Księga wychodzenia za dnia. Tajemnice egipskiej Księgi umarłych

Okładka książki Księga wychodzenia za dnia. Tajemnice egipskiej Księgi umarłych Mirosław Barwik
Okładka książki Księga wychodzenia za dnia. Tajemnice egipskiej Księgi umarłych
Mirosław Barwik Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy Seria: Rodowody Cywilizacji historia
historia
Rodowody Cywilizacji
Państwowy Instytut Wydawniczy
2009-01-01
2009-01-01
9788306032024
historia Egipt księga umarłych wierzenia zaświaty

Fascynujące studium z egipskiej mitologii, niewątpliwie na tyle rozwiniętej, że przechodzącej już w teologię.

Bardzo dobra książka. Czytelnik nieobeznany z historią starożytnego Egiptu powinien przed lekturą tej pozycji koniecznie zapoznać się z mitologią starożytnego Egiptu i odświeżyć nieco swoją wiedzę historyczną na ten temat. Autor przytacza w książce bardzo dużo tekstów źródłowych tłumaczonych samodzielnie na język polski. Jest to niewątpliwie olbrzymia wartość dodana tej publikacji. W zasadzie jest to jedyna tego tego typu pozycja kompleksowo traktująca o Księdze Umarłych w języku polskim.

"Księga wychodzenia za dnia" to zbiór zaklęć i formuł zapisywanych na papirusie, które wkładano zmarłym do grobu. To pewnie rodzaju paszport, poradnik dla umarłego do podróży po świecie umarłych. Samo źródło to trzy aneksy na końcu książki - Księga Umarłych "boskiego ojca" Juja, Księga Umarłych pani Tuju i całun Hatneferet, matki Senmuta. Wcześniej jednak mamy do czynienia ze świetnym komentarzem do tematu napisanym przez Mirosława Barwika. Jeśli księga była paszportem dla umarłego, to wprowadzenie autora jest również swoistym paszportem, ale tym razem dla czytelnika, żebyśmy mogli zrozumieć egipską wizję życia pozagrobowego. Bo egzystencja po śmierci nie była łatwa. Trzeba dokonać obrzędów nad ciałem zmarłego, a później nasz nieboszczyk musi znać zaklęcia na zamienienie się w zwierzę, na znalezienie wody, na to żeby nie chodzić nogami do góry. Barwik przedstawia jak wyglądała taka podróż według wierzeń Egipcjan, jakie formy terenu trzeba przekroczyć, kogo spotyka się podczas takiej wędrówki, jakie niebezpieczeństwa czyhają na zmarłego, czym w ogóle się podróżuje po krainie umarłych. Mogę tylko narzekać, że bardziej nie znam panteonu egipskich Bogów, bo czasem umykał mi szerszy kontekst stosunków między nimi. Wydanie jak zwykle znakomite - 45 czarno-białych, 20 kolorowych ilustracji robi świetną robotę.

Bardzo ciekawy traktat o kulturze, mitach i życiu (nie tylko pozagrobowym) w starożytnym Egipcie, choć momentami - szczególnie dla początkującego czytelnika, nieobeznanego z historią starożytnego Egiptu - może być trudna w odbiorze.

Na plus samo wydanie (mnogość ilustracji, w tym kolorowych),jednak to ogólna przywara ceramków.

Dla każdego kto interesuje się starożytnym Egiptem. W skrócie to taki przewodnik dla Egipcjanina(faraonowie, kapłani czy rodziny które miały duże wpływy ) z zaklęciami formułami i nazwami bogów których jest bardzo dużo i które pomagały mu "żyć" po śmierci np. trzeba było znać formułę na to aby nikt nie zniszczył ciała czy zaklęcie na stały dostęp do wody . Dowiadujemy się sporo o religii , o tym jak postrzegali śmierć , czego się bali . Było to było bardzo inne spojrzenie od naszego .
Polecam .

