Cwaniak. Kot z Wyspy Wikingów

Okładka książki Cwaniak. Kot z Wyspy Wikingów Barbara Gawryluk
Okładka książki Cwaniak. Kot z Wyspy Wikingów
Barbara Gawryluk Wydawnictwo: Wydawnictwo Literatura literatura dziecięca
48 str. 48 min.
literatura dziecięca
Wydawnictwo Literatura
2023-09-07
2023-09-07
48 min.
9788382081954

Okładka książki Kraków. Przewodnik dla dużych i małych Barbara Gawryluk, Przemysław Liput, Łucja Malec-Kornajew
Kraków. Przewo... Barbara Gawryluk, P...
Okładka książki Podhale oraz Orawa, Spisz i Pieniny Przewodnik dla dużych i małych Barbara Gawryluk, Aleksandra Krzanowska, Paweł Skawiński
Podhale oraz O... Barbara Gawryluk, A...

Książka dla małych miłośników kotów z katalogu Wydawnictwa Literatura to opowieść autorstwa Barbary Gawryluk, która zabiera czytelników do Szwecji. Tam na Rynku w Visby, stolicy szwedzkiej wyspy Gotlandii, białorudy kot Cwaniak miał swój drugi dom otoczonym średniowiecznymi murami, gdzie doświadczał życzliwości mieszkańców miasta. Tam dokarmiali do sklepikarze, tam mógł się wygrzewać na słońcu w kawiarnianych ogródkach, gdzie podziwiali go turyści. Mógł nawet spróbować lodów! Co ciekawe, dziś stoi tam jego pomnik. Dlaczego stał się jednym z najsłynniejszych mieszkańców wyspy? Gdzie był jego dom? Jak zakończy się ta historia? Ta barwna i zabawna opowieść zainteresuje chyba każdego, szczególnie małego czytelnika lubiącego koty. Więcej na blogu: https://ksiazkizabawy.blogspot.com/2024/01/cwaniak-kot-z-wyspy-wikingow.html

Dzisiaj mam coś dla fanów kotów, ale i nie tylko!

Gotlandia to mała wyspa na Bałtyku należąca do Szwecji. Co ciekawe to miejsce jest bardziej słoneczne niż jakiekolwiek w Północnej Europie. Jej największe miasto to Visby. I właśnie tutaj ma swój początek historia pewnego Cwaniaka, który lubił korzystać z przywilejów promyków słońca wygrzewając się na ławce zaraz obok kawiarnianego ogródka...

Cwaniak wiedział gdzie iść i jak się ustawić! Na jego cześć nazwano nawet lody. Najsłynniejszy mieszkaniec wyspy Visby zaskarbił sobie sympatię każdego kogo napotkał. Barbara Gawryluk w swojej podróży po wyspie zachęca do poznania biało-rudego kota, który z dumą przechadza się po ulicach znając swoją wartość. Czy dokonał on czegoś niewiarygodnego? Za co tak bardzo lubią go zarówno mieszkańcy jak i turyści?

Wspaniała historia, ciekawe ilustracje i wielka zachęta do podróży do słynnego miasteczka. A może wciąż jest w nim duch Cwaniaka, albo ma już swojego następcę? Kto wie...

Dzisiaj mam coś dla fanów kotów, ale i nie tylko!

Największa wyspa na Morzu Bałtyckim, Gotlandia, ze swą bogatą historią i piękną przyrodą, jest od wieków miejscem krzyżowania się wielu kultur. Jej stolicą jest małe, bardzo urokliwe, stare miasto Visby. Tak jak wiele innych miast i miasteczek także Visby może pochwalić się niesamowitymi historiami i legendami związanymi bezpośrednio z tym miejscem.
Jedną z takich właśnie historii chcę Wam dzisiaj przedstawić.

Bohaterem tej opowieści jest biało-rudy, najmocniejszy i najodważniejszy w kocim koszyku kocur o genialnym imieniu Cwaniak.

