Tajemne serce zegara

Wydawnictwo: Pogranicze
historyczna

Po co nam wolnośća Czy możemy przemilczeć Bogaa Jesteśmy tokarzami wątpliwościa Wymierające słowa, katastrofa myślenia, przestrogi kassandryczne. Niezwykły diariusz intelektualny Eliasa Canettiego, który podąża za najznamienitszymi mistrzami myślenia zwięzłego, pisania aforystycznego: Montaigne&m, Schopenhauerem, Lichtenbergiem, Wittgensteinem, ale także Czuang-tse czy Jacobem Burckhardtem.Canetti

yggdrasil84 | 2016-01-16
Przeczytana: 16 stycznia 2016

Zbiór aforyzmów tudzież sentencji Eliasa Canetti'ego. Zbiór co najmniej nieprzeciętny, jakże zmuszający do myślenia samodzielnego, nie dający jednoznacznych odpowiedzi na cały szereg pojawiających się wątpliwości. I tak czytelnik błądzi tą drogą wraz z autorem, poszukuje... Ale czy znajduje jakieś ukojenie? Raczej nie o to tutaj chodzi gdyż są to myśli czy pytania bez odpowiedzi, lub też każdy niech odpowie sobie sam... albo poszukuje dalej...

| 2013-02-06
Przeczytana: styczeń 2013

Canettiego poszukiwania absolutu i prostoty racjonalnej klarowności myśli; zaledwie sadzonki, zarodki myśli, z których być może niespodziewanie wykwitną kiedyś osobliwe kwiaty. Pytania o istotę życia i śmierci, o istotę szaleństwa, o istotę władzy, o magię słów i mitów.
„Nie mówić już więcej, nieme słowa kłaść obok siebie i patrzeć na nie.”

julia | 2013-09-25
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki
Przeczytana: 05 października 2013

Nie dla wszystkich, ale na pewno dla wielbicieli "słowa". Dla tych którym nie strasznie myśli wyrwane ale niosące niezwykły ładunek mądrości życiowej, by czytając nigdy nie osiągnąć przesytu. Każde zdanie wypieszczone będące niczym diament. Aż chcesz zgodnie ze słowami autora: "Najbardziej życzysz sobie - jakże skromnie! - nieśmiertelności czytania".

Trithemius | 2016-07-27
EagleV | 2015-02-09