Zielony człowiek

Wydawnictwo: Rebis
The Green Man
8371207999
Filifionka

Znamienny sierpień 1968 roku. Maurice Allington, angielski oberżysta z uniwersyteckim dyplomem, jest jedynym świadkiem objawień ducha Thomasa Underhilla. Ale nie tylko to wyprowadza go tego lata z równowagi. Umiera jego ojciec, odchodzi żona, ma kłopoty z córką, przeżywa kryzys wieku średniego spotęgowany pijaństwem. Odkrycie klucza do szatańskiej tajemnicy Underhilla i spotkanie twarzą w twarz z nim i jego pomocnikiem - Zielonym Człowiekiem - będzie dla Maurice'a prawdziwą próbą charakteru.

źródło opisu: okładka

MaciekWroc | 2019-02-27
Przeczytana: 27 lutego 2019

Nie osądzaj książki po okładce, a dokładniej po zachwytach nad pisarzem. Przez połowę książki czekałem na rozwój akcji, przebijając się przez pseudointelektualny bełkot narcystycznego narratora (alter ego autora ?).
Pojawiają się przebłyski w postaci ciekawszych wątków erotycznych, ale poza tym klapa. Być może nie rozumiem angielskiego poczucia humoru lat 60-tych ubiegłego wieku, ale nie porwało mnie. Jeśli ma się coś ciekawszego do czytania, tą pozycję można sobie bez żalu podarować. Chyba że akurat stoisz w kolejce i z radością odkrywasz, że masz przy sobie coś poręcznego do czytania. W przeciwnym razie ostrzegam,że można zasnąć i to całkiem szybko.

Kamil | 2014-06-08

Książkę znalazłem w antykwariacie za dosłownie parę zł. Nie jest to wielkie arcydzieło ale czytało się przyjemnie i miejscami było całkiem zabawnie. Drugi raz raczej jej nie wezmę do łap ale ... za tą cenę to i tak więcej niż mógłbym się spodziewać.

Kamil | 2013-12-20
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 18 grudnia 2013

To mogła być bardzo dobra książka. Fajny pomysł, interesujące wątki, w miarę ciekawi bohaterowie. Jednak te wszystkie pozytywne aspekty zostały przyćmione przez styl napisania książki. Po pierwsze denerwowało mnie, że główny bohater zawsze był narratorem, a książka została napisana w pierwszej osobie. Po drugie wszystkie przemyślenia były za bardzo szczegółowo opisane. Było ich więcej niż dialogów, opisów postaci, otoczenia itp. Po trzecie denerwowały mnie niektóre opinie zamieszczone w tej książce. Drażnił mnie przerost "ą" "ę" w opiniach o sztuce i literaturze. Według głównego bohatera to wszystko co nie zostało przez niego przeczytane było niższych lotów i niewarte jego uwagi. Przecież nie wszystko każdemu musi się podobać. Np. to że nie lubię czytać tomików wierszy nie oznacza, że są one do niczego. Dlatego książkę tą mogę polecić wszystkim tym, którzy są ciekawi jak można połączyć historię o duchach, problemy społeczne, erotyczne figle i bądź co bądź sensowne spostrzeżenia...

BIBLIOFILKA | 2016-05-01

Studium kryzysu wieku średniego u mężczyzny. Strach przed śmiercią zagłuszany seksem i tabletkami popijanymi alkoholem. Bohater ucieka od obowiązków dnia codziennego, ogarnia go nuda. Adrenaliny dostarczają mu spotkania z duchami i podboje miłosne. Zaspokaja własne potrzeby, nie myśli o bliskich, tylko nimi manipuluje.
Gdy zaczęłam czytać książkę, myślałam, że włos będzie mi się jeżył na głowie, że książka jest na miarę Stephena Kinga, a to tylko przygody Tomka Sawyera dla dorosłych.

no_won | 2014-01-02
Przeczytana: 22 grudnia 2013

Kingsley Amis jak zawsze w cenie. Ze swoim humorem, a także polotem słownym. Polecam fanom, jak i nieznającym jego twórczości.

asymon | 2013-04-12
Na półkach: Przeczytane, Fantastyka
Przeczytana: 12 kwietnia 2013

Angielski restaurator, alkoholik i erotoman, prowadzi śledztwo mające na celu ustalenie, czy postać nawiedzająca jego dom jest duchem, czy wytworem jego delirium tremens.

Łukasz Śmigiel | 2011-05-17

Gdyby nie "Zielony człowiek" nie wiedziałbym, jak chcę pisać. Must have. Świetna, cudownie gotycka powieść grozy.

Ka-eL | 2012-03-25

+ "Complete Stories" jeszcze nie PL