1986

Księga wychodzenia za dnia. Tajemnice egipskiej Księgi Umarłych. To jedna z pierwszych i zdecydowanie najlepszych pozycji książkowych, kierowanych do szerszego grona czytelników, która mocno przybliża wieloznaczność Egipskiej Księgi Umarłych. Publikacja wydania pierwotnie w 2009 roku, szybko zyskała uznanie wielu miłośników tematu, znikając błyskawicznie z półek księgarni. Od dłuższego czasu jej nabycie wiązało się z dość dużymi trudnościami. Na całe szczęście w tym roku nakładem Państwowego Instytutu Wydawniczego na rynku pojawiło się wydanie drugie rozszerzone, dając tym samym ponowną możliwość wzbogacenia swojej domowej biblioteczki o tenże tytuł.

Na samym wstępie warto określić, czym tak naprawdę jest wspomniana Księga Umarłych. Co prawda wiedza ta, jest pewnie doskonale znana dla zaintrygowanych tematem, być może jednak ogólny zarys tematyki, zainteresuje również mniej obeznanych czytelników, będących jednocześnie pasjonatami historii. Tak więc wspomniana księga to w dużym uproszczeniu staroegipski zbiór tekstów magicznych, modlitw, pieśni i obrzędów, które miały ułatwić zmarłemu przejście do świata niematerialnego. Cały zbiór składa się z prawie 200 rozdziałów, ciągle naukowcy jednak odkrywają nowe pisma, tym samym powiększając ogólną objętość tekstu.

Recenzowana publikacja autorstwa cenionego egiptologa Mirosława Barwika, tak jak zostało to już wspominane we wstępie to głęboka analiza tekstów zawartych we wspomnianej księdze, dając tym samym przeciętnemu czytelnikowi szansę zapoznania się z obrzędami pogrzebowymi starożytnych Egipcjan i ich ogromną duchowością.

Publikację można podzielić na trzy zasadnicze części. Na początek na odbiorcę czeka naprawdę solidny wstęp przybliżający Księgę Umarłych w kontekście kulturowym, klimatycznym, społecznym, jak i duchowym. Przedstawiona zostaje tutaj złożoność egipskich wierzeń, ogólna religijność czy sposób myślenia o zmarłych/zaświatach/bogach. Autor stara się pokazać jak wielkie duchowe znaczenie dla przeciętnego człowieka z tamtych terenów, miał proces „pochówku”. Opisuje on tutaj również, między innymi sposób jak Egipcjanie rozumieli nieśmiertelność duszy, wykazuje pewne podobieństwa z wierzeniami innych ludów, czy cały kontekst etnologiczny tego zagadnienia. Pewną część tekstu poświęca on również próbie zapoznanie odbiorcy z różnymi wersjami Księgi Umarłych, która nigdy nie była tekstem jednolitym i pozwalała na dość szeroką interpretację (zależnie od czasu czy miejsca pochodzenia). Na trzydziestu jeden stronach twórca stara się zawrzeć solidną dawkę podstawowej wiedzy, która ma ułatwić czytelnikowi odbiór kolejnych bardziej złożonych rozdziałów. Śmiało można napisać, że wstęp robi tutaj naprawdę kawał solidnej pracy i bez niego „czytelność” zabranej tutaj wiedzy byłaby znacznie mniejsza.

Kolejna część to siedemnaście rozdziałów poświęconych najważniejszym elementom Księgi Umarłych. Mirosław Barwik prowadzi tutaj czytelnika przez cały proces pochówki i związanych z tym obrzędów. Począwszy od dnia pogrzebu, przez przeróżne ceremonie, traktaty teologiczne, przemiany pośmiertne, sąd nad zmarłym, ochronę magiczną przed bytami niematerialnymi, kończąc na prezentacji mapy krainy umarłych czy Staroegipskiej „mandali”. Poszczególne rozdziały składają się z przetłumaczonych fragmentów staroegipskich tekstów i głębszej analizy ich treści przez autora. Całość dopełniają tutaj zdjęcia czy rysunki pokazujące niektóre papirusy, wyobrażenia bóstw/rytuałów, czy zachowane do czasów współczesnych inskrypcje na grobowcach. Oczywiście cała zawarta w tej części książki treść, nie wyczerpuje w całości poruszanej tematyki, nie zmienia to jednak faktu, że mamy tutaj do czynienia z naprawdę solidną porcją wiedzy, która wzbogaci umysły każdego czytelnika zainteresowanego tematyką.

