Alfabet Tischnera

Darmowe dodatki Edytuj książkę
978-83-240-1881-9
filozofia i etyka
Ag2S

Spotkanie z mądrością księdza Tischnera Czy myśl ks. Tischnera wymaga popularyzacji? A jeśli tak, to w jakiej formie? Wojciech Bonowicz, autor biografii Tischner i tomu gawęd Kapelusz na wodzie poświęconych tej wybitnej postaci, od lat stara się przybliżać osobę i dzieło Tischnera nowym czytelnikom. Wbrew pozorom dorobek tego filozofa i duszpasterza stawia przed czytelnikami mnóstwo...

Spotkanie z mądrością księdza Tischnera

Czy myśl ks. Tischnera wymaga popularyzacji? A jeśli tak, to w jakiej formie?

Wojciech Bonowicz, autor biografii Tischner i tomu gawęd Kapelusz na wodzie poświęconych tej wybitnej postaci, od lat stara się przybliżać osobę i dzieło Tischnera nowym czytelnikom. Wbrew pozorom dorobek tego filozofa i duszpasterza stawia przed czytelnikami mnóstwo wyzwań, z których największym jest chyba wielość gatunków, jakimi posługiwał się jako autor. Wywiad, wykład, esej, artykuł, notka, rozprawa - to tylko niektóre z nich.

Wojciech Bonowicz proponuje w Alfabecie... przekrojową lekturę pism i wypowiedzi, które zostały po ks. Tischnerze. Wiele z nich jest zupełnie nieznanych lub zapomnianych. Bonowicz porządkuje je według rozmaitych haseł, wśród których są pojęcia kluczowe dla jego filozofii (wolność, spotkanie czy nadzieja), wątki obecne w publicystyce (demokracja, Kościół, wartości chrześcijańskie), a także elementy biografii (góry, górale, komunizm, opozycja, wiara, ale też humor).

Alfabet... ma być poręcznym przewodnikiem po dziele Tischnera, które wciąż wydaje się inspirujące i w kolejnych pokoleniach zdobywa nowych czytelników.

źródło opisu: http://www.znak.com.pl

źródło okładki: http://www.znak.com.pl

Magrat | 2016-06-26
Na półkach: Filozofia i religia

"Może właśnie o to naprawdę chodzi (...), żeby na końcu powtórzyć najpiękniejsze słowa, jakie Pan Bóg wypowiedział w dniu naszego stworzenia: »Dobre było«. Przy spotkaniu z myślą ks. Tischnera "dobre" to za mało.

W świecie, w którym natłok paradoksalnie tworzy emocjonalną i duchową pustkę, wejście w świat tischnerowskich wartości i słowa, pozwala choć na moment obudzić uśpioną nadzieję, choć na chwilę rozpacz chowa swoje kły. Z tekstów wyłania się pewnego rodzaju spokój, pewność, humor, które bardzo chcą Czytelnika zarazić.
Myśli bez oznak wywyższania się, ubrane w przystępne w odbiorze słowa; choć traktujące o sprawach najistotniejszych, czasem niepojętych, ot choćby o nas samych, naszym życiu, które każdemu czasem płata figle i nie daje się zrozumieć, pojąć, którego nasz język i nasz rozum "nie chwyta".

Warto spojrzeć na świat "Alfabetem Tischnera".

MichuChyłer | 2016-05-17
Przeczytana: lipiec 2014

Będę szczery - kocham ks. Tischnera. Jego sposób patrzenia na życie jest tym samym co ja preferuje.
Z szacunkiem, miłością, wiarą i nadzieją w możliwości nieuniknione.
Prawda, piękno i dobro wylewa się ze słów Mistrza, Mentora.

W alfabecie Tischnera mamy luźne, wybiórcze przemyślenia zebrane z lat filozoficznego życia, poparte niesamowitą ilością doświadczeń w rozmowach z ludźmi różnego "kalibru". Bez oceniania, wywyższania się, poniżania, zaniżania wartości. Po prostu ludzki, ciepły przyjaciel. Wujek, dziadek, oparcie.

Polecam dla zagubionych, otwartych, smutnych, wesołych, w potrzebie i z chęcią poznania siebie i innych.
To, że ks. Tischner to przedstawiciel religii katolickiej to nie ma znaczenia. Ważne, że jest z pośród nas - stąd, obok. Wybrał taką a nie inną drogę, i nie przeszkadza innym w realizowaniu swoich postanowień. Mistrz dialogu.

roth | 2012-09-17

Ciekawą publikacją ze względu na formę porządkowania myśli ks. J. Tischnera jest wydany „Alfabet Tischnera”. Książka jest zapisana w formie zebranych cytatów, dotyczących prezentowanych wybranych zagadnień. Można powiedzieć, że w całej książce nie ma ani jednego niepotrzebnego zdania. Tak fragmenty zostały wybrane przez Wojciecha Bonowicza, by z jak najdoskonalszą precyzją określały dane pojęcie. Jest to bardzo praktyczne, ponieważ wybrane zostało to, co najważniejsze, dzięki czemu taki sposób uporządkowania jest bardzo przystępny i warty polecenia.

Skrzat | 2012-09-22

O filozofii księdza Tischnera wiedziałam kilka faktów, jakieś urywki kiedyś czytałam. Gdy wpadł mi w ręce "Alfabet Tischnera" z zainteresowaniem zabralam się za lekturę. Powiem krótko, było warto. Bardzo ciekawe wypowiedzi zebrane w zwięzłej i przystępnej formie. Jeżeli jakiś temat nie wydawał mi się interesujący, opuszczałam go bez uszczerbku dla poznania całej książki. Polecam

kaja_555 | 2013-01-10
Przeczytana: 19 stycznia 2013

Zbiór różnych pojęć i opinie autora. Można dowiedzieć się kilku interesujących rzeczy.

domi88 | 2017-07-13
Michał Bagiński | 2017-06-28