Warszawa. Ballada o okaleczonym Mieście

Baobab, Wydawnictwo Olesiejuk
2010-02-17
2010-02-17
Warszawa stolica ballada zniszczenie

Polecam, ciekawy przekrój przez lata wojenne Warszawy i Warszawiaków. Pokazano codzienność stolicy, jej trudy, smutki, jak również radości, zabawy, życie kulturalne.

Całkiem często w opiniach można znaleźć stwierdzenie w rodzaju "mam mieszane uczucia", "nie potrafię ocenić", "nie wiem, co sądzić o tej książce". W tym przypadku mam jednak inny problem - jak książkę zaklasyfikować. Bo jest to niewątpliwie album zdjęć z okresu 1945-1979, czyli czasów władzy komunistycznej w Polsce. Zdjęć czarno-białych, autorstwa tak uznanych twórców, jak Wdowiński czy Siemaszko. Fotografii znakomitych, intrygujących, a przede wszystkim pokazujących stolicę po wojnie. Miasto i ludzi. Życie codzienne. Tętno miasta. Nie ma tam przywódców komunistycznych ani oficjeli (z drobnymi wyjątkami - m.in. są zdjęcia z pielgrzymki Jana Pawła II),nie ma też zdjęć wielokrotnie prezentowanych, co sprawia, że tym ciekawiej ogląda się fotografie. Dodajmy - podpisane, często z komentarzem. Właśnie ten komentarz nie pozwala jednoznacznie określić wydawnictwa jako albumowe.
Ale nie tylko to. Równolegle ze zdjęciami w układzie chronologicznym pojawia się też innym komentarz, nietypowy, bo będący wyborem tekstów prasowych z tamtych lat o życiu mieszkańców Warszawy, o wielkich budowach i drobnych mankamentach codzienności. Gdzieś w tle pobrzmiewa wielka polityka, bo nie da się od niej uciec, ale teksty niewątpliwie są nastawione na człowieka.
Książka jest ciekawa, zarówno w warstwie tekstu, jak i grafiki. Wydana staranie, choć literówek też jest sporo, co trzeba wydawcom wypomnieć. Również zastrzeżenia budzi wybór prasy - bardzo dużo tekstów z "Głosu Pracy", zaskakująco mało z "Życia Warszawy". A przecież ten tytuł - obok w miarę często cytowanego "Ekspresu Wieczornego", kojarzy się ze stolicą. Zabrakło mi też regionalnej mutacji gazety PZPR, czyli "Trybuny Mazowieckiej". Jednakże w tym miejscu mogę narazić się na określenie, że się czepiam...
Podsumowując - książka do oglądania i czytania. Książka do niespiesznego wspominania losów powojennych stolicy. Bardzo dobra pozycja. Gdyby nie ww. niedoróbki, byłaby jedna gwiazdka więcej.

Ogólnie super pozycja, ale gdyby fotografie poddane były koloryzacji, wtedy byłoby znacznie lepiej.

Przepiękna opowieść, która oprowadza nas po ruinach skrzywdzonej stolicy. Pełna życia, anegdot, codzienności, artykułów prasowych z tamtych lat. Zawiera wiele niezwykłych fotografii.

Pięknie prezentująca się książka. Zawiera mnóstwo pięknych zdjęć. Zapisane są w niej dzieje naszej stolicy Warszawy. Bardzo interesujące opisy. Dużo można się z niej dowiedzieć. Ładne wydanie. Wszystko jest napisane przejrzyście. Bardzo polecam tę książkę.

Warto zobaczyć zdjęcia pokazujące, jak radzili sobie mieszkańcy Warszawy w zrujnowanym i odbudowującym się mieście i poczytać artykuły prasowe pokazujące, jak radziło sobie miasto z legalnie lub troszkę mniej ustatkowującymi się mieszkańcami.
Duży plus za, jak na tę cenę, ładne wydanie.

Duży plus za, jak na tę cenę, ładne wydanie.

Świetny tytuł. Masa zdjęć z epoki, z których część widziałem pierwszy raz na oczy, w kapitalnej wprost jakości (brak zamazań czy pikselizacji) okraszona czasem śmiesznymi, a czasem strasznymi fragmentami artykułów z gazet i "gazetek partyjnych" z początków PRLu. Dobry pomysł i jeszcze lepsze wykonanie, choć oczywiście nie ustrzeżono się błędów (kilka zdjęć jest źle opisanych - nie zgadzają się np. ulice). Dla miłośników Warszawy pozycja obowiązkowa.

Świetne zdjęcia, warto zobaczyć. Koszmarny layout albumu

Świetne zdjęcia, warto zobaczyć. Koszmarny layout albumu

Każdy warszawiak z krwi, kości i z pokolenia na pokolenie musi przeczytać tę książkę. Czytelne i wyczerpujące opisy do zdjęć. A teksty (przedruki z gazet z tamtych czasów) dopełniają całości. Świetna lektura!

Cudna książka - album, piękne fotografie. Kolejnym atutem jest niezrozumiała wręcz, bardzo niska cena. Polecam każdemu, fantastyczna także na prezent, nie tylko dla Warszawiaków.

• Varsaviana
  • Warszawa