Wpływowe kobiety Drugiej Rzeczypospolitej

Wydawnictwo: Bellona
978-83-11-12145-4
historia
Ag2S

Piękna epoka, inteligentne i piękne kobiety. Dwudziestolecie międzywojenne to prawdziwy raj dla historyka, to czasy kiedy w życiu publicznym pojawiły się wielkie indywidualności, barwne postacie, niezapomniane osobowości. Sławomir Koper kontynuuje wątek życia prywatnego elit II Rzeczypospolitej i tym razem zajął się osobami kobiet odgrywających w tych czasach znaczącą rolę. I nie ogranicza się włącznie do osób najbardziej znanych, przypomina również panie już nieco zapomniane (Maria Morska) czy też dopiero obecnie docenione (Katarzyna Kobro). Ale przede wszystkim jest to barwna opowieść o żeńskich elitach okresu międzywojennego, z Jadwigą Beck, Zofią Nałkowską czy Marią Dąbrowską na czele.

I jak zwykle autor nie ogranicza się wyłącznie do oficjalnego wizerunku, otwarcie pisze o sprawach finansowych, problemach uczuciowych czy orientacji seksualnej swoich bohaterek. I tworzy w ten sposób intrygujący obraz zwyczajnego życia, z jego wadami i zaletami, bardzo odległy od znanego nam z dotychczasowych publikacji. A lekki język autora i jego wartka narracja są dodatkowym atutem tej książki.

źródło opisu: Wydawnictwo Bellona,2011

źródło okładki: http://ksiegarnia.bellona.pl/index.php?c=boo&bid=5495

gwiazdka | 2014-11-20
Przeczytana: 20 listopada 2014

Książka bardzo ciekawa, przedstawia dziewięć portretów nietypowych kobiet, które miały wpływ może nie na losy naszego państwa, ale w jakimś stopniu przyczyniły się do ukształtowania się takiej a nie innej kultury. Lektura przyjemna, napisana zwyczajnie, bez zbędnych udziwnień, ale z dbałością o realizm. Koper popiera się licznymi wspomnieniami i cytatami z pamiętników, dzięki temu całość nabiera większego autentyzmu. Ze swojej strony dodaję gwiazdkę za wiele nowinek i ciekawostek, bo bliżej znana mi była tylko jedna postać: Nałkowska, zetknęłam się z jej „Dziennikami", reszta pań znana mi była tylko z twórczości (Pawlikowska- Jasnorzewska, Dąbrowska), lub zupełnie obca (Katarzyna Kobro, Beckowa czy Maria Morska).

Agacha | 2015-09-26
Przeczytana: 26 września 2015

Nie wiem co napisać o tej książce, bo właściwie wszystkie pozycje tego autora sa takie same. Czyli dobre. Po prostu godne polecenia.

Ela | 2013-05-12
Przeczytana: 12 maja 2013

Książka ewidentnie bardzo dobra, ale... po raz pierwszy mam zastrzeżenia - trochę do autora, a trochę do siebie. Do siebie - bo chyba czytam książki Sławomira Kopra w złej kolejności i dlatego w rozdziałach na temat np. Nałkowskiej czy Dąbrowskiej nie znalazłam niczego, czego nie przeczytałabym już w innych książkach tego autora, zaś Pawlikowska - Jasnorzewska potraktowana została moim zdaniem bardzo ogólnikowo (autor odwołuje się do informacji na jej temat w innej swojej książce, ale ja jej jeszcze nie czytałam, stąd pewnie moje wątpliwości). Poza tym wydaje mi się, że autor tym razem nie trafił z tytułem - opisywane kobiety z pewnością były nietuzinkowe, ważne, wybitne, znaczące w swojej epoce, ale ich wpływ na cokolwiek czy kolgokolwiek praktycznie nie istniał(wyjątek stanowi tu Jadwiga Beck, ale jak wiadomo wyjątek potwierdza regułę). Trochę namieszałam ;), ale moje odczucia po przeczytaniu tej książki też są mieszane. Jedno co wiem - będę dalej czytać książki Kopra, nawet...

allison | 2011-11-25
Przeczytana: 24 listopada 2011

Rewelacyjnie napisana książka, którą czyta się jednym tchem, niczym najciekawszą powieść.
Autor nie tylko podaje mnóstwo ciekawostek i anegdot o słynnych kobietach dwudziestolecia międzywojennego (opisując także ich powojenne losy), ale również w interesujący sposób oddaje ducha epoki.

Obyczajowość, kultura i polityka II Rzeczypospolitej przeplatają się ze sobą, tworząc żywy i żywiołowy obraz naszej belle epoque.

Całość ubarwiają fragmenty z dzienników, nieraz bardzo jednostronne, nieraz obiektywne, oraz liczne zdjęcia.

Uwaga! Lektura książki - moim zdaniem - wymaga przynajmniej podstawowej wiedzy z zakresu historii i literatury dwudziestolecia. Inaczej może być niezrozumiała albo nudna:).

Jolka | 2016-07-23
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 23 lipca 2016

Któż z nas nie czytał "Granicy" Zofii Nałkowskiej albo "Nocy i dni" Marii Dąbrowskiej? Zapewne wszyscy, bo nadal są to lektury szkolne, a ekranizację "Nocy i dni" trudno zapomnieć. Niewiele jednak wiemy o życiu obu autorek. Książka niniejsza daje temu zadość, bo opisuje barwne i ciekawe, ale także mocno skomplikowane perypetie osobiste i uczuciowe pierwszych dam polskiej literatury. Autor, jak zwykle bardzo starannie i drobiazgowo, wspiera swe słowo relacjami z pamiętników i wspomnień bliskich pisarkom osób, przez co treści nabierają bardzo dużego autentyzmu. W galerii znanych, niespotykanie inteligentnych i utalentowanych kobiet znajdziemy tu także poetkę Marię Pawlikowską - Jasnorzewską, rzeźbiarkę Katarzynę Kobro (odkrytą dla świata praktycznie po śmierci), aktorkę Marię Morską, pisarkę i publicystkę Irenę Krzywicką. Wszystkie oddały nieocenione zasługi polskiej kulturze i sztuce. Autor maluje ich bardzo sugestywne portrety na tle obyczajowości Polski międzywojennej,...