Trzecia i ostatnia część publikacji to przetłumaczone (z autorskimi adnotacjami) archeologiczne znaleziska: papirus Księgi Umarłych należący do „Boskiego ojca” Juja; Księga Umarłych pani Tuju czy całun Hatneferet, matki Senmuta. Zdecydowanie będzie to najcięższy w odbiorze fragment publikacji, stanowiący jednak tutaj raczej rolę dodatku.

Cała recenzja na:

Czekałem z niecierpliwością na wznowienie wydania, w końcu gdy dzień ten nastał nabyłem książkę bezzwłocznie. Okazała się pewnym rozczarowaniem, szczególnie przy znajomości innych książek opisujących historię z tego okresu.
Pierwszy problem to przypisy - są na końcu książki. Może problem jest w czytelniku i niektóre rzeczy powinny być dla mnie jasne ale jak autor napierdala kolejnymi postaciami żyjącymi 3-4 wieki temu i którejś nie znam to muszę zmierzać na ostatnie strony...
Drugi problem to ilustracje - cenię ich dodanie, lecz czasem są dwie obok siebie a podpisy po prawej. Trzeba zgadywać gdzie który pasuje. Również niektóre z nich są małe, wręcz nieczytelne.
I największy problem to język... mnie kojarzy się z podręcznikami szkolnymi, ma to dziwne tempo, które usypia czytelnika...
Pojawiają się również drobne potknięcia redakcyjne, zagubione nawiasy i nie zbyt jasne operowanie kursywą podczas cytatów.
Za olbrzymi plus uznaję zawartość na którą się składa analiza tekstu tytułowej Księgi w pierwszej części oraz pełen przetłumaczony tekst jej z grobowca Juja.

Pierwszy w Polsce pełny przekład egipskiej Księgi Umarłych wraz z dokładnym komentarzem. Trzeba przyznać że autor wykonał świetną robotę, albowiem Księga Umarłych jest lekturą ciężką w czytaniu i trudną w odbiorze, sama zaś Księga Umarłych jest szczególnym dziełem w dziejach literatury sakralnej. I chociaż na polskim rynku książka Mirosława Barwika jest rzeczą absolutnie unikatową (cały nakład wyczerpany, ceny osiągają wartości absurdalne) i stanowić chyba będzie niedługo kolekcjonerski, bibliofilski rarytas, jest skierowana tylko dla fascynatów religii egipskiej. Jednak to świetne, merytoryczne dzieło i skarbnica wiedzy o wierzeniach starożytnych Egipcjan.

Jedną z cech księgi umarłych jest niezwykłość – zrytualizowanie języka, przesyconego formułami, nawiązaniami do mitów (często nieznanych nawet samym denatom),wyliczanie miejsc i imion, położenie nacisku na tajemnice obrzędów. Historie pierwotnego jaja z wzgórza w Hermopolis czy Wielkiego Gęgacza (sic!) nawiązują do hermetycznych kręgów wtajemniczenia, dawnych kultów itp. Co więcej wszystko wskazuje na to, że nawet dla skrybów język klasyczny którego używali, przepisując księgi sarkofagów (z czasów średniego państwa) był językiem słabo zrozumiałym, martwym, a więc i poniekąd mistycznym i „nie z tego świata”. Wszystko to wiąże magię eschatologiczną Egipcjan z późniejszymi gnozą i kabałą, a w konsekwencji z współczesnymi rytami ezoterycznymi.

