Wpływowe kobiety Drugiej Rzeczypospolitej

Wydawnictwo: Bellona
978-83-11-12145-4
historia
Ag2S

Piękna epoka, inteligentne i piękne kobiety. Dwudziestolecie międzywojenne to prawdziwy raj dla historyka, to czasy kiedy w życiu publicznym pojawiły się wielkie indywidualności, barwne postacie, niezapomniane osobowości. Sławomir Koper kontynuuje wątek życia prywatnego elit II Rzeczypospolitej i tym razem zajął się osobami kobiet odgrywających w tych czasach znaczącą rolę. I nie ogranicza się włącznie do osób najbardziej znanych, przypomina również panie już nieco zapomniane (Maria Morska) czy też dopiero obecnie docenione (Katarzyna Kobro). Ale przede wszystkim jest to barwna opowieść o żeńskich elitach okresu międzywojennego, z Jadwigą Beck, Zofią Nałkowską czy Marią Dąbrowską na czele.

I jak zwykle autor nie ogranicza się wyłącznie do oficjalnego wizerunku, otwarcie pisze o sprawach finansowych, problemach uczuciowych czy orientacji seksualnej swoich bohaterek. I tworzy w ten sposób intrygujący obraz zwyczajnego życia, z jego wadami i zaletami, bardzo odległy od znanego nam z dotychczasowych publikacji. A lekki język autora i jego wartka narracja są dodatkowym atutem tej książki.

źródło opisu: Wydawnictwo Bellona,2011

źródło okładki: http://ksiegarnia.bellona.pl/index.php?c=boo&bid=5495

Kila Mo-ka | 2019-03-06
Przeczytana: 22 lutego 2019

Każda historia opisuje NIEZWYKŁE kobiety, nawet nie byłam świadoma, ze tak niesamowite sprawy działy się w międzywojniu. Przeczytałabym biografię każdej z opisanych pań. Dodatkowo jest sporo informacji na temat społeczeństwa, obyczajów, mody, polityki. Lekka, świetna!

Anka | 2018-04-13
Na półkach: Przeczytane, Ebooki
Przeczytana: 13 kwietnia 2018

To druga książka Sławomira Kopera, którą przeczytałam. mam z nią mały problem. Po pierwsze niektóre historie są aż do przesady rozbudowane, żeby nie powiedzieć rozwlekłe - rozdział o Jadwidze Beck, inne potraktowane zbyt ogólnikowo, obcesowo - historia Marii Pawlikowskiej- Jasnorzewskiej. Po drugie: opisane kobiety zapewne odgrywały ważną rolę w dwudziestoleciu międzywojennym,m ale obecnie ich wpływ na kulturę jest całkowicie pomijany lub niedoceniany,czy nawet został zapomniany, wyjątkiem może być Maria Pawlikowska-Jasnorzewska.
Mam ochotę na kolejne książki Autora, ale może za jakiś czas...
"I było cudnie (...), to znaczy, że On podobał mi się bez zastrzeżeń. Jest szczęśliwie mądry, w sposób, który mi najbardziej odpowiada, jest śliczny i bardzo grzeczny. Ta grzeczność zawiera w sobie nieśmiałość i trochę obojętności. Jest żywy tylko wobec zagadnień, reaguje doskonale na słowo, chętnie mówi - ale nie pyta o nic osobistego, prawie nic. Swoją jakością mobilizuje we mnie całą...

jolasia | 2017-12-16

Sławomir Koper jest niekwestionowanym znawcą II Rzeczpospolitej. Wie wszystko, czytał wszystko, zna fakty, tajemnice i plotki. Postanowił więc podzielić się swoja wiedzą. Wielce zacna myśl! No i zaczął... niemal taśmową produkcję książek, a to elity polityczne II Rzeczpospolitej, a to artyści II Rzeczpospolitej, a to wpływowe kobiety... I na te kobiety ja się złapałam, bo interesuje mnie i Międzywojnie i kobiety. I wpadłam na ścianę. Czytanie tego zbioru faktów i cytatów przypomina sytuację w restauracji, kiedy zamawiamy danie a otrzymujemy wszystkie składniki osobno i do tego surowe. Niby ilość się zgadza, ale nijak nie składa się w jakąkolwiek całość. Wniosek jest banalny: wiedza jest ważna, ale trzeba mieć pomysł, talent i nerw, żeby nią zainfekować innych. Nieprzypadkowo na wykładach jednych profesorów jest pusto, a na wykładach innych szpilki nie można wcisnąć. Na wykładach Sławomira Kopra wiatr by hulał po pustych ławkach.

