Przechodniu, powiedz Polsce ...

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
7 (2 ocen i 2 opinie) Zobacz oceny
83-08-01317-1
Maciek87

Wspomnienia z lat 1941-1945 rozpoczęte w Ahwazie, 150 km od Zatoki Perskiej.

Przedmowa: Olgierd Terlecki

archiwista_cyklista | 2014-08-23
Przeczytana: 23 sierpnia 2014

Bardzo ciekawe wspomnienia oficera II Korpusu (3DSK). Zaczyna się w Rosji, potem Bliski Wschód i okolice a na koniec Włochy. Kopalnia wiedzy o życie codziennym "Turystów Sikorskiego". Niestety obraz nie zawsze budujący. Są i polscy kierowcy i dziwne podziały (najpierw w ramach 3DSK na "Iwanów" i "Ramzesów", potem konflikt Żubra z Choinką) - nic poważnego, ale Polak to Polak i to wychodzi na wierzch. Gdzieś tam widać niechęć do żołnierzy - Żydów. Gdybym był oficerem II K to takie zachowania wybijałbym kijem.
A sam opis walk we Włoszech bardzo dobry, chociaż to może złe słowo bo na wojnie nic dobrego nie ma. Zaczynam teraz wgłębiać się w temat II K.

Polecam!

Roman Dłużniewski | 2016-11-21
Przeczytana: 21 listopada 2016

Dobrze, bardzo dobrze napisana książka. Blaski i cienie II Korpusu. Od Sowietów, przez Arabię do Włoch. Warto!!

Wojciech | 2015-06-24
Sylwik | 2014-02-27