rozwińzwiń

Kobiety w życiu Mickiewicza

Okładka książki Kobiety w życiu Mickiewicza Sławomir Koper
Okładka książki Kobiety w życiu Mickiewicza
Sławomir Koper Wydawnictwo: Bellona biografia, autobiografia, pamiętnik
260 str. 4 godz. 20 min.
Kategoria:
biografia, autobiografia, pamiętnik
Wydawnictwo:
Bellona
Data wydania:
2010-08-01
Data 1. wyd. pol.:
2010-08-01
Liczba stron:
260
Czas czytania
4 godz. 20 min.
Język:
polski
ISBN:
978-83-11-10854-7
Tagi:
Mickiewicz życie ptywatne
Średnia ocen

6,8 6,8 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Historia Do Rzeczy 133 (03/2024) Marek Gałęzowski, Mikołaj Iwanow, Grzegorz Janiszewski, Arkadiusz Karbowiak, Sławomir Koper, Wojciech Lada, Lloyd Llewellyn-Jones, Leszek Lubicki, Michał Mackiewicz, Krzysztof Masłoń, Jakub Ostromęcki, Tymoteusz Pawłowski, Piotr Semka, Dariusz Sikorski, Tomasz Stańczyk, Anna Szczepańska, Piotr Włoczyk, Rafał A. Ziemkiewicz, Piotr Zychowicz
Ocena 7,0
Historia Do Rz... Marek Gałęzowski,&n...
Okładka książki Historia Do Rzeczy 132 (02/2024) Jacek Bartosiak, Łukasz Czarnecki, Marek Gałęzowski, Mikołaj Iwanow, Grzegorz Janiszewski, Arkadiusz Karbowiak, Sławomir Koper, Leszek Lubicki, Michał Mackiewicz, Damian K. Markowski, Krzysztof Masłoń, Jakub Ostromęcki, Tymoteusz Pawłowski, Maciej Pieczyński, Piotr Semka, Tomasz Stańczyk, Anna Szczepańska, Piotr Tylus, Piotr Włoczyk, Rafał A. Ziemkiewicz, Piotr Zychowicz
Ocena 6,0
Historia Do Rz... Jacek Bartosiak, Łu...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,8 / 10
89 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
502
202

Na półkach:

2022 to 200-lecie romantyzmu w Polsce. Epoka, której początek wyznaczyły "Ballady i romanse" Adama Mickiewicza.

Kim był ów Mickiewicz? Jedni powiedzą wieszczem, inni "wielkim poetą", "bratem wieszczem". Dla uczniów jest kimś, kogo utwory trzeba czytać, mimo że język, fabuła pełna kontekstów historycznych i miejscowych trudna do zrozumienia przez dzisiejszego młodego czytelnika.

"Tymczasem przenoś moję duszę utęsknioną..." nie na Litwy łono, a w gąszcz splątanego, ale jakże ciekawego losu Adama, Adaśka, kochanka... Tak, mili Państwo. Adam Mickiewicz wzdychał nie tylko do Maryli Puttkamerowej de domo Wereszczakówny. Na ścieżkach jego losu pojawiają się liczne kobiety, często zamężne (miał wieszcz szczególne upodobanie do zaobrączkowanych pań),zdarzały się i upadłe, ale i też takie na chwilę, przygodne, roznamiętnione, którym pocałunki kradł Adam-kochanek w karetach.

Lista pań jest długa, czasem bulwersująca: agentka carska, księżna rosyjska, sławna pianistka (Maria Szymanowska, z której córką już po śmierci artystki Adam się ożeni). Jest też piękna doktorowa, jest odrzucona mężatka, która marzyła o związku platonicznym. Jednak dla Mickiewicza miłość platoniczna miłością nie była, wszak musiało być ciało, dotyk i wszystko co z erotyką i erotyzmem związane, więc to się nie mogło udać... Jest jedna, która podobno popełniła samobójstwo. Są wreszcie swojskie Aniela i Antosia. Karoliny, Marie, Joanny, Henryka Ewa, Zinaida, Celina, Anna (Ksawera) i wiele, wiele innych.

Jak widać z Adama Mickiewicza był nie tylko wieszcz, autor płodny, wówczas podziwiany na salonach (rosyjskich również, wszak miał przyjaciół wśród Moskali do kielicha i uczty, a także sponsorów!),ale też mężczyzna z krwi i kości, lubiący ponad miarę towarzystwo kobiet. Warto zaznaczyć, że te lgnęły do Adama ochoczo. A wieszcz nie stronił od płci pięknej, nadarzające się okazje, jeśli te były w jego guście, smakował.

