Byłam sekretarką Rumkowskiego: Dzienniki Etki Daum

Okładka książki Byłam sekretarką Rumkowskiego: Dzienniki Etki Daum
Elżbieta Cherezińska Wydawnictwo: Zysk i S-ka biografia, autobiografia, pamiętnik
316 str. 5 godz. 16 min.
Kategoria:
biografia, autobiografia, pamiętnik
Wydawnictwo:
Zysk i S-ka
Data wydania:
2008-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2008-01-01
Liczba stron:
316
Czas czytania
5 godz. 16 min.
Język:
polski
ISBN:
9788375062199
Tagi:
Holocaust Żydzi Łódź getto Chaim Mordechaj Rumkowski
Średnia ocen

                7,6 7,6 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Książki. Magazyn do czytania nr 2 (65) kwiecień 2024 Izabella Adamczewska, Anne Applebaum, Justyna Bargielska, Łukasz Barys, Katarzyna Boni, Biserka Ćejović, Elżbieta Cherezińska, Piotr Cieśliński, Didier Eribon, Maciej Hen, Urszula Honek, Maciej Jarkowiec, Jerzy Jarniewicz, Miłada Jędrysik, Ryszard Koziołek, Małgorzata Lebda, Pierre Lemaitre, Renata Lis, Zbigniew Mentzel, Weronika Murek, Dariusz Nowacki, Monika Ochędowska, Łukasz Orbitowski, Wojciech Orliński, Jacek Podsiadło, Agata Pyzik, Michał R. Wiśniewski, Radek Rak, Redakcja magazynu Książki, Małgorzata Rejmer, Marcin Sendecki, Agnieszka Sowińska, Magdalena Środa, Andrzej Stasiuk, Maria Stiepanowa, Katarzyna Surmiak-Domańska, Natalia Szostak, Katarzyna Wężyk
Ocena 7,0
Książki. Magaz... Izabella Adamczewsk...
Okładka książki Książki. Magazyn do czytania nr 2 (59) / 2023 Izabella Adamczewska, Katarzyna Boni, Małgorzata Buchalik, Martín Caparrós, Elżbieta Cherezińska, Bartosz Hlebowicz, Miłada Jędrysik, Katarzyna Kazimierowska, Marzanna Bogumiła Kielar, Anna Landau-Czajka, Renata Lis, Paulina Małochleb, Mateusz Mazzini, Weronika Murek, Małgorzata I. Niemczyńska, Michał Nogaś, Dariusz Nowacki, Monika Ochędowska, Piotr Oczko, Wojciech Orliński, Jacek Podsiadło, Radek Rak, Redakcja magazynu Książki, Maciej Robert, Marcin Sendecki, Gary Shteyngart, Magdalena Środa, Justyna Suchecka, Karolina Sulej, Natalia Szostak, Dubravka Ugrešić, Tomasz Ulanowski, Katarzyna Wężyk, Ludwig Wittgenstein, Olga Wróbel, Hanya Yanagihara
Ocena 6,2
Książki. Magaz... Izabella Adamczewsk...
Okładka książki Ziarno granatu. Mitologia według kobiet Katarzyna Boni, Elżbieta Cherezińska, Julia Fiedorczuk, Agnieszka Jelonek, Renata Lis, Weronika Murek, Grażyna Plebanek, Joanna Rudniańska, Barbara Sadurska, Dominika Słowik, Aleksandra Zbroja, Aleksandra Zielińska
Ocena 6,0
Ziarno granatu... Katarzyna Boni, Elż...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,6 / 10
342 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
970
396

Na półkach: ,

Była jedną z trzech najbliższych współpracownic Przełożonego. Od 9 maja 1940 roku aż do końca istnienia Litzmannstadt Getto zajmowała się wszystkimi sprawami związanymi z aprowizacją łódzkich Żydów. Estera Daum, przez bliskich nazywana Etką, cztery lata pracowała u boku Chaima Mordechaja Rumkowskiego, gdzie miała okazję niemal od podszewki poznać politykę niemiecką względem ludności żydowskiej. Co najważniejsze, pozostawiła po sobie wspomnienia, które dzięki inicjatywie Elżbiety Cherezińskiej ukazały się na rynku wydawniczym pt.: „Byłam sekretarką Rumkowskiego. Dzienniki Etki Daum”.

Nasze pierwsze spotkanie z autorką zapisków ma miejsce w momencie spojrzenia na okładkę książki. Widnieje na niej zdjęcie zrobione 30 sierpnia 1941 roku, podczas marszu na przemówienie, które Prezes wygłosił na Placu Strażackim. Na tejże fotografii, Etka kroczy u boku Rumkowskiego, gotowa w każdej chwili rozpocząć stenografowanie słów swojego szefa. Praca była bowiem dla niej drugim po rodzinie, najważniejszym elementem w życiu. Ta sama praca, która w łódzkim getcie dawała szansę ocalenia.

