Tajemnice Watykanu

Les secrets du Vatican
978-83-240-1389-0
religia
emm

Tajemnice Watykanu - miejsca najbardziej fascynującego i ukrytego przed światem. Historie, na podstawie których Dan Brown mógłby napisać kolejne książki. W dzisiejszym świecie, gdzie utrzymanie czegokolwiek w sekrecie staje się coraz trudniejsze, Watykan pozostaje jednym z najbardziej tajemniczych miejsc. Watykańskie muzea, finanse, lochy, dym z watykańskiego komina nadal fascynują. Badań na...

Historie, na podstawie których Dan Brown mógłby napisać kolejne książki. W dzisiejszym świecie, gdzie utrzymanie czegokolwiek w sekrecie staje się coraz trudniejsze, Watykan pozostaje jednym z najbardziej tajemniczych miejsc. Watykańskie muzea, finanse, lochy, dym z watykańskiego komina nadal fascynują. Badań na temat Watykanu nie da się prowadzić tak, jak to się robi w odniesieniu do Białego Domu czy nawet do Kremla. Z mieszkającymi tam osobami nie umawia się telefonicznie. Jawność nie jest tam zasadą i zapewne nigdy nią nie będzie. Być może dlatego Watykan przetrwał dwa tysiące lat.

Mimo wszystko Lecomte'owi udało się odkryć największe tajemnice z dziejów państwa papieskiego z okresu minionych stu lat. Dlaczego to Mussolini utworzył Państwo Watykańskie? Czy Pius XII rzeczywiście nie potępił nazizmu? Czy Karol Wojtyła bezpośrednio przyczynił się do nieuznania antykoncepcji przez Kościół? Kto chciał zabić Jana Pawła II? Jaka dokładnie była przyczyna śmierci Jana Pawła I? Kto chciał zabić Jana Pawła II? Co zawierała trzecia tajemnica fatimska? - odpowiedzi na te i wiele innych pytań składają się na tę wciągającą opowieść.

Julieta13 | 2015-06-12
Na półkach: Ulubione, Przeczytane

Każdy człowiek,każda rodzina,każdy kraj -ma swoje tajemnice.Ma je też Watykan,najmniejsze państwo pod względem powierzchni.Bernard Lecomte ,po sukcesie książki Tajemnice Watykanu-dostarcza nam nowych tajemnic,rodem jak z powieści kryminalnej.Tajemnice obejmujące wiele lat,kilka pontyfikatów,i różnych zmian zachodzących w Kościele.Interesujące wykopaliska prowadzone pod trudnym archeologicznie terenem,Bazyliki św Piotra,i w trudnych wojennych czasach.Tajemnicza śmierć komendanta Gwardii Szwajcarskiej-komu zależało na Jego śmierci?Niesprawiedliwe oskarżenia pod adresem Papieża Piusa XII-dlaczego po dzień dzisiejszy trwają spory dotyczące postawy Papieża w czasie Holocaustu?Papieżyca Pascalina-najbardziej interesujący rozdział,już z samego tytułu nawet.Skąd się wzięła Pascalina i jakie zamieszanie robiła w Watykanie.Jest także rozdział o o dogmacie Maryi Niepokalanie Poczętej i związanym z tym świętem-ileż sporów o to toczono!-trudno dziś uwierzyć.
Książka poruszająca trudne i...

Kryanka | 2014-11-10
Na półkach: Religia, Przeczytane, Historia

Spis treści tej książki wygląda jak tytuły okładek brukowców: pedofilia, naziści, bank watykański, nagła śmierć papieża, antykoncepcja itd. Wszystko, o czym w temacie kościoła na różnych forach toczą się zażarte dyskusje wyjaśnione szczerze i dokładnie przez znawcę. Rozdziały nie są ustawione chronologicznie, więc mamy ciekawy efekt, gdy długo żyjący hierarchowie pojawiają się często w różnych historiach w różnych rolach (czasem trudno się w nich połapać). Autor w teorie spiskowe nie wierzy (np. śmierć Jana XXIII), pewne zachowania duchownych traktuje z pobłażaniem wynikającym z ich pewnego oderwania od świata (np. afera ratyzbońska), za to z całą surowością piętnuje postawy duchownych w sprawach społecznych, często decydowane za kulisami (potępienie antykoncepcji). Dlaczego Kościół tak nienawidzi masonów - głęboko religijnych budowniczych katedr? Ja już wiem :) Fascynująca, wciągająca lektura.