Anka | 2018-04-13
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 13 kwietnia 2018

To druga książka Sławomira Kopera, którą przeczytałam. mam z nią mały problem. Po pierwsze niektóre historie są aż do przesady rozbudowane, żeby nie powiedzieć rozwlekłe - rozdział o Jadwidze Beck, inne potraktowane zbyt ogólnikowo, obcesowo - historia Marii Pawlikowskiej- Jasnorzewskiej. Po drugie: opisane kobiety zapewne odgrywały ważną rolę w dwudziestoleciu międzywojennym,m ale obecnie ich wpływ na kulturę jest całkowicie pomijany lub niedoceniany,czy nawet został zapomniany, wyjątkiem może być Maria Pawlikowska-Jasnorzewska.
Mam ochotę na kolejne książki Autora, ale może za jakiś czas...
"I było cudnie (...), to znaczy, że On podobał mi się bez zastrzeżeń. Jest szczęśliwie mądry, w sposób, który mi najbardziej odpowiada, jest śliczny i bardzo grzeczny. Ta grzeczność zawiera w sobie nieśmiałość i trochę obojętności. Jest żywy tylko wobec zagadnień, reaguje doskonale na słowo, chętnie mówi - ale nie pyta o nic osobistego, prawie nic. Swoją jakością mobilizuje we mnie całą...

Jola | 2015-02-17
Przeczytana: luty 2015

Bardzo dobra książka!

Autor przedstawia portrety dziewięciu kobiet, które odegrały istotną rolę w okresie II Rzeczypospolitej. Opisuje wiele ciekawych historii i anegdot z ich życia, o których zapewne większość z nas nie miała pojęcia. Czyni to w sposób bardzo przystępny i przyjemny, co jeszcze bardziej zachęca do zgłębiania tajników tejże epoki.
Nie jest to typowa książka historyczna, przedstawione biografie nie zawierają wyłącznie suchych faktów o dokonaniach artystycznych czy politycznych opisywanych kobiet, ale przede wszystkim przedstawiają je w świetle ich prywatnego życia. Można przy tym dojść do wniosku, że współczesne celebrytki wypadają przy nich naprawdę słabo, a namiętność i słabość potrafią dopaść każdego, bez względu na zajmowaną pozycję, czy status społeczny.

Książka okazała się piekielnie wciągająca i interesująca, czego tak naprawdę się nie spodziewałam:)

mrs_actually | 2013-09-14
Przeczytana: 14 września 2013

W szkole stykamy się z dwudziestoleciem międzywojennym, znamy niby tych wszystkich artystów, ale ta książka to idealny przykład na to, że można urozmaicić sobie wiedzę na ich temat. A czytanie "Wpływowych kobiet..." podczas omawiania tej epoki jest doskonałym wypełnieniem całości. Książka ta podsyciła moją ciekawość o życiu w owym czasie i myślę, że na długo zapamiętam główne bohaterki nawet nie za twórczość, a za ich życie.

mariusz6 | 2014-08-26
Przeczytana: 24 sierpnia 2014

Uczą w szkole tą młodzież o tym dwudziestoleciu międzywojennym samych banalnych rzeczy...tymczasem była to wyjątkowo rozerotyzowany, rozemocjonowany i szalenie ciekawy kawałek czasu. W tej pozycji autor przygląda sie akurat najbardziej wpływowym przedstawicielkom płci pięknej- choć zahacza i o męską część śmietanki artystyczno/politycznej. Jak dla mnie- książka bardzo ciekawa, pokazująca, że namiętności i słabości dopadały każdego...nawet jeśli patrząc na fotografię nieświadomie pewnych rzeczy tym ludziom by się odmawiało...cóż pozory...pozory i jeszcze raz pozory z uprzedzeniami.

Konkwistadorrr | 2016-01-10
Przeczytana: 10 stycznia 2016

Książka jest dokładnie o tym co wskazuje tytuł. Autor opisuje między innymi takie autorki jak Z. Nałkowska, I. Krzywicka. Czytelnik może się też trochę dowiedzieć o życiu nie tylko literatek, ale też o takiej artystce jak pani Kobro (rzeźba głównie).
s. Koper mocno się skupia w swojej książce na dość (delikatnie rzecz ujmując) popieprzonych relacjach pomiędzy paniami artystkami (mam tu na myśli bardzo szerokie ujęcie), a panami artystami (tak samo). Co ciekawe to i też dowiedzą się państwo o relacjach homoseksualnych pań i panów. Oczywiście wszystko napisane w sposób bardzo subtelny więc spokojnie drodzy państwo. Piszę o tym z tego powodu, że mocno się to wyróżnia w owej książce. Zaznaczam od razu, że nie tylko o tym tu jest.
To ludzie tworzą czasy więc tym samym mamy tu do czynienia z opisem bardzo ciekawej epoki jaką była II Rzeczpospolita. Epoka, epoką, różnie sobie z tym radzą poszczególni pisarze i moim zdaniem p. Koper zdał egzamin, ale "bez szału". Kilka zdań od...