Psychopatologia życia codziennego. Marzenia senne

Tłumaczenie: Włodzimierz Szewczuk
Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
Zur Psychopatologie des Alltagslebens. Über den Traum.
83-01-07644-5
mrrru

Inne wydania

Spis treści: * Zygmunt Freud i jego koncepcja człowieka * Psychopatologia życia codziennego * I. Zapominanie imion własnych * II. Zapominanie wyrazów obcych * III. Zapominanie nazw i szyku wyrazów * IV. O wspomnieniach dziecięcych i tzw. maskujących * V. Przejęzyczenia * VI. Pomyłki w czytaniu i pisaniu * VII. Zapominanie wrażeń i zamiarów * VIII....

Spis treści:
* Zygmunt Freud i jego koncepcja człowieka
* Psychopatologia życia codziennego
* I. Zapominanie imion własnych
* II. Zapominanie wyrazów obcych
* III. Zapominanie nazw i szyku wyrazów
* IV. O wspomnieniach dziecięcych i tzw. maskujących
* V. Przejęzyczenia
* VI. Pomyłki w czytaniu i pisaniu
* VII. Zapominanie wrażeń i zamiarów
* VIII. Pomyłki w działaniu
* IX. Czynności symptomatyczne i przypadkowe
* X. Błędy
* XI. Kombinowane czynności pomyłkowe
* XII. Determinizm. Wiara w przypadek. Zabobon. Punkty widzenia
* Marzenia senne

Czarna | 2014-09-13
Przeczytana: sierpień 2014

Książka niestety jest w większej części męcząca, dlatego nie można polecić jej osobom, które nie dopatrują się korzeni KAŻDEGO problemu w podłożu seksualnym. Dla mnie osobiście pierwsze głębsze zapoznanie się z Freudem było pełne zawodu i zniesmaczenia- nie pomyślałabym, że twórca psychoanalizy mógł z tak dużym uporem i bezkrytycyzmem wobec samego siebie dążyć do uzasadnienia swoich poglądów, przy czym uzasadnienie to nie zawsze było przekonujące, a zbyt często wręcz naciągane.
Mimo to warto zapoznać się z tą pozycją, jeśli w kręgu naszych zainteresować znajduje się psychologia. Ponad to część poświęcona marzeniom sennym jest rzeczywiście interesująca i stanowi duży atut tej książki.

Halina | 2014-04-13
Na półkach: Psychologia, Przeczytane
Przeczytana: 2012 rok

Fascynująca. Godna uwagi nie tylko dla profesjonalistów, choć tym na pewno łatwiej będzie zrozumieć styl pisania Freuda. Rzeczowy, naukowy i po prostu dość nieładny, nudzący. Większość rzeczy jest też po prostu przegadana, wręcz usypiająca niekiedy, jednak mnogość opisów konkretnych przypadków nieco ratuje tutaj sytuację.

ginger | 2012-09-12
Przeczytana: 2005 rok

Warto przeczytać, ale tylko po to, by poznać historię myśli psychologicznej.

Adrian | 2011-12-28

Od czasu gdy skończyłem czytać ćwiczę psychoanalizę na sobie, rodzinie i znajomych:P

Ensui-Szyszka | 2014-01-26
Przeczytana: 27 lutego 2014

Wstęp.

fallka | 2015-11-18
Przeczytana: 13 listopada 2015

Kolejna otwierająca oczy lektura. Obawiam się tylko czy nie nadmiernie, bo teraz zastanawia mnie każda pomyłka i każde zapomnienie. Ale w sumie lepiej wiedzieć niż żyć w nieświadomości...

Grzegorz | 2016-09-29
Ziutka | 2016-09-24