Życie seksualne Immanuela Kanta

Wydawnictwo: słowo/obraz terytoria
7 (14 ocen i 2 opinie) Zobacz oceny
historyczna

Autor w cyklu pięciu wykładów zanalizował życie seksualne myśliciela z Królewca. Chciałbym wam udowodnić mówi J.-B.Botul że w tej pielęgnowanej banalności z wyboru jest coś nierozłącznego z filozofią Kanta i z filozofią w ogóle. Wyjaśnię wam, dlaczego celibat nie jest bynajmniej jakąś przygodną kwestią, lecz należy do tej samej istoty filozofii .

flow | 2012-11-27

Czytając Botula można uznać, że akt seksualny Kanta rozgrywa się na polu jego twórczości. Sperma nigdy nie zostaje realnie wypuszczona, zaś "nie wydalone nasienie przemienia się w siłę duchową", odżywiając go i trując jednocześnie. Płodność Kanta jest jednak potencjalnie ohydna. Doświadczywszy tego, stwierdza, że musi zatrzymać swoją MYŚL, choć na innej płaszczyźnie: ogranicza swoją ekspresję życiową oraz chroni się przed marzeniem (sennym/innym). Jego system jest zapisem ucieczki, której punktem wyjścia jest ograniczenie fizyczne - kokon, który formował z pościeli przed zaśnięciem, pseudo-zaspokojenie.

Mogło tak być.

marianna | 2013-04-04
Przeczytana: 03 kwietnia 2013

Książka ma być inside joke'm: ok, jest. Miejscami jest śmieszna. Koncept (osada kantystów w Paragwaju) - świetny. Wyolbrzymianie Kantowskiego wewnętrznego uporządkowania, dyscypliny, rygoru bywa zbyt oczywiste, ale generalnie książka strasznie mi się podoba. Głównie dlatego, że to rzadki przykład humanistyki, która ma do siebie dystans. Filozofowie za rzadko się śmieją, za rzadko w swoich tekstach pozwalają sobie na odrobinę poluzowania. Dlatego podoba mi się ta książka: bo odwołuje się do takiej wizji humanistyki, która mi się podoba.

Karo Mitsuke | 2016-07-19
Symultana | 2016-01-12