To imię idealnie pasowało do jego usposobienia, bo był to kocur bardzo niezależny. Mieszkał u jednej z rodzin, w niewielkim czerwonym domu z białymi okiennicami niedaleko Dużego Rynku w mieście Visby. Wychodził z domu każdego ranka, a wracał późnym wieczorem lub dopiero następnego dnia. Pewnego razu, jego mała opiekunka Lena odkryła, że Cwaniak każdego dnia wyleguje się na Dużym Rynku, gdzie dokarmiany jest przez właścicieli restauracji, kawiarni oraz licznych turystów. Z biegiem czasu kot stał się stałym elementem tego miejsca. Miał nawet własny stolik w jednej z lokalnych restauracji. Znali go dosłownie wszyscy i chociaż nie zawsze pasowało mu, że wzbudza takie zainteresowanie to i tak znalazł miejsce w sercach mieszkańców i turystów odwiedzających to piękne miasto.

Barbara Gawryluk oddała na nasze ręce piękną, empatyczną i optymistyczną historię. Ta opowieść zabiera starszych i młodszych czytelników w podróż po cudownej i zachwycającej Gotlandii. Autorka w bardzo subtelny sposób pozwala nam zajrzeć do samego serca Visby, poznać jego mieszkańców, sprzedawców czy restauratorów. Tych kilkanaście rozdziałów czyta się tak szybko i dobrze, że na koniec dopada nas żal jest że to już koniec opowieści. Do tego cudowne, kolorowe i bardzo malownicze ilustracje, które idealnie wkomponowują się w klimat całej książki.

Polecam, sięgnijcie to tej opowieści. Waszym dzieciom na pewno spodoba się historia, a Cwaniaka pokochają całym sercem. To piękna i rozczulająca książka, która pobudza wyobraźnię.

@bajkowy.zawrot.glowy

Jedną z takich właśnie...

Dziś o książce dla prawdziwych miłośników kotów! 🐈

Poznajcie Cwaniaka - kota, który stał się symbolem Visby na szwedzkiej Gotlandii.
Dlaczego na rynku stoi jego pomnik?

O tym właśnie jest ta książka. W kilku krótkich rozdziałach pokazuje historię kota, skrót jego 14 lat życia.

Knäcken, czyli Cwaniak, wyróżniał się już od narodzin. Był większy niż jego rodzeństwo i umiał walczyć o swoje pożywienie. Gdy po czasie zaczął znikać z domu okazało się, że chodzi na rynek Visby. A tam dokarmiany przez okolicznych sklepikarzy i restauratorów, wygrzewa się na ławce lub skrzynce elektrycznej. Nikt go nie przegania, wszyscy traktują jak swojego. Jedynie turyści zbyt często panikują i wywożą go do kociego hotelu.
Cwaniak zawsze jednak wraca na swoje miejsce. Pewnego dnia wręcz już na stałe.

Historia kota opowiedziana przez Barbarę Gawryluk to najprościej mówiąc bardzo przyjemna lektura. Przemyca także kilka ciekawostek rozwijających wiedzę o Gotlandii.

Ciekawa i wciągająca, absolutnie nie grozi znudzeniem. Podzielona na kilka krótszych rozdziałów sprawia, że można spokojnie czytać ją także z młodszymi dziećmi. Z pewnością losy tego bohatera ich zaciekawią.

Przyznaję, że mnie zainteresowały na tyle, by wyszukać w Googlach miejscowość Visby, przejrzeć zdjęcia i pospacerować wirtualnie po tej miejscowości.

Dziś o książce dla prawdziwych miłośników kotów! 🐈

Dlaczego na rynku stoi jego pomnik?

Historia Cwaniaka, tytułowego bohatera książki Barbary Gawryluk, wydarzyła się naprawdę.

Na rynku Visby - stolicy szwedzkiej wyspy Gotlandii, można spotkać pomnik kota. Jest to pomnik Cwaniaka, który jak każdy kot, chadzał własnymi ścieżkami, wędrował po całym miasteczku i zaglądał do każdego sklepiku i każdej kawiarnii.

Chociaż Ceaniak miał dom i kochających właścicieli uwielbiam wędrówce uliczkami Visby. Często wynikały z tego różne zabawne sytuacje.

Cwaniaka znali oprawie wszyscy mieszkańcy Visby, przestał ich dziwić widok samotnego wędrownika. Nieco inaczej było z turystami, oni czasem się nabierali na słodkie pomrukiwania kotka, dokarmiali, martwili due, a czasem odwozili do miejscowego schroniska.

Jeśli zainteresowała Was historia Cwanika, zajrzyjcie koniecznie do książki "Cwaniak. Kot z wyspy wikingów" @wydawnictwoliteratura

Polecamy

Chociaż Ceaniak miał dom i kochających właścicieli...

