Wielkie tajemnice w pigułce

pheosia pheosia
02.05.2013
Okładka książki Nowe tajemnice Watykanu Bernard Lecomte

Watykan to najmniejsze i prawdopodobnie najbardziej tajemnicze państwo świata. Owszem, każdy o nim słyszał i prawie wszyscy wiedzą, gdzie się znajduje. Co roku odwiedzają je miliony pielgrzymów i turystów. Mimo tego państwo rządzone przez Głowę Kościoła Katolickiego pozostaje wielką tajemnicą. Żeby dostać się na jego teren trzeba przejść dokładną kontrolę, a i tak można zobaczyć tylko Plac i Bazylikę św. Piotra, aby przejść dalej potrzeba specjalnych przepustek. Cała armia papieskich współpracowników codziennie oddaje się swojej pracy, nie mogąc o niej wiele mówić. Podziemia Bazyliki i Muzea Watykańskie kryją skarby i tajemnice, o których napisano dziesiątki albo setki książek, dziennikarze prześcigają się w tropieniu afer, „demaskowaniu” kolejnych skandali i rozwiązywaniu zagadek przeszłości. Niestety, zazwyczaj niewiele ma to wspólnego z prawdą, znacznie więcej z poszukiwaniem sensacji i łatwej sławy. Watykan na pierwszych stronach gazet i okładkach książek dobrze się sprzedaje. Właśnie tak pomyślałam patrząc pierwszy raz na okładkę „Nowych tajemnic Watykanu”. Sięgnęłam po książkę z przekory, z dużą dawką sceptycyzmu, nastawiona na kolejną tanią sensację… Rozczarowałam się. Na szczęście!

Wielkie tajemnice w pigułce

Francuski dziennikarz Bernard Lecomte stanął na wysokości zadania. A nie było ono łatwe! Z ogromu tajemnic, skandali, wątpliwości i ciekawostek, które przez wieku nagromadziły się wokół Watykanu wybrał kilkanaście i te znalazły miejsce w jego nowej książce. Jak dużego nakładu pracy i szeroko zakrojonych poszukiwań wymagało to działanie widać między innymi po bibliografii, osobnej dla każdego rozdziału. Będzie ona przydatna dla bardziej wnikliwych, których ciekawości wyjaśnienia autora nie zaspokoiły w pełni.

W „Nowych tajemnicach Watykanu” autor sięgnął po te wątki, które nie zmieściły się w poprzedniej jego książce (Tajemnice Watykanu, Znak 2010). Ograniczył się do czasów współczesnych, chociaż sam zaznacza, że wcześniejsze wieki obfitują w ciekawe tematy, których po prostu nie sposób zamknąć w jednej publikacji. Możemy zatem dowiedzieć się co znaleziono w grobie św. Piotra pod watykańską Bazyliką, czy papież współpracował z nazistami, w jaki sposób w Kościele doszło do ustalenia dogmatu o nieomylności jego zwierzchnika, dlaczego nieomal nie doszło do rozłamu w kwestii tytułów maryjnych oraz czy można być jednocześnie masonem i katolikiem. Lecomte przybliża niezwykle tajemniczą postać Pascaliny zwanej przez niektórych Papieżycą, ale także porusza kwestię całkiem świeżego skandalu, związanego z pedofilią. Jest przy tym rzetelny i bezstronny. Powołuje się na konkretne źródła, nie pozwala sobie na przypuszczenia i insynuacje, a jeśli takie prezentuje to dla wprowadzenia wątku i wyraźnie to zaznacza.

„Nowe tajemnice Watykanu” to książka godna polecenia, nie tylko dla osób wierzących, ale dla wszystkich ciekawych świata i jego historii. Zainteresuje zwłaszcza łowców sensacji. Warto ją także podsunąć tym oskarżającym Watykan o liczne błędy i skandale, będą mieli okazję zweryfikować swoje opinie. Gwarantuję, że lektura ich porwie. Mnie wciągnęła do tego stopnia, że jeszcze przed ukończeniem książki zamówiłam wcześniejszy tom. I po cichu liczę, że Lecomte na dwóch nie poprzestanie.

Katarzyna Marondel