Siódmy jednorożec

Wydawnictwo: Albatros
historyczna

Podczas wyprawy do klasztoru pod Lyonem, Alex Pellier, kuratorka paryskiego muzeum odkrywa w średniowiecznym modlitewniku wiersz oraz rysunki, które naprowadzają ją na trop niezwykłej zagadki.

Kermitek96 | 2013-02-15
Przeczytana: 01 grudnia 2012

Pasja jest wręcz uzależnieniem tak silnym, że często zakłada nam klapki na oczy. Tracimy poczucie tego co jest dla nas ważne, tego o co powinniśmy dbać. Podczas weny potrafimy zamknąć się w czterech ścianach (których forma i postać jest zależna od samej pasji) i zupełnie stracić kontakt z rzeczywistością. Oprócz tego, że hobby stwarza nam warunki do tego, iż możemy wykreować swój własny świat, to również pozwala na to aby odnaleźć bliskich nam ludzi, którzy zaistnieją w tym świecie. Daje nam poczucie wyjątkowości i tego, że nasze życie nie jest bezcelowe. Każdy człowiek zasługuje na coś takiego.

W tej książce na początku przeplatają się wątki dwóch postaci, które później łączą się w całość. Alex pracuje we francuskim Muzeum Cluny. Pojawia się przed nią niepowtarzalna szansa odnalezienia siódmej tapiserii z cyklu Dama z jednorożcem. Jake, po wielu latach pracowania na uczelni postanowił wreszcie zrealizować swoje marzenia i wyrusza do Paryża, aby spróbować zaistnieć...

Miho | 2015-11-27

Współczesna historia romantyczna, spleciona z historią miłosną pary kochanków ze średniowiecza. Oba wątki łączy historia sztuki i poszukiwanie skarbu wartego dużo więcej niż w pojęciu jedynie materialnym.
Gdyby nie ciekawa historia siódmej tapiserii, dzieła sztuki, o którego istnieniu można było snuć tylko domysły, książka byłaby nudna.
Akcja tocząca się w Paryżu dotyczy śmietanki pasjonatów sztuki, którzy w większej ilości są filantropami. Francja przytłacza pseudo artystycznym światem. Widzi się tylko mdły aspekt wystaw i podziwiania dzieł sztuki.
Natomiast historia miłosna jest tania i podobna do wielu romansów, w których bohaterzy po latach zdają sobie sprawę, że powinni o siebie walczyć jak byli nastolatkami.
Do tego samego poziomu "taniości" próbuje się sprowadzić zakazaną miłość średniowiecznych kochanków. Mimo tego udaje się jej ostać na poziomie.
Jak dla mnie za dużo dramatyzowania w sposób jaki rozumieją tylko kobiety czytujące harlequiny.
Sam pomysł bardzo ciekawy...

rozia | 2012-09-09
Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: 09 września 2012

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Choć nie wypożyczyłam jej osobiście przypasowała mi do gustu ponieważ jest utrzymana w stylistyce moich ulubionych autorów czyli N. Sparksa, czy G. Musso. Akcja zaczyna dziać się w Paryżu pośród studentów, którzy studiują sztukę. Alex i Jake są bardzo dobrymi przyjaciółmi jednak po jakimś czasie zaczynają być sobie bliscy choć Alex nie angażuję się 100%, nie tak jak Jake. Alex w końcu poznaje bogatego francuza i wychodzi za niego za mąż a Jake po zakończeniu studiów wraca do Ameryki, gdzie tam zaczyna swoją karierę zawodową na uniwersytecie i ma narzeczoną Rebecce. Jake postanawia wyjechać ze Stanów, rzuca pracę i wyjeżdża z powrotem do Paryża aby malować. Chęć zobaczenia się z Alex jest silniejsza niż się spodziewał i udaje się do Muzeum Cluny gdzie Alex jest kustoszem. Ona jest znawcą średniowiecznej sztuki a ściślej średniowiecznych tapiserii i pewnego dnia dostaje list od siostry przełożonej z Klasztoru Św. Baldyny która napisała że w klasztorze znajduję się cenna tapiseria....

Sylwia | 2013-05-22

Taka tam miłosna historia z happy endem na pochmurne dni. Tylko proszę nie myśleć, że to jedynie tanie romansidło, nie, wnikliwi znajdą tu prócz historii miłośnej temat niezależności kobiety, problem podążania za swoimi marzeniami, pasje czy wreszcie motyw nadziei, że być może jutro los będzie dla nas łaskawszy. Wszystko to pisane lekkim przyjemnym językiem. Warta polecenia.

LunaMorgana | 2016-10-05

Oj Kelly dziękuje ci za nadanie sensu mojemu życiu. Przez opowieść o średniowiecznych tapiseriach zapragnęłam pracować w muzeum sztuki i marzę o podróży do Francji. Cudowna historia, która jest przeplatanką faktów, jak i fikcji. Z każdą stroną ma się wrażenie że to wszystko dzieje się naprawdę a to nasza historia.

Gulbaska | 2011-06-28
Przeczytana: 2011 rok

niestety nie można nic ciekawego napisać o tej książce, więc ni piszę bo szkoda czasu.

Przeczytana: 18 września 2013

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

polecam

Ganesha | 2016-07-17