Dzienniki Etki Daum miał być „kroniką jej życia”. Stało się inaczej. Zostały kronikami narodzin, rozwoju i zagłady getta łódzkiego, które Etka obserwowała zza biurka w sekretariacie na Bałuckim Rynku. Każdy kolejny dzień to opis nowych problemów, jakimi żyli mieszkańcy tej zamkniętej w sercu przemysłowego miasta enklawy. Wszyscy oni egzystowali w myśl najważniejszej zasady Rumkowskiego: „Uratuje nas praca”. Słowa te jednak nie okazały się prorocze.

Trudno w to uwierzyć, ale wśród tej lawiny zapisek Etki związanych z życiem codziennym mieszkańców getta, odnajdziemy również te, opisujące uczucie rodzące się między dwójką młodych ludzi. Miłość Estery do późniejszego narzeczonego Izaaka Frenkla stała się dla dziewczyny jedyną odskocznią od fatalnej rzeczywistości zgotowanej łódzkim Żydom przez bezwzględnego okupanta. Ta szczera i niewinna relacja Etki i Izia jest najlepszym przykładem na to, że nawet w obliczu śmiertelnego zagrożenia ważna jest bliskość drugiego człowieka.

Notatki Etki Daum są cenne dla współczesnego czytelnika głównie dlatego, że może on na ich podstawie odtworzyć stosunek mieszkańców getta do człowieka, którego nazywano „gettowym królem”, a z którego ust padły później słynne słowa „Oddajcie mi swoje dzieci”. Jedni widzieli w nim zbawcę i wyzwoliciela narodu żydowskiego, inni uważali go za kolaboranta i największego zbrodniarza. Jaki był naprawdę? Ten Rumkowski, którego przedstawia w swych dziennikach Estera to człowiek przekonany o tym, że jest w stanie przechytrzyć Niemców. Był pewien, że Żydzi są potrzebni okupantom i postanowił eksploatować swój naród ponad siły, byle tylko zapewnić mu ocalenie. Jego plan okazał się jednak skuteczny wyłącznie na krótką metę. Jak się zakończył? Wszyscy dobrze wiemy.

Książka pt.: „Byłam sekretarką Rumkowskiego. Dzienniki Etki Daum” zachwyca pięknym wydaniem. Jej wyjątkowy format, kolejne stronice stylizowane na oryginalne zapiski Estery i fotografie, na których upamiętniono nie tylko autorkę, ale także wiele osób z otoczenia Rumkowskiego (na czele z nim samym) zasługują na pochwały i powodują, że opisane przez Etkę wydarzenia poznajemy niemal wszystkimi zmysłami. Takiej lektury po prostu nie sposób zapomnieć. I choć historia kończy się wyjątkowo tragicznie, mimowolnie pragniemy do niej powrócić, by jeszcze raz, choć na chwilę poczuć się, jakbyśmy byli tam, w Litzmannstadt Getto.

Myślę, że książki wydanej dzięki zaangażowaniu Elżbiety Cherezińskiej nie trzeba specjalnie polecać. To pozycja obowiązkowa dla wszystkich zainteresowanych zjawiskiem Holocaustu, tematyką II wojny światowej, a zwłaszcza dla tych, którzy świetnie orientują się w topografii Łodzi i bez zastanowienia potrafią wskazać obszar Bałut i Marysina, z którego przed 69 laty wyruszyły ostatnie transporty ludności żydowskiej. Ta książka będzie Wam przypominać o tych, którzy kiedyś żyli w Łodzi i zostali tego życia bezprawnie pozbawieni.

Była jedną z trzech najbliższych współpracownic Przełożonego. Od 9 maja 1940 roku aż do końca istnienia Litzmannstadt Getto zajmowała się wszystkimi sprawami związanymi z aprowizacją łódzkich Żydów. Estera Daum, przez bliskich nazywana Etką, cztery lata pracowała u boku Chaima Mordechaja Rumkowskiego, gdzie miała okazję niemal od podszewki poznać politykę niemiecką względem...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    417
  • Chcę przeczytać
    401
  • Posiadam
    70
  • Teraz czytam
    17
  • Audiobook
    10
  • Historia
    9
  • II wojna światowa
    8
  • Audiobooki
    8
  • 2018
    8
  • Ulubione
    8

Cytaty

Więcej
Elżbieta Cherezińska Byłam sekretarką Rumkowskiego: Dzienniki Etki Daum Zobacz więcej
Elżbieta Cherezińska Byłam sekretarką Rumkowskiego: Dzienniki Etki Daum Zobacz więcej
Elżbieta Cherezińska Byłam sekretarką Rumkowskiego: Dzienniki Etki Daum Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także