W poszukiwaniu harmonii. Wariacje na tematy z fizyki współczesnej

Seria: Na ścieżkach nauki
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka, Prószyński i S-ka
Longing for the Harmonies: Themes and Variations from Modern Physics
fizyka
Barbara

W XX wieku dokonała się rewolucja w pojmowaniu podstawowych aspektów przyrody: materii, czasu i przestrzeni. Frank Wilczek i Betsy Devine poszukują harmonii w morzu nowych faktów doświadczalnych i założeń teoretycznych, w morzu nowych teoretycznych paradoksów i dysonansów, a twórczość naukową ukazują jako proces komponowania symfonii, na podstawie syntezy estetycznie brzmiących wariacji i tematów muzycznych.

Autorzy - doskonale obeznani ze współczesną fizyką - w przystępny sposób omawiają całą gamę tematów, od zagadnień cząstek podstawowych po problemy wielkoskalowych struktur Wszechświata. Bardzo rzadko trafia się pozycja popularnonaukowa, którą z wielką przyjemnością i równie wielkim pożytkiem przeczytają zarówno humaniści, jak i reprezentanci nauk ścisłych - taka właśnie jest ta książka.

Książka „W poszukiwaniu harmonii” jest owocem mojej pasji. Fascynowała mnie idea, że świat jest ucieleśnieniem skrytych harmonii; kusiła mnie chęć przekazania innym tych odkryć; czerpałem olbrzymią radość z tworzenia tego świadectwa, razem z moją żoną Betsy. Mam nadzieję, że poznanie tego obiektywnego, a zarazem niezwykle osobistego obrazu naszego świata będzie dla czytelników w Polsce wielką przyjemnością.
Frank Wilczek

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/