Psy z Wieży Babel

Seria: Salamandra
Wydawnictwo: Rebis
The Dogs of Babel
Paul Iverson, Lorelei

Szczęśliwe życie językoznawcy Paula Iversona zmienia się dramatycznie w jednej chwili, gdy po powrocie do domu przekonuje się, że jego żona nie żyje. Targany rozpaczą postanawia, że jedynego świadka zdarzenia suczkę Lorelei nauczy mówić.

Tirindeth | 2015-05-13
Na półkach: Prezenty, Przeczytane, Posiadam

Od ponad dziesięciu lat krążyłam wokół książki Carolyn Parkhurst, obiecując sobie, że wreszcie ją przeczytam. Dostałam tę powieść w prezencie jeszcze w liceum i już wtedy opis z ostatniej strony okładki szalenie mnie zaintrygował. Dziś, po skończonej lekturze, jestem zła na siebie, że dopiero teraz zdecydowałam się przeczytać tę książkę. Historia opowiedziana przez amerykańską pisarkę mocno mnie poruszyła.

Psy z Wieży Babel to książka bardzo smutna. Bo jaka mogłaby być, skoro mówi o żałobie, bólu, niemożności pogodzenia się z czyjąś śmiercią, desperackiej próbie odnalezienia odpowiedzi na nurtujące pytania? Żona Paula Iversona umiera w niejasnych okolicznościach – kobieta spadła z drzewa, co według policji było nieszczęśliwym wypadkiem. Paul podejrzewa jednak, że śmierć Lexy nie była przypadkowa. Niestety jedynym świadkiem zdarzenia jest ich pies, Lorelei. Zdesperowany wdowiec zrobi wszystko, aby dowiedzieć się, co tego dnia wydarzyło się w jego domu – postanawia więc nauczyć...

Mel | 2015-08-11
Przeczytana: 09 sierpnia 2015

Nie przypuszczałam, że mam na półce taką perełkę. Nawet nie pamiętam ile leżała i skąd ją mam. Jest to historia mężczyzny, który wraca do domu i dowiaduje się, że żona zginęła w dziwnych okolicznościach. Postanawia sam poszukać odpowiedzi i w tym celu chce nauczyć swojego psa mówić. Wydaje się to dość zabawne, ale wcale takie nie jest.
Wzruszająca historia opowiedziana przez głównego bohatera. Mówi o miłości, małżeństwie, samotności w związku, o rozpaczy po stracie. Książka napisana w dobrym stylu. Refleksyjna.

koloola | 2015-02-26
Przeczytana: 25 lutego 2015

Są takie chwile w życiu, które całkowicie nas odmieniają, nasze spojrzenie na świat i na ludzi. Potem nic już nie jest takie same. Są takie chwile, które pojawiają się zupełnie niespodziewanie, trwają moment, a już w następnej chwili jesteśmy targani falami emocji, które całkowicie nami owładnęły.
Taką chwilą może być np. widok martwej żony. To tylko ułamek sekundy, kiedy uzmysławiamy sobie co się właśnie wydarzyło, a już w następnej chwili naszą głowę zalewa cała masa uczuć, smutek, złość, żal, poczucie niesprawiedliwości, osamotnienie itd.
Taką chwilą może być też ukończenie czytania książki. Świadomość, że zbliża się do końca, pod palcami czuć coraz mniej kartek papieru, pojawia się ostatnia strona, ostatnie zdanie, ostatnie słowo i kropka. Koniec. Pustka. I to pustka tak dogłębnie przenikająca, że w jednej chwili przez głowę przelatuje tysiąc myśli. Czy to naprawdę koniec? Tak. Nic więcej już nie będzie. Już nic więcej nie napisano. Już nic więcej nie trzeba dodawać. Wszystko...

zina | 2015-07-21
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 21 lipca 2015

Bardzo spodobała mi się ta książka ze względu na pokazanie emocji po stracie bliskiej osoby. Chwytanie się brzytwy, czyli irracjonalny pomysł z nauczeniem psa ludzkiej mowy, poszukiwanie dowodów na jakikolwiek sens śmierci żony, a dopiero gdy bohater zderza się ze światem zewnętrznym, w momencie, gdy ktoś go odwiedza, widać tak naprawdę jego wszechobecną żalobę i totalną rozsypkę. Autorka pozwala bliżej poznać postać zmarlej zony, slabe strony jej psychiki, a takze wyjatkowosc charakteru, co daje obraz tego malzenstwa.

Jestem zaskoczona ze tak spodobala mi sie ta ksiazka ;)

Lina | 2016-10-17
Przeczytana: 17 października 2016

Słowa klucze: thriller psychologiczny, żałoba, samobójstwo, okrucieństwo, borderline. Ostatnio przepełzuję przez pierwsze rozdziały książek, bo za nimi zazwyczaj kryje się jednak coś ciekawego. Tak się stało i tym razem. Historia żałoby opowiedzianej nie wprost, nie od razu, nie kawa na ławę. Fajnie prowadzona narracja o niej.

herodot83 | 2015-10-02
Przeczytana: 02 października 2015

Po tej książce, regularnie zmieniam wodę w misce mego psa.

Zi Na | 2015-07-21
Przeczytana: 21 lipca 2015

Bardz opodobała mi się ta książka ze względu na pokazanie emocji po stracie bliskiej osoby. Chwytanie się brzytwy, czyli irracjonalny pomysł z nauczeniem psa ludzkiej mowy, poszukiwanie dowodów na jakikolwiek sens śmierci żony, a dopiero gdy bohater zderza się ze światem zewnętrznym, w momencie, gdy ktoś go odwiedza, widać tak naprawdę jego wszechobecną żalobę i totalną rozsypkę. Autorka pozwala bliżej poznać postać zmarlej zony, slabe strony jej psychiki, a takze wyjatkowosc charakteru, co daje obraz tego malzenstwa.

Jestem zaskoczona ze tak spodobala mi sie ta ksiazka ;)

Agata Janiec | 2011-01-30
Przeczytana: 2007 rok

polecam wszystkim psiarzom i nie tylko

Kochi_ik | 2016-11-05
Przeczytana: 08 listopada 2016