrektorem Tatrzańskiego Parku Narodowego oraz przyjacielem zwierząt i miłośnikiem przyrody. W pierwszych stronach opowie nam o Podtatrzu, a w tym, co to takiego w ogóle jest. Na wybranych kawałkach stron ujrzycie rysunki odpowiadające na zadane pytania. Na następnej stronie dowiemy się, że Orawa jest krainą położoną w większej części na Słowacji, ale jej północno-wschodni fragment należy do Polski. Spisz jest również niewielką krainą należącą do Polski i Słowacji. Jej polska część jest dziesięć razy mniejsza niż słowacka. Ich życie toczy się tylko w czternastu wioskach. Do tego na całej stronie ujrzycie mapę z zaznaczeniem miejsc oraz występujących tam zwierząt. Autor potraktował nas jako gości, więc opisał Parki Narodowe, byśmy mogli je poznać. Następnie wejdziemy na temat górali by zobaczyć co noszą w zależności od tego gdzie mieszkają. Przeczytamy ciekawostki o tym skąd w ogóle wzięli się górale, jak wygląda ich chata wewnątrz i zewnątrz, a także co się dzieje na mokradłach i torfowiskach w Puściznie Pierogowskiej. Mam też dla was ciekawostkę:

,,Na Orawie zawsze wierzono w duchy i złe moce. Ale najniebezpieczniejszymi miejscami były właśnie torfowiska. Według dawnych wierzeń najczęściej można było tu spotkać błędne ogniki, które potrafiły sprowadzić człowieka z drogi i napędzić mu strachu".

Historię o znikającej studni zostawię w tajemnicy:-) Przeczytacie tu o wielu ciekawostkach o lokomotywie parowej, luxtorpedzie, poznacie również opowieść o latającej fortecy, o uciekającym pociągu, oraz w razie potrzeby, jak wezwać ratownika Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego (GOPR). Uwierzcie, że to nawet nie połowa ciekawostek z książki, dział o zwierzętach ominęłam specjalnie:-). Przyznaję, że lektura wciągnęła mnie nie mniej niż oglądanie tych wszystkich przepięknych i kolorowych obrazków i ilustracji. Napisana jest w świetny sposób, który godzi lekturę dla dziecka i dorosłego. To mądra i wartościowa pozycja, którą warto poznać:-)

Nie da się przejść obojętnie obok tej książki. Jeśli chociaż raz mieliście styczność z którymś z "Przewodników dla Dużych i Małych" od Wydawnictwa Literackiego to jestem pewna, że z chęcią sięgniecie po kolejne książki z tej serii, która jak mam nadzieję, będzie się wciąż powiększać o kolejne tytuły.

Po raz kolejny powracamy w góry (chociaż technicznie dowiemy się, że omawiane rejony to nie góry, a tereny otoczone górami),ale tym razem wyruszymy na Podhale, Orawę, Spisz i w Pieniny. Temat tym bardziej atrakcyjny jeśli kiedykolwiek byliście w tych rejonach lub dopiero zamierzacie. Nawet jeśli nie planujecie podróży, to po lekturze możecie zapragnąć odwiedzić te urokliwe zakątki.

Na wstępie zostaniemy zapoznani z terminem "podtatrze", dowiemy się gdzie konkretnie jest ono zlokalizowana, czy kto je zamieszkuje. Ogromnie zainteresowała mnie część dotycząca górali, a także ich, historii, czy ciekawostek z życia.

Wiele stron zostało poświęconych ekosystemowi, dzięki czemu dowiemy się dokładnie czego możemy się spodziewać w danym rejonie.

To nie suche wykłady, ale interesujące opisy, zawierające dech w piersiach historie i ciekawostki które mogą przydać nam się w trakcie podróży.

Będziemy podróżować nieco w czasie. Zamiast tradycyjnego opisu Podhala Orawy, Spiszu i Pienin będziemy się dowiadywać także o tym co było kiedyś, ale z powodzeniem przygotujemy się także na współczesną wyprawę.

Ogólnie miło czytało mi się szczególnie o tych miejscach, które odhaczyłam już na swojej "podróżyniczej" liście.

