Kobiety w życiu Mickiewicza

2010-08-01
2010-08-01
978-83-11-10854-7
Mickiewicz życie ptywatne

Historia Do Rz... Marek Gałęzowski,&n...
Historia Do Rz... Jacek Bartosiak, Łu...

2022 to 200-lecie romantyzmu w Polsce. Epoka, której początek wyznaczyły "Ballady i romanse" Adama Mickiewicza.

Kim był ów Mickiewicz? Jedni powiedzą wieszczem, inni "wielkim poetą", "bratem wieszczem". Dla uczniów jest kimś, kogo utwory trzeba czytać, mimo że język, fabuła pełna kontekstów historycznych i miejscowych trudna do zrozumienia przez dzisiejszego młodego czytelnika.

"Tymczasem przenoś moję duszę utęsknioną..." nie na Litwy łono, a w gąszcz splątanego, ale jakże ciekawego losu Adama, Adaśka, kochanka... Tak, mili Państwo. Adam Mickiewicz wzdychał nie tylko do Maryli Puttkamerowej de domo Wereszczakówny. Na ścieżkach jego losu pojawiają się liczne kobiety, często zamężne (miał wieszcz szczególne upodobanie do zaobrączkowanych pań),zdarzały się i upadłe, ale i też takie na chwilę, przygodne, roznamiętnione, którym pocałunki kradł Adam-kochanek w karetach.

Lista pań jest długa, czasem bulwersująca: agentka carska, księżna rosyjska, sławna pianistka (Maria Szymanowska, z której córką już po śmierci artystki Adam się ożeni). Jest też piękna doktorowa, jest odrzucona mężatka, która marzyła o związku platonicznym. Jednak dla Mickiewicza miłość platoniczna miłością nie była, wszak musiało być ciało, dotyk i wszystko co z erotyką i erotyzmem związane, więc to się nie mogło udać... Jest jedna, która podobno popełniła samobójstwo. Są wreszcie swojskie Aniela i Antosia. Karoliny, Marie, Joanny, Henryka Ewa, Zinaida, Celina, Anna (Ksawera) i wiele, wiele innych.

Jak widać z Adama Mickiewicza był nie tylko wieszcz, autor płodny, wówczas podziwiany na salonach (rosyjskich również, wszak miał przyjaciół wśród Moskali do kielicha i uczty, a także sponsorów!),ale też mężczyzna z krwi i kości, lubiący ponad miarę towarzystwo kobiet. Warto zaznaczyć, że te lgnęły do Adama ochoczo. A wieszcz nie stronił od płci pięknej, nadarzające się okazje, jeśli te były w jego guście, smakował.

Rodzi się pytanie: Czy o kobietach Adama pisać i mówić wypada? Jego syn Władysław uważał, że niekoniecznie. Dzięki niemu znamy Adama Mickiewicza genialnego twórcę, patriotę, romantyka. Figurę niczym postać wykutą w kamieniu. Natomiast badacze, listy samego wieszcza do przyjaciół i fakty odkrywają Adama Mickiewicza prawdziwego do szpiku kości.

S. Koper. w "Kobietach w życiu Mickiewicza" stawia czytelnika w sytuacjach niezręcznych, niewygodnych, często bulwersujących. Jednak takie ludzkie spojrzenie na autora "Pana Tadeusza" jest potrzebne. Wszystkim złaknionym bardziej ludzkiego wizerunku wieszcza życzę udanej lekury.

Ciekawie napisane. Dobrze się czyta.

Ciekawie napisane. Dobrze się czyta.

Wieszcz narodowy, cudowny umysł poetycki, ale też:
- kobieciarz
- mężczyzna, który nie powinien zakładać rodziny
- osoba nieszczęśliwa w związku małżeńskim
- mężczyzna zmagający się z chorobą żony i własną nieszczęśliwą miłością
Jest to książka, która nie przypomina typowej biografii kogoś ważnego w dziejach literatury polskiej. Zapisy w niej zawarte to smakowite kąski o życiu prywatnym Mickiewicza, jego wadach, przyzwyczajeniach. Może to być też dobra książka dla osób, które w sposób gruntowny badają epokę polskiego romantyzmu. Nie jest nudna, szablonowa. Czułam się, jak gdybym czytała dobrą powieść z nutą romansu i dramatu w tle.