Rodzi się pytanie: Czy o kobietach Adama pisać i mówić wypada? Jego syn Władysław uważał, że niekoniecznie. Dzięki niemu znamy Adama Mickiewicza genialnego twórcę, patriotę, romantyka. Figurę niczym postać wykutą w kamieniu. Natomiast badacze, listy samego wieszcza do przyjaciół i fakty odkrywają Adama Mickiewicza prawdziwego do szpiku kości.

S. Koper. w "Kobietach w życiu Mickiewicza" stawia czytelnika w sytuacjach niezręcznych, niewygodnych, często bulwersujących. Jednak takie ludzkie spojrzenie na autora "Pana Tadeusza" jest potrzebne. Wszystkim złaknionym bardziej ludzkiego wizerunku wieszcza życzę udanej lekury.

2022 to 200-lecie romantyzmu w Polsce. Epoka, której początek wyznaczyły "Ballady i romanse" Adama Mickiewicza.

Kim był ów Mickiewicz? Jedni powiedzą wieszczem, inni "wielkim poetą", "bratem wieszczem". Dla uczniów jest kimś, kogo utwory trzeba czytać, mimo że język, fabuła pełna kontekstów historycznych i miejscowych trudna do zrozumienia przez dzisiejszego młodego...

więcej Pokaż mimo to

avatar
437
347

Na półkach:

Ciekawie napisane. Dobrze się czyta.

Ciekawie napisane. Dobrze się czyta.

Pokaż mimo to

avatar
623
621

Na półkach: , ,

Wieszcz narodowy, cudowny umysł poetycki, ale też:
- kobieciarz
- mężczyzna, który nie powinien zakładać rodziny
- osoba nieszczęśliwa w związku małżeńskim
- mężczyzna zmagający się z chorobą żony i własną nieszczęśliwą miłością
Jest to książka, która nie przypomina typowej biografii kogoś ważnego w dziejach literatury polskiej. Zapisy w niej zawarte to smakowite kąski o życiu prywatnym Mickiewicza, jego wadach, przyzwyczajeniach. Może to być też dobra książka dla osób, które w sposób gruntowny badają epokę polskiego romantyzmu. Nie jest nudna, szablonowa. Czułam się, jak gdybym czytała dobrą powieść z nutą romansu i dramatu w tle.

Wieszcz narodowy, cudowny umysł poetycki, ale też:
- kobieciarz
- mężczyzna, który nie powinien zakładać rodziny
- osoba nieszczęśliwa w związku małżeńskim
- mężczyzna zmagający się z chorobą żony i własną nieszczęśliwą miłością
Jest to książka, która nie przypomina typowej biografii kogoś ważnego w dziejach literatury polskiej. Zapisy w niej zawarte to smakowite kąski o...

więcej Pokaż mimo to

avatar
686
496

Na półkach: ,

Nie mam nic do Mickiewicza. Nawet szacunku. Dla mnie Adam Mickiewicz wielkim poetą nie był. Nie był też narodowym wieszczem. Za to był podrywaczem, heretykiem, depresyjnym szowinistą i zwykłym tchórzem. Wiedziałam to dużo wcześniej, ponieważ interesuję się Mickiewiczem nie tylko z punktu widzenia edukacji szkolnej. Ta książka mnie w tym tylko utwierdziła i nie pomogła nawet gumka myszka w postaci syna- Władysława Mickiewicza. Talentu Adamowi nie można odmówić, ale zgadzam się z autorem tej publikacji - twórczość poety należy rozpatrywać w kontekście jego życia, ale wtedy należałoby "wieszcza" odbrązowić i niejeden pomnik przewrócić. Tylko czy Polacy są na to gotowi?

Nie mam nic do Mickiewicza. Nawet szacunku. Dla mnie Adam Mickiewicz wielkim poetą nie był. Nie był też narodowym wieszczem. Za to był podrywaczem, heretykiem, depresyjnym szowinistą i zwykłym tchórzem. Wiedziałam to dużo wcześniej, ponieważ interesuję się Mickiewiczem nie tylko z punktu widzenia edukacji szkolnej. Ta książka mnie w tym tylko utwierdziła i nie pomogła nawet...

więcej Pokaż mimo to

avatar
2045
473

Na półkach: ,

Po przeczytaniu tej książki niejeden wielbiciel twórczości Mickiewicza może być w lekkim szoku. Cieszę się, że Sławomir Koper odbrązowił naszego wieszcza, choć muszę przyznać, że w niektóre fakty z życia Mickiewicza aż trudno uwierzyć. Od przeczytania tej książki patrzę trochę inaczej na twórczość naszego wieszcza narodowego. Polecam.