Po raz kolejny powracamy w góry (chociaż technicznie dowiemy się, że...

Tatry rozpalają zmysły i marzenia, kuszą wielkością i surowością. I chociaż są piękne i warte każdej chwili spędzonej na przecinających je szlakach, to południe Polski ma do zaoferowania o wiele więcej niezwykłych miejsc. O tym zlokalizowanych na Podhalu, Orawie, Spiszu i w Pieninach w fantastyczny sposób opowiedzieli Barbara Gawryluk i Paweł Skawiński w jedynym w swoim rodzaju przewodniku dla małych i dużych piechurów, pasjonatów górskich wędrówek i dzikiej przyrody.

Najnowsza krajoznawcza publikacja @wydawnictwoliterackie idealnie trafiła w nasze wakacyjne plany, bo właśnie w tym roku postanowiliśmy zachwycić się Pieninami, a dzięki „Podhale oraz Orawa, Spisz i Pieniny. Przewodnik dla dużych i małych” czuję, że jesteśmy świetnie do tej wyprawy przygotowani. Wiemy nie tylko, w którą stronę skierować swoje kroki, ale także co wypatrywać wśród pienińskiej flory i fauny oraz zostaliśmy wyposażeni w odrobinę lokalnych legend, bajań i ociupinę historii. Bo to, co wyróżnia te przewodniki to przede wszystkim szerokie podejście do omawianego regionu, w którym znajdzie się coś dla każdego – i dla górskiego wędrowcy, i dla przyrodnika, i dla pasjonata historii i lokalnych kultur.

Bogaty w ciekawostki i kluczowe dla wędrowców informacje tekst dopełniają piękne, zaczerpnięte z podhalańskiej, orawskiej, spiskiej i pienińskiej natury ilustracje Oli Krzanowskiej. A uważne oko czytelnika wyśledzi wędrujących po opisywanych miejscach autorów.

Duży format nie sprzyja podróżowaniu z tą książką pod pachą, ale dużo lepiej sprawdzi się w domowym zaciszu przy przygotowywaniu się do wyprawy lub jej podsumowywania. Piękne i solidnie wydana będzie się pięknie prezentowała na półce, ale mam nadzieję, że o wiele częściej będzie przeglądana w celu poszukiwania inspiracji na kolejne podhalańskie wyprawy.

To już trzeci tom, po Tatrach i Bałtyku, ale mam nadzieję, że nie ostatni, bo z ogromną przyjemnością wyruszymy w kolejną wędrówkę, może po innych mniej znanych polskich zakątkach.

Jeśli wraz ze swymi pociechami macie w planach odwiedzić Podhale, lub po prostu chcecie się dowiedzieć czegoś o tym i okolicznych rejonach, to zachęcam gorąco, byście sięgnęli do kolejny już Przewodnik dla dużych i małych z serii krajoznawczej Wydawnictwa Literackiego i poznali lepiej region zwany Podtatrzem.

Bogato ilustrowany, z ciekawą zawartością i wspaniałym zespołem twórców (czyli pisarką i dziennikarką Barbarą Gawryluk, wieloletnim dyrektorem Tatrzańskiego Parku Narodowego Pawłem Skawińskim oraz graficzką Olą Krzanowską) pozwoli każdemu poznać Podhale, Orawę, Spisz i Pieniny. Dowiedzieć się można czegoś o historii, a także odrobinę poznać środowisko poszczególnych rejonów. Książka zawiera też kilka wybranych legend, które zaciekawią nie tylko najmłodszych czytelników.
Jest kilka informacji o zwierzętach i roślinach, zwłaszcza tych, które znajdują się pod ochroną. Autorzy przypominają też, że człowiek jest w lasach (a przede wszystkim w Parkach Narodowych) gościem i nie powinien pozostawiać za sobą bałaganu...
Zwolennicy wycieczek rowerowych mogą tu nawet znaleźć ciekawe trasy. Także, jak widzicie, każdy może się dowiedzieć czegoś nowego dzięki tej jednej, przepięknie wydanej książce

Bogato ilustrowany, z ciekawą zawartością i wspaniałym zespołem...