Wieszcz narodowy, cudowny umysł poetycki, ale też:
- kobieciarz
- mężczyzna, który nie powinien zakładać rodziny
- osoba nieszczęśliwa w związku małżeńskim
- mężczyzna zmagający się z chorobą żony i własną nieszczęśliwą miłością

Nie mam nic do Mickiewicza. Nawet szacunku. Dla mnie Adam Mickiewicz wielkim poetą nie był. Nie był też narodowym wieszczem. Za to był podrywaczem, heretykiem, depresyjnym szowinistą i zwykłym tchórzem. Wiedziałam to dużo wcześniej, ponieważ interesuję się Mickiewiczem nie tylko z punktu widzenia edukacji szkolnej. Ta książka mnie w tym tylko utwierdziła i nie pomogła nawet gumka myszka w postaci syna- Władysława Mickiewicza. Talentu Adamowi nie można odmówić, ale zgadzam się z autorem tej publikacji - twórczość poety należy rozpatrywać w kontekście jego życia, ale wtedy należałoby "wieszcza" odbrązowić i niejeden pomnik przewrócić. Tylko czy Polacy są na to gotowi?

2045

Po przeczytaniu tej książki niejeden wielbiciel twórczości Mickiewicza może być w lekkim szoku. Cieszę się, że Sławomir Koper odbrązowił naszego wieszcza, choć muszę przyznać, że w niektóre fakty z życia Mickiewicza aż trudno uwierzyć. Od przeczytania tej książki patrzę trochę inaczej na twórczość naszego wieszcza narodowego. Polecam.

Wspaniała książka!

Szczerze, nie spodziewałam się, że tak bardzo spodoba mi się styl pana Kopra. Jest to pierwsza, ale na pewno nie ostatnia książka jego autorstwa którą przeczytałam.

Dużo dowiedziałam się o życiu prywatnym naszego ukochanego wieszcza
narodowego i miał on za uszami!

Spodobało mi się przeczytane w recenzji Dotka76 zdanie: "Nie wiedziałam, że wieszcz miał tak niespożyte apetyty i z taką determinacją przekazywał geny."
Czytając uśmiałam się, momentami byłam oburzona, czasami smutna.

Twórczość i życie prywatne pana Adama bardzo się ze sobą wiązało, więc sądzę iż każdy czytelnik którego chociaż trochę interesuje epoka romantyzmu w Polsce powinien się zapoznać z tą książką.
Gdyby w szkole trochę więcej mówiło się o życiu prywatnym poetów i artystów większa ilość młodych ludzi z czystej ciekawości sięgała by po ich twórczość. Tak jest w moim przypadku. Moja polonistka nie owijając w bawełnę wplotła w swoje streszczenie biografii poety parę zdać o Ksawerze Deybel i bum! Wiedziałam, że muszę przeczytać o szczegółach, co zachęciło mnie do przeczytania tej książki i do zapoznania się z sześćset stronicową biografią Mickiewicza.

Sławomir Koper nie oszczędza Adama, często humorystycznie podkreśla pewne fragmenty.

Polecam wszystkim!

"Tak się dziwnie składało, że najbardziej wrażliwe na urok Mickiewicza były mężatki, a on doskonale odnajdywał się w trójkątach małżeńskich. A czasami nawet preferował figury o większej liczbie wierzchołków." str.38

Wspaniała książka!

Dużo dowiedziałam się o życiu prywatnym naszego ukochanego wieszcza
narodowego i miał on za uszami!

Pozycja obowiązkowa dla wszystkich, którzy uważają, że "kiedyś to ludzie dobrze się prowadzili", a przy okazji naprawdę wciągająca lektura, napisana w sposób lekki i przyjemny. Dłuższa recenzja: http://lareinederetro.blogspot.com/2014/02/kobiety-w-zyciu-mickiewicza-czyli.html

Interesujące

Interesujące

Wróciłam do Mickiewicza, ale z zupełnie innej strony...przeczytałam jednym tchem.Polecam!

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Dostałam w prezencie.I niestety przeczytałam.

Dostałam w prezencie.I niestety przeczytałam.

• Biografie
  • Biograficzne