Ala | 2017-11-07
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 07 listopada 2017

Jedna z wielu książek , czerpiąca z książek napisanych po 1989r.
Znane i mało znane ( z wiadomych powodów) postacie kobiet 20 lecia międzywojennego. Niestety z jak najgorszej strony.
O kazdym człowieku mozna powiedzieć dużo złego i dobrego w zależności od tego kto to mówi i w jakim celu. Autor wkłada wiele wysiłku twórczego , zeby każdego zniechęcić do częstokroć lubianych i podziwianych postaci.
Taka moda na szokowanie i sensacje . Wszystko tu krąży wokół seksu i niemoralnego prowadzenia się Pań , a przy okazji czasami dostanie się jakiemuś Panu.
Jest wiele tragizmu w życiu tych kobiet , jednak żadnej litości i empatii u autora. Przykre.

Dotka76 | 2016-12-09
Na półkach: Biografie, Przeczytane
Przeczytana: 09 grudnia 2016

Znowu mój ulubiony (ostatnio) klimat:) Nie mogę oderwać się od dwudziestolecia:)
Tym razem: Beckowa, Nałkowska, Krzywicka (biedna, pokręcona osobowość - i jaki smutny, choć wcale niezaskakujący koniec!), Dąbrowska, Pawlikowska, baby Witkacego (fascynujący wątek! obie, czyli Jadwiga Urung i Czesława Okińska przez pół życia nieszczęśliwe, zddziwaczałe), Katarzyna Kobro i Maria Morska, której nazwisko błyskało co jakiś czas, ale nic o właścicielce nie wiedziałam.
Podsumowanie przeczytanych do tej pory książek: po pierwsze polska kultura była w rękach żydowskich twórców o tradycyjnie lewicowych poglądach. Nie mogło to skończyć się dobrze.
Po drugie: co za wysyp talentów! Co za bogactwo intelektualne! Wojna, Powstanie Warszawskie i komuna zmasakrowały, wyjałowiły ten kraj w sposób zatrważający.

Maras | 2016-09-26

W książce tej Sławomir Koper szkicuje niezwykle barwne portery kobiet, jakie swoją działalnością, twórczością i/lub osobowością zapisały się w dziejach Polski międzywojennej. Podaje przy tym wiele istotnych faktów z ich życiorysu i odwołuje się do wielu źródeł historycznych.

W książce tej autor poświęca rozdziały takim znanym osobom jak Maria Pawlikowska-Jasnorzewska czy Zofia Nałkowska, a także tym, które obecnie wydają się zapominane takim jak "gorszycielka" Irena Krzywicka. Tworzy przy tym niezwykle ciekawą książkę historyczną, od której nie sposób się nie oderwać. Polecam.

Jolka | 2016-07-23
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 23 lipca 2016

Któż z nas nie czytał "Granicy" Zofii Nałkowskiej albo "Nocy i dni" Marii Dąbrowskiej? Zapewne wszyscy, bo nadal są to lektury szkolne, a ekranizację "Nocy i dni" trudno zapomnieć. Niewiele jednak wiemy o życiu obu autorek. Książka niniejsza daje temu zadość, bo opisuje barwne i ciekawe, ale także mocno skomplikowane perypetie osobiste i uczuciowe pierwszych dam polskiej literatury. Autor, jak zwykle bardzo starannie i drobiazgowo, wspiera swe słowo relacjami z pamiętników i wspomnień bliskich pisarkom osób, przez co treści nabierają bardzo dużego autentyzmu. W galerii znanych, niespotykanie inteligentnych i utalentowanych kobiet znajdziemy tu także poetkę Marię Pawlikowską - Jasnorzewską, rzeźbiarkę Katarzynę Kobro (odkrytą dla świata praktycznie po śmierci), aktorkę Marię Morską, pisarkę i publicystkę Irenę Krzywicką. Wszystkie oddały nieocenione zasługi polskiej kulturze i sztuce. Autor maluje ich bardzo sugestywne portrety na tle obyczajowości Polski międzywojennej,...

Adrian Kopp | 2016-06-03
Przeczytana: 03 czerwca 2016

Pozycja interesująca, pełna ciekawostek z mnóstwem cytatów. Dobra książka do podróży lub na weekend. Z czarem Drugiej RP. Jedna z lepszych książek autora z bardzo dobrym, "rysującym" sytuację, wstępem.

Paula | 2016-05-20
Przeczytana: 23 marca 2015

aneste | 2016-04-23
Przeczytana: 27 czerwca 2016

Bardzo ciekawa pozycja, która rozbudziła moją ciekawość na temat Drugiej Rzeczypospolitej. Niekiedy szokujące biografie ukazują bez ogródek życie popularnych kobiet tamtych czasów. Myślę, że warto poświęcić swój czas na lekturę tej książki, chociażby ze względu na fakt, że te które potrafiły pięknie pisać i których utwory czytamy po dziś dzień (Pawlikowska-Jasnorzewska, Nałkowska, Dąbrowska) miały totalnie nieuporządkowane życie osobiste, którym szokowały niejednokrotnie współczesnych sobie, a którym mogą zaszokować i w tym momencie nas.