Wydawnictwo Literackie ma w katalogu ciekawe przewodniki dla dzieci, króre mogą być bardzo przydatne. Dziś o książce „Podhale oraz Orawa, Spisz i Pieniny Przewodnik dla dużych i małych”, która ukazała się w tej wspaniałej serii dla dzieci. Jej autorami są dziennikarka i pisarka Barbara Gawryluk oraz Paweł Skawiński, były dyrektor Tatrzańskiego Parku Narodowego, przewodnik tatrzański od 50 lat, ratownik z wieloletnim doświadczeniem, leśnik i taternik. Przyjemną szatę graficzną wykonała Ola Krzanowska. 👌
Dzięki lekturze mamy okazję poznać mieszkańców południowego regionu Polski otaczającego Tatry, zobaczyć piękne widoki i przeczytać o interesujących miejscach związanych z tym regionem. Na kartach przewodnika możemy zobaczyć lokalne atrakcje w tym zabytkową kolejkę, zwiedzić skanseny, tajemnicze zamki, chałupy, warownie, a także spacerować po górskich ścieżkach. Więcej na blogu: https://mamaizabawa.blogspot.com/2023/08/podhale-oraz-orawa-spisz-i-pieniny.html

Połowa wakacji za nami. Część z Was wakacyjne wyjazdy ma już pewnie za sobą, a część dopiero wyczekuje wypoczynku. A może ktoś z Was właśnie teraz odpiczywa gdzieś w górach lub nad morzem. No właśnie góry czy morze?.

Miłośnikom górskich wędrówek polecam genialną książkę "Podhale oraz Orawa, Spisz i Pieniny" wydawnictwa Literackie.

Tym, którzy nad góry przedkładają morze, przypomnę, że zakładem tego wydawnictwa ukazała się także ksiazka "Bałtyk. Przewodnik dla dużych I malych"

"Podhale" to pięknie wydana książka, ktora zachwyca ilustracjami. Ich autorkę - Olę Krzanowską, znacie na pewno, gdyż jej twórczość znaleźć możecie w wielu znanych książkach dla dzieci.

Jestem także pod wrażeniem tekstu, w którym Barbara Gawryluk oraz Paweł Skawiński z wielką pasją opowiadają o Podhalu.

W ich opowieściach znajdziecie mnóstwo ciekawostek, tajemnic, opisów: szlaków, muzów, architektury, przyrody , a także praktycznych wskazówek dotyczących tego jak zachowywać się w górach.

Wybierając się na Podhale konieczne zabierzcie ten przewodnik ze sobą.

Tym, którzy nad góry przedkładają...

@mamcia_tomusio_lilusiowa
To już trzecia książka z tej serii po Tatrach i Bałtyku przyszedł czas na wzbogacenie naszej wiedzy o Podhalu.

To niesamowity przewodnik po Podhalu i jego okolicach w dużym formacie i w twardej oprawie. Znajdziemy tutaj mnóstwo informacji o tej tematyce. Dowiemy się o tym, że góral góralowi nierówny, przeczytamy także o tym jak zachować się gdy spotkamy niedźwiedzia. Poznamy najpiękniejsze miejsca do zwiedzania zamki i jaskinie. Kolorowe ilustracje umilą nam lekturę, a na koniec możemy sprawdzić swoją wiedzę w quizie.

@mamcia_tomusio_lilusiowa

Wakacje trwają w najlepsze, to czas na podróże małe i duże, a jeśli jeszcze nie macie żadnych urlopowych planów, to może by tak wybrać się na Podhale? Choćby tylko czytelniczo… Ale zapewniam – to będzie fantastyczna literacka podróż.
Przyznam, że od zawsze należę do drużyny morza. Nie wyobrażam sobie wakacji bez pobytu na polskiej plaży, a od gór raczej trzymam się z daleka, ale po lekturze książki Barbary Gawryluk i Pawła Skawińskiego mam ogromną ochotę wybrać się na Podtatrze – miejsce dla osób, które nie mają sił, aby się wspinać na tatrzańskie szczyty* – brzmi idealnie. I gdyby nie to, że urlop mamy zaplanowany już od jakiegoś czasu, to kto wie czy tym razem nie wywiało by nas właśnie w tę stronę Polski.
Całość na https://czytadelko.com/2023/07/31/podhale-oraz-orawa-spisz-i-pieniny-przewodnik-dla-duzych-i-malych-barbara-gawryluk-pawel-skawinski/

Kiedy zbliża się lato nachodzi nas pytanie, gdzie tym razem - góry czy morze? A może by tak dla odmiany wybrać się na Podhale, zwiedzić Orawe, Spisz albo Pieniny?  Polska ma wiele malowniczych terenów, które warto odwiedzić więc dlaczego nie miały by to być jedne z tych wymienionych w prezentowanej książce.

