832210278X
Mitologia
religia
Wojtek

Kolejna książka z serii Mitologie Świata, poświęcona mitologii ludów Afryki.

Marcinomn | 2016-03-27
Przeczytana: 22 marca 2016

Bardzo dobry wstęp do zaznajomienia się z czymkolwiek związanym z Historią Murzynów z Afryki, bo wbrew powszedniej opinie Murzynie nie pochodzą z Brooklynu i nie rodzą się z pistoletami w tył**

O samej książce, to mogę powiedzieć tyle że jest to pozycja naukowa co oznacza że nie pożera jej się na raz, ale systematycznie czytana jest nieocenionym źródłem informacji i jak dla mnie to znakomity wstęp do zainteresowania się tematem murzynów z afryki.

A dlaczego warto się interesować obcą kulturą? Ano bo jak się człowiek zetknie z mało ukultorowanymi przedstawicielami murzynów to można odnieść wrażenie że coś jest nie tak z tą rasą:) i bardzo łatwo można ulec stereotypom a to bardzo krzywdzące, ponieważ wbrew powszedniej opinii murzyni cos wytworzyli w afryce tylko nie jest to "cywilizacja" rozumiana na modłę europejską:)

Algoforos | 2011-07-16
Na półkach: Religie, Przeczytane
Przeczytana: 02 lipca 2011

Jedna z dziwniejszych pozycji w serii "małych czarnych" Wydawnictw Artystycznych i Filmowych.
Z tego, co zdążyłem się zorientować, dla Europejczyka mitologia Czarnej Afryki w ogóle jest mało przejrzysta, czytając nie mogłem się jednak pozbyć wrażenia, że tu dodatkowo została przedstawiona trochę chaotycznie i że autorce czasem rozmywały się poszczególne wątki.
Może to jednak kwestia mojego nieobeznania i po sięgnięciu po inne książki o tej tematyce wszystko mi się rozjaśni/mocniej to poczuję.

Warto pokusić się o zapoznanie się z tą książeczką, bo jest źródłem interesujących informacji i są w niej zamieszczone mity, znacznie różniące się od wyobrażeń religijnych, do których większość z nas przywykła. Przed czytaniem trzeba jednak zadbać o to, by jak najszerzej otworzyć umysł.

Iselor | 2016-10-30
Przeczytana: 10 października 2010

Dosyć pobieżne, podstawowe przedstawienie mitologii afrykańskiej. Nie znaczy że złe. A czemu pobieżne? Bo ze względu na ilość ludów i religii na kontynencie książeczka musiałaby mieć chyba grubość encyklopedii gdyby chcieć dokładnie opisać wszystko w tym temacie:) Jednak ogólnie polecam, ciekawa lektura.

GabrielL Kamiński | 2011-02-05
Przeczytana: 05 grudnia 1982

Podobnie tak ja poprzednie książki w serii, wówczas najlepsze opracowanie dostępne na rynku...

Spursmaniak | 2016-11-10
portos | 2016-10-18