Książka wydawnictwa PIW jest bardzo ładnie wydana: gruba okładka, przejrzysty układ treści. Ilość miejsca przypadającego na przypisy nie przytłacza czytelnika. Same przypisy świetnie spełniają rolę dodatkowej informacji. Lekturę okraszają zarówno ładne zdjęcia jak i graficzne opracowania niektórych dzieł antycznych. Jednymi z ładniejszych są fotografie z grobowca Sennedżema, na których została przedstawiona cała procedura pogrzebu i etapy drogi duszy ba. Kto jednak myśli, że łatwo przejdzie przez meandry zaklęć, może się delikatnie przejechać – Iliada, czy Odyseja, nawet w dziewiętnastowiecznych przekładach mają się w porównaniu z mantrami księgi umarłych jak sensacyjna proza Grishama przyrównana do filozoficznych wynurzeń Joyce’a. Jak Zizek do Sartre’a. I nie chodzi mi tu o jakość tekstu czy głębie przekazu, co raczej o takie wskaźniki jak „łatwo-czytliwość” i „wciągalność”.
Tekst Barwika spełnia wszelkie warunki naukowości, a jednocześnie jest napisany w przystępny sposób, przekłady ksiąg niewątpliwie oddają walory oryginału, nie jest to jednak lektura łatwa i przyjemna (no chyba, że jesteś egiptologicznym geekiem). To, co mnie osobiście najbardziej uderzyło po lekturze dzieła, to zdanie sobie sprawy jak mało dotąd wiedziałem o bogatej rzeczywistości starożytnych Egipcjan, która rodziła się i rozkwitała wraz ze śmiercią człowieka.

O trudnościach w lekturze i niesamowitościach u starożytnych więcej:

"Księga wychodzenia za dnia. Tajemnice egipskiej Księgi Umarłych" pozwala czytelnikowi trochę lepiej zrozumieć tradycje i wierzenia starożytnego Egiptu z jego zapierającymi dech w piersiach grobowcami i wszechobecnymi hieroglifami. Pogrzeb i wszystkie obrzędy z nim związane stanowiły ważną część egipskiej rzeczywistości. Obserwując tę długą drogę, którą w wyobraźni starożytnych musiał pokonać nieboszczyk po oddaniu swojego ostatniego tchnienia, można zażartować, że tam i wtedy życie zaczynało się dopiero po śmierci.

Umarłego obdarzano zaklęciami w wielu różnych formach i wersjach na przestrzeni aż kilku tysiącleci. Wypisywano je na wiekach trumien, na ścianach, na figurkach, na papirusach... Zdarzało się, że kopiści robili błędy albo przepisywali znaki już wtedy nie mając pojęcia, co oznaczają. Dlatego tak ciężko jest w ogóle cokolwiek z zebranej z tych tekstów Księgi zrozumieć i poskładać to w sensowną całość. Czytanie tej książki od deski do deski może być męczące, na szczęście autor, oprócz tłumaczenia oryginalnych zapisów, stara się je jak najprościej objaśniać.

Rozbawił mnie znaleziony tekst-list męża do zmarłej żony, w którym wściekły mężczyzna wylewa swój żal do kobiety, bo jakim prawem ona umarła, przecież nawet jej nie bił! W tym samym tekście wdowiec obiecuje policzyć się z małżonką w zaświatach, postawi ją przed sądem i niech bogowie decydują o jej dalszym losie.

Polecam książkę Mirosława Barwika każdemu, kogo chociaż trochę ciekawi ten temat. Dzięki niej można się przekonać jak wyglądał starożytny pogrzeb, co dalej działo się z duszą człowieka (a raczej z którąś z części jego jakby dusz... tak, to skomplikowane!),jaką rolę w tym wszystkim odgrywali bogowie i ich ziemskie zwierzęce manifestacje, co tak naprawdę oznacza "wychodzenie za dnia" i wiele więcej. Na wyobraźnię działają również liczne ilustracje.

Cóż nam teraz pozostało? Chyba tylko wybrać się do Egiptu lub któregoś z muzeów, w którym znajdują się egipskie eksponaty, żeby na własne oczy zobaczyć te magiczne przedmioty.

• Egipt
  • Starożytność
  • Starożytność

Dodaj cytat z książki Księga wychodzenia za dnia. Tajemnice egipskiej Księgi umarłych