Przewodnik Podhale, Orawa, Spisz i Pieniny to pozycja dla dużych i małych czytelników, jest on ślicznie ilustrowany, pełny ciekawostek i informacji o zabytkach, tajemniczych zamkach i warowniach, żywych skansenach, opuszczonych chałupach, rwących rzekach oraz o wyjątkowych roślinach i chronionych zwierzętach.

Całość zgromadzonych informacji jest przedstawiona w sposób bardzo przystępny, a ilustracje skutecznie przyciągają wzrok. Przewodnik wywołuje w czytniku natychmiastową chęć podróży w opisywane miejsca.

Czy wiecie jak wygląda dziewięćsił albo kto to jest honielnik? Co robią cietrzewie na tokowisku? Kim jest cepr? Czym się różnią moskale od gałusków cuchanych? Gdzie jest Miasto Dzieci Świata? Co to są talorki? Dlaczego Chochołów nazywany jest żywym skansenem? Na jakich trasach kursuje zabytkowa kolejka? I w jakim uzdrowisku spotkać można w lipcu autorów najlepszych książek dla dzieci? Tego wszystkiego i dużo więcej dowiecie się z przewodnika. Polecam!

Przewodnik Podhale, Orawa, Spisz i Pieniny to pozycja dla dużych...

Wakacje trwają. Ta książka, to idealny przewodnik, który warto przeczytać przed planowanym wyjazdem w opisane, w nim rejony.

Tym razem autorzy zabierają Was na wyprawę do Podtatrza, czyli do regionu południowej Polski otaczającym Tatry. Zobaczycie tajemnicze zamki i warownie, żywe skanseny, rwące rzeki i wyjątkowe rośliny i zwierzęta objęte ochroną.

Po przeczytaniu książki będziecie wiedzieli, m.in. że góral góralowi nierówny, jak wygląda góralska chata oraz jak dostać się do Baligówki. Dowiecie się co to jest przygiełka biała, perłowiec błotny czy pazdura i parzenica. Poznacie wiele opowieści i legend w tym m.in. „Opowieść o latającej fortecy” i „Legendę o Janosiku i jego skoku” oraz zwiedzicie m.in. Rabkę Zdrój – miasto dzieci świata.

Kto z Was czytał poprzednią część już wie w co powinien się ubrać i jakie przedmioty wziąć ze sobą w góry oraz jak należy zachowywać się na szlaku i dla niego ta część będzie tylko przypomnieniem.

A to wszystko dzięki Pawłowi Skawińskiemu, byłemu dyrektorowi Tatrzańskiego Parku Narodowego, który podzielił się z Wami swoją wiedzą.

Książka napisana jest bardzo przystępnym językiem. Zawiera cenne informacje, opowieści, porady i przestrogi, które uzupełniają piękne ilustracje.
A po przeczytaniu książki będziecie mogli sprawdzić swoją wiedzę, w zamieszczonym na końcu przewodnika, quizie.

To bardzo ciekawy i pouczający przewodnik, który ukazuje, że jest wiele ciekawych i pięknych miejsc bez gwaru i ścisku turystów, które warto odwiedzić. Nie pozostaje nic innego jak spakować plecak i wyruszyć na przygodę. Polecam.

Za egzemplarz książki dziękuję @wydawnictwoliterackie.

Po przeczytaniu...

• Dla dzieci
  • Przeczytane w 2023
  • Elitki
  • Podróże i reportaże

Dodaj cytat z książki Podhale oraz Orawa, Spisz i Pieniny Przewodnik dla dużych i małych