Okładka książki Zero Eric van Lustbader
1994-01-01
837082269X
Stanisław Milc
Zero

Okładka książki MatchUp Lara Adrian, Steve Berry, C.J. Box, Sandra Brown, Lee Child, Nelson DeMille, Diana Gabaldon, Andrew Gross, Charlaine Harris, Lisa Jackson, Peter James, J.A. Jance, Michael Koryta, Eric van Lustbader, Gayle Lynds, Val McDermid, David Morrell, Kathy Reichs, Christopher Rice, John Sandford, Lisa Scottoline, Karin Slaughter
MatchUp Lara Adrian, Steve ...
Okładka książki Przewaga Bourne’a Robert Ludlum, Eric van Lustbader
Przewaga Bourne’a Robert Ludlum, Eric...
Okładka książki Zagadka Bourne’a Robert Ludlum, Eric van Lustbader
Zagadka Bourne’a Robert Ludlum, Eric...

"Zero" wydana w 1988 roku powieść Amerykańskiego pisarza Erica Van Lustbadera.

"Zero" opowiada historię Michaela Dossa; mieszkającego w Paryżu malarza, znającego tajniki walki samurajskim mieczem, który wskutek śmierci swojego ojca został uwikłany w międzynarodowy spisek.
Powieść utrzymana jest w klimacie sensacyjno-szpiegowskim, ale najbardziej przykuwa uwagę zderzenie dwóch światów; wschodu i zachodu. Autor pieczołowicie, a także z pasją opisuje "Kraj Kwitnącej Wiśni" do tego stopnia, że czytelnik może spojrzeć na rzeczywistość XX-wieku oczami Japończyka.
Ponadto akcja rozwija się w kilku atrakcyjnych lokalizacjach, jak m.in. Tokio, Paryż, czy Maui na Hawajach, co również ubarwia fabułę.

"Zero" jak na powieść sensacyjno-szpiegowską ma dużo przestojów, a rzadkie sceny walk są pozbawione napięcia. Fabuła rozłożona jest na dwa wątki; współczesny (czyli druga połowa lat 80-tych),a także powojenne lata 1946-1948, i choć żaden nie jest porywający, to jednak atrakcyjniej wypada ten drugi.

=
Lata 80-te XX-wieku to złoty okres dla książek i filmów sensacyjnych. Tamte czasy rządziły się zupełnie innymi realiami od obecnych i właśnie z tej perspektywy należy patrzeć na powieść Erica Van Lustbadera.
"Zero" nie wytrzymało próby czasu, ale zawiera kilka uniwersalnych wartości.

A teraz ciekawostka:
Na twórczość Erica Van Lustbadera należy zwrócić uwagę choćby dlatego, że jest on "spadkobiercą" dorobku Roberta Ludluma (Śp.1927-2001),który powołał do życia postać Jasona Bourne'a (najsłynniejszego literackiego tajnego agenta obok James'a Bonda). Autor od 2004 roku kontynuuje cykl swojego wielkiego poprzednika, pisząc kolejne części o zmagającym się z amnezją byłym agencie CIA.

"Zero" wydana w 1988 roku powieść Amerykańskiego pisarza Erica Van Lustbadera.

Początkowe sto stron może nieźle zmęczyć...No,przynajmniej tak było w moim przypadku:)Wczytując się jednak dalej ,powoli(acz skutecznie )zacząłem ogarniać ogólny zarys powieści a i imiona głównych bohaterów myliły mi się coraz rzadziej:)Lustbader pisze dobre powieści,ale niestety "Zero" było troszeczkę zbyt przewidywalne...

• Eric Van Lustbader
  • Przeczytane-przed-rokiem-2014