Bohaterem najnowszej ksiażk pani Barbary Gawryluk jest mieszkający na baltyckiej wyspie Visby, niezależny kot o imieniu Cwaniak.

Cwaniak jako potomek najdzielniejsztych i najwytrwalszych kocich mieszkańców chadza własnymi ścieżkami. Kim jest? Do końca nie wiadomo. Gdy pojawia sie u weterynarza zdaje się być raczej smokiem niż kotem. Tak przynajmniej wskazuje jego waga. Lubi głaskanie i poklepywanie oraz wykwintną kuchnię. Dlatego bardzo często można go spotkać na ławeczce przed miejscem z pysznym jedzeniem i bardzo życzliwymi właścicielami.

“Cwaniak od razu wyczuł, że to może być też dobre miejsce dla niego. Właściciele byli bardzo mili, wiedzieli, że kot lubi poklepywanie, a nie głaskanie, i dawali mu spokój, kiedy chciał sobie poleżeć na ławeczce przed wejściem. Ale przede wszystkim mógł u nich liczyć na wyborne przysmaki. Na pierwsze danie szynka lub krewetki, na drugie słodka śmietanka lub jogurt.”

Czytając tę pełną ciepła opowieść o przygodach kota, który nazywany był na wyspie Czerwonym Baronem albo królem Visby, zastanawiałam się dla kogo jest ta książka? Moim zdaniem, z wielką przyjemnością sięgną po nią wszyscy miłośnicy kotów. Sądzę, że autorka potrafiła przekonać do lektury także tych, którzy nie przepadają za towarzystwem tych czworonogów.

Książkę można z dzieckiem przeczytać w godzinę. Ale delektować się opowieścią i przepięknymi ilustracjami Iwony Cała, to już zupełnie inna sprawa. Przygody białorudego Cwaniaka dają ukojenie i radość. Pani Barbara Gawryluk, jak nikt inny, potrafi znaleźć klucz do serca dziecka. Otwiera przed najmłodszymi czytelnikami świat zwierzęcych trosk. Przy okazji możemy poznawać uroki Visby, stolicy szwedzkiej wyspy Gotandii. Przespacerować się uliczkami pełnymi zachwycajacych domków, sklepików, restauracji. Poobserwować mieszkańców. Słowem przeżyć przygodę podróżniczą.

Myślę, że każdy z nas chciałby na swojej drodze spotkać lojalnego i wiernego Cwaniaka. Taki kot na pewno mialby szansę stać się naszym przyjacielem na dobre i złe.

Rekomenduję tę ksiażkę. Na pewno będziecie zachwyceni!

Dziękuję za egzemplarz recenzencki portalowi CzasDzieci.pl

Gotlandia to duża szwedzka wyspa znajdująca się na Morzu Bałtyckim, leżąca na południowy wschód od stałego lądu Szwecji. Wyspa jest popularnym miejscem turystycznym ze względu na swoją urodę, historię i kulturę. Stolicą Gotlandii jest miasto Visby - największe miasto na wyspie i jedno z najważniejszych historycznych miast w Szwecji.

To właśnie w tym urokliwym mieście, (które pamięta jeszcze czasy wikingów) toczy się akcja książki. Mieszka tam rodzina; mama, tata, troje dzieci dwa koty i pies. I to właśnie jeden z kotów imieniem „Cwaniak” stał się bohaterem opowiadania.

Biało rudy zwierzak chodzi własnymi drogami, jest niezależny i bardzo lubi odkrywać otaczający go świat. Właściciele ze zdziwieniem obserwują jak kocur z dnia na dzień staje się coraz bardziej pulchny i przybiera na wadze…

Urokliwa, pełna humoru opowieść, która zdarzyła się naprawdę. Kolorowe, przestrzenne ilustracje, duży czytelny tekst i wciągająca historia. To Wszystko sprawia, że „Cwaniak” będzie znakomitą lekturą dla dzieci.
Polecamy!

To właśnie w tym urokliwym mieście,...

więcej Pokaż mimo tovideo - opinia

• Samodzielne
  • Kocie
  • Dla dzieci
  • Czytane dzieciom

Dodaj cytat z książki Cwaniak. Kot z Wyspy Wikingów