Kobiety w życiu Mickiewicza

Wydawnictwo: Bellona
978-83-11-10854-7
Mickiewicz, życie ptywatne
niebieska

Od wielu lat, autorzy setek publikacji analizują niemal każde zdanie zapisane przez Adama Mickiewicza. Biografię poety poddawano wszechstronnym badaniom, opisując każdy dzień jego życia, śledząc niemal każdą rozmowę, każdą nową znajomość wieszcza. Niestety, nie dotyczyło to niemal zupełnie pewnej ważnej sfery jego życia. Były nią sprawy intymne, związki Mickiewicza z kobietami. Autor...

Autor niniejszej książki nie odkrywa przed czytelnikami nowych, zupełnie nieznanych wydarzeń. Ale po raz pierwszy zostały one zebrane w ramach jednej publikacji, przeznaczonej dla szerokiego grona odbiorców. To zbiór kilkunastu esejów opisujących życie prywatne poety, powstałych na podstawie dostępnych obecnie źródeł. Autor bogato cytuje listy, pamiętniki, nie unika również wykorzystywania twórczości Mickiewicza. Nie jest jego celem wzbudzenie taniej sensacji, a wyłącznie zapoznanie czytelników z intymnym życiem naszego największego poety. A było ono niezwykle burzliwe i ciekawe - zdecydowanie zasługujące na szersze poznanie.

Anka | 2016-03-25
Na półkach: 2016, Przeczytane, Ebooki
Przeczytana: 25 marca 2016

Nie mam nic do Mickiewicza. Nawet szacunku. Dla mnie Adam Mickiewicz wielkim poetą nie był. Nie był też narodowym wieszczem. Za to był podrywaczem, heretykiem, depresyjnym szowinistą i zwykłym tchórzem. Wiedziałam to dużo wcześniej, ponieważ interesuję się Mickiewiczem nie tylko z punktu widzenia edukacji szkolnej. Ta książka mnie w tym tylko utwierdziła i nie pomogła nawet gumka myszka w postaci syna- Władysława Mickiewicza. Talentu Adamowi nie można odmówić, ale zgadzam się z autorem tej publikacji - twórczość poety należy rozpatrywać w kontekście jego życia, ale wtedy należałoby "wieszcza" odbrązowić i niejeden pomnik przewrócić. Tylko czy Polacy są na to gotowi?

Monika | 2014-02-03
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki
Przeczytana: 31 stycznia 2014

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Wróciłam do Mickiewicza, ale z zupełnie innej strony...przeczytałam jednym tchem.Polecam!

asl | 2014-11-23
Na półkach: Biografie, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 22 listopada 2014

Wspaniała książka!

Szczerze, nie spodziewałam się, że tak bardzo spodoba mi się styl pana Kopra. Jest to pierwsza, ale na pewno nie ostatnia książka jego autorstwa którą przeczytałam.

Dużo dowiedziałam się o życiu prywatnym naszego ukochanego wieszcza
narodowego i miał on za uszami!

Spodobało mi się przeczytane w recenzji Dotka76 zdanie: "Nie wiedziałam, że wieszcz miał tak niespożyte apetyty i z taką determinacją przekazywał geny."
Czytając uśmiałam się, momentami byłam oburzona, czasami smutna.

Twórczość i życie prywatne pana Adama bardzo się ze sobą wiązało, więc sądzę iż każdy czytelnik którego chociaż trochę interesuje epoka romantyzmu w Polsce powinien się zapoznać z tą książką.
Gdyby w szkole trochę więcej mówiło się o życiu prywatnym poetów i artystów większa ilość młodych ludzi z czystej ciekawości sięgała by po ich twórczość. Tak jest w moim przypadku. Moja polonistka nie owijając w bawełnę wplotła w swoje streszczenie biografii poety parę zdać o Ksawerze Deybel i...

future-death | 2013-02-08
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 07 lutego 2013

Adam Mickiewicz. Dziewiętnastowieczny wieszcz narodowy, którego nikomu nie trzeba przedstawiać, przecież jego dzieła na stałe weszły do kanonu kilkukrotnie przerabianych lektur szkolnych. Nacisk na zaznajomienie się z "Panem Tadeuszem", "Balladami" czy "Dziadami" dla niektórych nie stanowi problemu, niektórych męczy, a w efekcie skupienie się na literackich dziełach odsuwa w cień opowiadanie o życiorysie i jego bujnym życiu towarzyskim. Oczywiście w szkołach nie ma czasu na mówienie chociażby o romantykach więcej niż minimum, obejmujące narodziny, podróże i śmierć, ze względu na pogoń za napiętym programem nauczania, ale na szczęście takie książki jak "Kobiety w życiu Mickiewicza" pozwalają w wygodny i przyjemny sposób maksymalnie przybliżyć prywatne życie poety.

Sławomir Koper w książce chronologicznie przybliża nam nie tylko stosunki Mickiewicza z kobietami i ich dalsze losy już bez kochanka, ale również świat filomatów i filaretów, jego przyjaciół, realia historyczne. Tak...

alicia641 | 2016-01-25

Po przeczytaniu tej książki niejeden wielbiciel twórczości Mickiewicza może być w lekkim szoku. Cieszę się, że Sławomir Koper odbrązowił naszego wieszcza, choć muszę przyznać, że w niektóre fakty z życia Mickiewicza aż trudno uwierzyć. Od przeczytania tej książki patrzę zupełnie inaczej na twórczość Mickiewicza. Polecam.

Gabrielle | 2014-02-08
Na półkach: XIX wiek, Przeczytane

Pozycja obowiązkowa dla wszystkich, którzy uważają, że "kiedyś to ludzie dobrze się prowadzili", a przy okazji naprawdę wciągająca lektura, napisana w sposób lekki i przyjemny. Dłuższa recenzja: http://lareinederetro.blogspot.com/2014/02/kobiety-w-zyciu-mickiewicza-czyli.html

Magda | 2013-06-14
Przeczytana: czerwiec 2013

Książka zawiera sporo ciekawych faktów z życia wieszcza. Odczarowuje jego szkolny mit jako poety uciśnionego.

Lenkaite | 2013-01-26
Przeczytana: czerwiec 2011

Jeśli to wszystko prawda...:))... rewelacyjna opowieść o wielkim poecie, który nie zawsze swym zachowaniem zachwycał:] przy czym potrafił również zdobyć się na wielkie czyny. Właściwość ludzkich jednostek realizowana w różnych proporcjach w przypadku każdego indywiduum. Książka na pewno nie spodobałaby się osobom kultywującym mit Mistrza-Wieszcza Adama:>

Przyznaję, że aby sprawdzić te wszystkie informacje, trzeba by nie tylko być polonistą, ale poświęcić zagadnieniu parę lat wytężonej uwagi... jeśli jednak są prawdą, uważam, że powinny być objęte programem szkolnym jako komentarz komplementarny do "Pana Tadeusza" i wszystkich innych "przerabianych" (czyli, w większości przypadków, uśmiercanych...) utworów.

Dotka76 | 2011-09-01
Na półkach: Biografie, Przeczytane
Przeczytana: 01 września 2011

Duże zaskoczenie. Nie wiedziałam, że wieszcz miał tak niespożyte apetyty i z taką determinacją przekazywał geny.
Naprawdę takie książki są bardzo potrzebne.
Z wielkim zainteresowaniem przeczytałam o perypetiach sercowo -cielesnych autora "Ksiąg pielgrzymstwa polskiego".

lila2103 | 2014-03-03

Dostałam w prezencie.I niestety przeczytałam.