Jeremiah

Okładka książki Jeremiah Mike Resnick
Okładka książki Jeremiah
Mike Resnick Wydawnictwo: Phantom Press Seria: Fantasy & SF fantasy, science fiction
Fantasy & SF
The Branch
Phantom Press
1993-01-01
1993-01-01
Dariusz Krzyszczak
Resnick Jeremiah mesjasz Emanuel science fiction

Przyszłość stosunkowo niedaleka, społeczeństwo na Ziemi żyje w dostatku, choć co do tego doprowadziło pozostaje tajemnicą. Jedyne co mu doskwiera to skrajna nuda. Ucieka zatem w hedonizm, a rozrywki którym się oddaje są coraz bardziej wyuzdane i perwersyjne. Większość tych rozrywek dostarcza mu Solomon Moody Moore – przestępca ale i biznesmen. To człowiek o żelaznych zasadach: nie ulega słabością, jest uczciwy na miarę przestępcy, jest bezwzględny na miarę przestępcy i jest sprawiedliwy na miarę przestępcy. Jest też – co zaskakujące – szlachetny, choć nie zdaje sobie z tego sprawy. Do czasu aż na jego drodze staje Immanuel Jeremiah Branch.
Resnick na tapet bierze najsławniejszą mitologię i tworzy z niej, po części, doskonały kryminał, po części powieść socjologiczną. Bóg jest dość prymitywną kanalią, która przypomina sobie, że dawno na Ziemi nie było mesjasza, a że myślenie traktuje bardziej jako hobby niż powinność, kandydata wybiera raczej przypadkowego. To właśnie Branch – drobny złodziejaszek, oszust, ale przede wszystkim kretyn z zapędami sadystycznego autokraty. Dziwnym trafem dla Moora staje się on jego śmiertelnym (dosłownie) wrogiem. Rozpoczyna się bezwzględna walka między tymi dwoma. Moore odnosi drobne sukcesy i spektakularne porażki, bo Jeremiah uczciwie nie zagrywa mają za promotora arcyoszusta. Nadto Moore musi walczyć o swoją pozycję w świadku przestępczym, która ciągle jest zagrożona.
Wszystko wskazuje na to, że Jeremiah wygra, bo jedynym dla niego zagrożeniem jest inteligencja Moora, ten jednak potrafi ją wykorzystać...
Doskonały pomysł i doskonale poprowadzona fabuła. Z jednej strony jest to świetny kryminał, z wiarygodnie opisanym mechanizmem działania świata przestępczego, z drugiej mechanizm oddziaływania religii na społeczeństwo. Postacie wykreowane z wielkim pietyzmem, do tego ciekawe zakończenie.

Pozdrawiam

Pozdrawiam

Co by było gdyby biblijny Mesjasz nadszedł współcześnie? I to nadspodziewanie dobrze dostosowany do wszechpanującego zepsucia, rozpasania, pogoni za żądzą i pieniędzmi (albo za żądzą pieniędzy...). W dobie globalizacji, w czasach, gdy odpowiedni PR znaczy znacznie więcej niż wiedza czy zdolności, nawet te boskie, sprawy mogą skomplikować się znacznie bardziej, niż w Starym czy Nowym Testamencie.

Z książki dowiemy się jakie warunki wstępne powinien spełnić mesjasz, aby go można było uznać za mesjasza. Okazuje się, że wcale nie musi być dobrym, bogobojnym i mądrym człowiekiem. Może nim zostać nawet niezbyt rozgarnięty złodziejaszek, drobny oszust wyłudzający datki na dobrze udawaną ślepotę, narkoman i dziwkarz. Tylko czy taki ktoś pociągnie za sobą tłumy i spełni proroctwo.

Więcej na http://niepamietnikfprefecta.blogspot.com/2013/04/i-rzek-tedy-bog-dajciez-wy-mi-wszyscy.html

Książka traktuje, oczywiście, o moich przygodach ;)))

Książka traktuje, oczywiście, o moich przygodach ;)))

Kolejna opowieść Resnicka toczy się z typową dla niego szybkością. Tym razem jednak rzecz nie rozgrywa się w Kosmosie, choć wciąż w przyszłości. Bohaterem jest cwaniak o imieniu Jeremiah, a rzecz dotyczy bardzo rzetelnej interpretacji przyjścia na świat Mesjasza, zgodnie z wszystkimi przepowiedniami, które zawiera Biblia. Czyżby Jezus nie był tym, za kogo go uważamy?

Czytałem to gdzieś na początku lat 90-tych,wtedy mi się podobało,ale byłem wtedy nastolatkiem. Teraz mam dużo większe wymagania co do książek,więc myślę,że teraz nie byłoby szału😉 Ale ogólnie dobrze wspominam tę książkę.

• 2012 Rok
  • W Sączu
  • Podpatrzone u innych, albo jeszcze nie wiem czy chcę przeczytać
  • SF, Fantasy i Horror

Dodaj cytat z książki Jeremiah