Zgłosuj na książki roku 2017

Wydawnictwo: Znak
Derniers secrets du Vatican
religia
Ag2S

Dlaczego i w jaki sposób papież stał się nieomylny? Kim była kobieta stojąca za Piusem XII? Czy Watykan pomagał po wojnie nazistowskim zbrodniarzom? Czy papież Jan XXIII w 1962 roku uratował świat przed nuklearną apokalipsą? Czy można być jednocześnie katolikiem i masonem? Co znaleziono w grobie świętego Piotra? Co właściwie powiedzieli sobie w 1989 roku Gorbaczow i Jan Paweł II? Czy Jan Paweł II tuszował pedofilskie zbrodnie?

Po wielkim sukcesie Tajemnic Watykanu Bernard Lecomte z właściwą sobie dbałością o historyczną dokładność dostarcza nam kolejną porcję nadzwyczajnych i zaskakujących opowieści o miejscu, które jest obiektem niekończących się fantazji.

źródło opisu: Znak, 2013.

źródło okładki: www.znak.com.pl

malineczka74 | 2013-02-23
Przeczytana: 23 lutego 2013

Sekrety papieskiego państwa

Watykan to najmniejsze państwo na świecie. Jego terytorium liczy zaledwie 44 hektary. Zamieszkuje go niewielka liczba mieszkańców. Rządzi nim papież. Właśnie ze względu na jego osobę z tą enklawą utoższamiają się miliony katolików na całym świecie, którzy uznają zwierzchnictwo następcy świętego Piotra. Państwo liczy sobie wiele wieków i ma bardzo ciekawą historię. Jedno można stwierdzić o nim bezsprzecznie - tu raczej do głosu nigdy nie dochodzi demokracja. Wybory są tajne. Głowę watykańskiego państwa wybiera konklawe, któremu jak wierzą kardynałowie pomaga Duch Święty. Państwo watykańskie jest niezwykle dziwne i chyba najbardziej konserwatywne póki co na świecie. Nim jakakolwiek oficjalna wiadomość ujrzy światło dzienne jest dokładnie konsultowana przez bardzo rozbudowaną kurię. Polityka informacyjna Watykanu jest bardzo oszczędna i lakoniczna. Osobiście solidnie mnie to denerwuje. Oficjalnie komunikaty bywają bardzo powierzchowne i często pomijają...

fiolkalamb | 2015-02-12
Przeczytana: styczeń 2015

Watykan to niezwykle porywający temat. To teokratyczne państewko, które powinno być urzeczywistnieniem boskiego kredo, odznaczać się nieskazitelnością i przejrzystością zasad stanowi, tymczasem przedmiot wielu skandali, zagadek, domysłów i legend. Wokół rozmaitych tajemnic, strzeżonych pilnie za spiżową bramą układa się treść tej książki. Każdy rozdział, to osobny sekret, starannie przez autora, wybitnego znawcę tematu zbadany oraz zwięźle przedstawiony. Książka nie ma znamion brukowej pseudorewelacji, prezentuje ona poszczególne zagadnienia w sposób rzeczowy, obiektywny i bezstronny, nie jest też ani przesadnie krytyczna, ani przesadnie ideologiczna, interesujący efekt dziennikarskiej pracy.

gosiak | 2013-02-21
Przeczytana: 03 lutego 2013

Tylko cicho, żeby nikt się nie dowiedział… Tak właśnie w wielu sferach funkcjonuje rzeczywistość za murami Watykanu. Mało kto ma okazję poznać środowisko przedstawicieli władz kościelnych w obiektywny sposób, najczęściej jest on zakrzywiony w jedną lub drugą stronę. Bernard Lacomte w swojej nowej książce „Nowe tajemnice Watykanu” stara się dotrzeć do tajemnic głęboko ukrywanych przez duchownych. Na podstawie wielu lat badań i wywiadów kreuje przed czytelnikiem obraz zamkniętego świata, który może szokować, a nawet niepokoić. Lacomte jako dziennikarz śledczy poszukuje prawdy, aby zapoznać z nią wszystkich ludzi. Odkrywa przed nami wiele interesujących kwestii, analizuje działania przedstawicieli Kościoła, śmiało wytyka ich błędy i spiski, ale potrafi docenić godne zachowania. Książkę czyta się jednym tchem, każda następna strona odkrywa przed nami kolejną tajemnicę, która ciekawi, szokuje, czasem wydaje się nieprawdopodobna. Warto przeczytać, sprawdzić osobiście.

Anna | 2013-12-27
Przeczytana: 26 grudnia 2013

"Chmury zgromadzone jednego dnia nie są w stanie przysłonić pięciusetletniego nieba" jak mówi jeden z cytatów w książce. Dotyka ona problemów, z którymi najwyższe władze kościelne borykały się głośniej bądź ciszej na przestrzeni wieków, a które odcisnęły ogromne piętno w strukturach i organizacji życia KRK.

Kryanka | 2014-11-10
Na półkach: Przeczytane, Historia, Religia

Równie dobra i wciągająca jak część pierwsza.

dasza | 2013-10-29
Przeczytana: 29 października 2013

Dobrze się czyta, bez szukania taniej sensacji omawia ciekawsze zdarzenia z ok. ostatnich 100lat historii Watykanu. Ukazuje jak łatwo rodziła się sensacja. Obejmuje okres do 2012 roku.

Biblioteka Szkolna | 2013-09-29

Bernard Lecomte to francuski pisarz, który zadebiutował w 1969 r., jednak sławę zawdzięcza swojej książce pt. ,,Tajemnice Watykanu", której kontynuacją są ,,Nowe tajemnice Watykanu”. Jest to książka historyczna, popularno-naukowa, pisana prozą, ukazująca najbardziej strzeżone sekrety z życia papieży XX w. Pokazuje, jak naprawdę było w Watykanie, co Kościół ukrywa przed całym światem: spiski, pedofilia, kobiety w Kościele i to, jak je traktowano. To cała prawda o ciasnym kręgu, jakim jest duchowieństwo.

Język, którym ta książka jest pisana, może być trudny dla Czytelnika, który nie jest zainteresowany historią papieży. Nie ma tam wielu porównań, czy innych wzniosłych środków artystycznych. Styl jest dobry, ale trzeba się wczytać, gdyż autor opisał każdą historię w taki sposób, że zaczyna ona ciekawić dopiero w połowie opowiadania, nie należy się jednak zniechęcać, każdy ma swój styl i trzeba się z tym pogodzić. W tej książce oryginalne jest to, że Lecomte odważył się napisać coś...

maciekbb80 | 2013-02-27
Przeczytana: 27 lutego 2013

Zarówno "Tajmenice watykanu" jak i "Nowe tajemnice Watykanu" pozostawiają duży niedosyt , jako że na temat każdego rozdziału można by napisać książkę a nie kilkunastu stronicową notę , która laikowi nie dość że wiele nie mówi to napisana jest dość niezrozumiałym językiem jako jest w tym wszystkim za dużo jest dat imion osób których i tak się nie spamięta a mniej rzeczowości dlatego jestem zawiedziony.

machatka | 2013-06-29

nie porwało mnie ...