Po przeczytaniu tej książki niejeden wielbiciel twórczości Mickiewicza może być w lekkim szoku. Cieszę się, że Sławomir Koper odbrązowił naszego wieszcza, choć muszę przyznać, że w niektóre fakty z życia Mickiewicza aż trudno uwierzyć. Od przeczytania tej książki patrzę trochę inaczej na twórczość naszego wieszcza narodowego. Polecam.

Pokaż mimo to

avatar
174
79

Na półkach: , ,

Wspaniała książka!

Szczerze, nie spodziewałam się, że tak bardzo spodoba mi się styl pana Kopra. Jest to pierwsza, ale na pewno nie ostatnia książka jego autorstwa którą przeczytałam.

Dużo dowiedziałam się o życiu prywatnym naszego ukochanego wieszcza
narodowego i miał on za uszami!

Spodobało mi się przeczytane w recenzji Dotka76 zdanie: "Nie wiedziałam, że wieszcz miał tak niespożyte apetyty i z taką determinacją przekazywał geny."
Czytając uśmiałam się, momentami byłam oburzona, czasami smutna.

Twórczość i życie prywatne pana Adama bardzo się ze sobą wiązało, więc sądzę iż każdy czytelnik którego chociaż trochę interesuje epoka romantyzmu w Polsce powinien się zapoznać z tą książką.
Gdyby w szkole trochę więcej mówiło się o życiu prywatnym poetów i artystów większa ilość młodych ludzi z czystej ciekawości sięgała by po ich twórczość. Tak jest w moim przypadku. Moja polonistka nie owijając w bawełnę wplotła w swoje streszczenie biografii poety parę zdać o Ksawerze Deybel i bum! Wiedziałam, że muszę przeczytać o szczegółach, co zachęciło mnie do przeczytania tej książki i do zapoznania się z sześćset stronicową biografią Mickiewicza.

Sławomir Koper nie oszczędza Adama, często humorystycznie podkreśla pewne fragmenty.

Polecam wszystkim!


"Tak się dziwnie składało, że najbardziej wrażliwe na urok Mickiewicza były mężatki, a on doskonale odnajdywał się w trójkątach małżeńskich. A czasami nawet preferował figury o większej liczbie wierzchołków." str.38

Wspaniała książka!

Szczerze, nie spodziewałam się, że tak bardzo spodoba mi się styl pana Kopra. Jest to pierwsza, ale na pewno nie ostatnia książka jego autorstwa którą przeczytałam.

Dużo dowiedziałam się o życiu prywatnym naszego ukochanego wieszcza
narodowego i miał on za uszami!

Spodobało mi się przeczytane w recenzji Dotka76 zdanie: "Nie wiedziałam, że wieszcz...

więcej Pokaż mimo to

avatar
541
206

Na półkach: ,

Pozycja obowiązkowa dla wszystkich, którzy uważają, że "kiedyś to ludzie dobrze się prowadzili", a przy okazji naprawdę wciągająca lektura, napisana w sposób lekki i przyjemny. Dłuższa recenzja: http://lareinederetro.blogspot.com/2014/02/kobiety-w-zyciu-mickiewicza-czyli.html

Pozycja obowiązkowa dla wszystkich, którzy uważają, że "kiedyś to ludzie dobrze się prowadzili", a przy okazji naprawdę wciągająca lektura, napisana w sposób lekki i przyjemny. Dłuższa recenzja: http://lareinederetro.blogspot.com/2014/02/kobiety-w-zyciu-mickiewicza-czyli.html

Pokaż mimo to

avatar
28
23

Na półkach:

Interesujące

Interesujące

Pokaż mimo to

avatar
620
412

Na półkach: ,

Wróciłam do Mickiewicza, ale z zupełnie innej strony...przeczytałam jednym tchem.Polecam!

Wróciłam do Mickiewicza, ale z zupełnie innej strony...przeczytałam jednym tchem.Polecam!

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
1745
206

Na półkach: , ,

Dostałam w prezencie.I niestety przeczytałam.

Dostałam w prezencie.I niestety przeczytałam.

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    131
  • Przeczytane
    115
  • Posiadam
    24
  • Teraz czytam
    4
  • 2013
    3
  • Ulubione
    3
  • Biografie
    3
  • Biograficzne
    2
  • Chcę w prezencie
    2
  • 2019
    2

Cytaty

Więcej
Sławomir Koper Kobiety w życiu Mickiewicza Zobacz więcej
Sławomir Koper Kobiety w życiu Mickiewicza Zobacz więcej
Sławomir Koper Kobiety w życiu Mickiewicza Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także