Krzysztof Piatek | 2010-08-04
Przeczytana: 04 sierpnia 2010

Zatytułowanie tej książki "Tajemnice Watykanu" to lekka przesada, ale świetny chwyt marketingowy, bo - po przeczytaniu Kodu Leonarda ... i Aniołów i Demonów (moim zdaniem prze-re-kla-mo-wa-nych) - nie znając ani autora, ani nie czytając żadnej recenzji, bez zastanowienia podszedłem z nią do kasy.

Niemniej jednak, książka bardzo interesująca. Jako, że poszczególne rozdziały są stosunkowo krótkie ażeby zgłębić poruszaną tematykę, pozostawiają pewien głód wiedzy, który można zaspokoić sięgając po niektóre pozycje z bibliografi, lub spędzić noc przeczesując internet w poszukiwaniu podobnych wątków tematycznych.

Szczególnie polecam miłośnikom historii lub spiskowej teorii dziejów.

joly_fh | 2013-11-27
Przeczytana: 26 listopada 2013

Złapałam się na ten tytuł, oczekując jakiegoś błądzenia po ciemnych korytarzach Watykanu, zaglądania w ukryte zakamarki i papieskie archiwa i odkrycia czegoś, czego nie wiem. Powinnam być mądrzejsza. Pod pojęciem „tajemnica” rozumiem coś, co do tej pory nie zostało ujawnione, coś wstydliwego lub zakazanego. Tymczasem Lecomte podaje zestaw faktów dotyczących spraw ważnych dla Państwa Kościelnego w ostatnim wieku, być może odkrywa przy tym jakieś szczegóły mało znane, lecz nazwanie ich tajemnicami jest – moim zdaniem – nadużyciem. Współpraca Kościoła z Rosją w początkach XX wieku, utworzenie Państwa Kościelnego przez Mussoliniego, śmierć Jana Pawła I, walka Jana Pawła II z komunizmem, zamach na naszego papieża, afera finansowa w łonie Kościoła, tajemnice fatimskie. Autor nie cofa się poza XX wiek, gdyż, żeby to uczynić, trzeba by było być historykiem, a on nim nie jest… Zatem kolejne rozczarowanie.
Przeczytałam to z umiarkowanym zainteresowaniem, część tekstów opuszczając. Polityka...

BPK | 2010-08-03
Przeczytana: lipiec 2010

Tajemnice, a może bardziej ukrywane fakty historyczne związane z funkcjonowaniem najmniejszego państwa świata. Jak inaczej nazwać choćby powiązanie Watykanu z rewolucją w Rosji i apel Benedykta XV z 5 sierpnia 1921 roku, by udzielić głodującym Rosjanom pomocy. Pomocy, którą o dziwo przyjmuje Lenin. To fakt – mało znany, a może tylko niedostatecznie nagłośniony. Podobnie jak potajemne misje by przywrócić hierarchię katolicką w Rosji czy sprawy wokół których wynikło powołanie do życia CITTA DEL VATICANO przez Mussoliniego w Traktacie Laterańskim. A także zakulisowe, wewnętrzne ciekawostki z Watykanu jak – encykliki papieskie nie pisane przez papieży, a ich współpracowników, nieopublikowana encyklika potępiająca nazizm, choć we fragmentach drukowana pod nosem Gestapo, odważne stwierdzenia papieża, że swastyka jest „Krzyżem wrogim krzyżowi Chrystusa”, zabiegi Piusa XII by zapobiec II wojnie światowej, by skompromitować Hitlera. A później celowa postawa neutralności, bo tylko wtedy...

Paula | 2013-06-05
Przeczytana: 03 czerwca 2013

aydahoo | 2012-07-04

KSIĄŻKA GODNA POLECENIA

KaJa | 2014-02-13

Myślałam że będzie bardziej tajemniczo i ciekawie..Ogólnie fajnie zarysowana historia Watykanu..

alika | 2016-09-04
Karolina | 2016-05-06
Przeczytana: 06 maja 2016
Wielkie tajemnice w pigułce

Watykan na pierwszych stronach gazet i okładkach książek dobrze się sprzedaje. Po "Nowe tajemnice Watykanu" sięgnęłam z przekory, z dużą dawką sceptycyzmu, nastawiona na kolejną tanią sensację… Rozczarowałam się. Na szczęście!