Lekkość bytu. Masa, eter i unifikacja sił

Okładka książki Lekkość bytu. Masa, eter i unifikacja sił Frank Wilczek
Okładka książki Lekkość bytu. Masa, eter i unifikacja sił
Frank Wilczek Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Seria: Na ścieżkach nauki astronomia, astrofizyka
astronomia, astrofizyka
Na ścieżkach nauki
The Lightness of Being
Prószyński i S-ka
2011-01-13
2011-01-13
Ewa L. Łokas, Bogumił Bieniok
fizyka wszechświat

Warto przeczytać, ale w wielu tematach pozostawia więcej pytań niż daje odpowiedzi.

Trudna lektura - ale warto

Trudna lektura - ale warto

Typowa popularka! Bardzo przystępna. Polecam!

Typowa popularka! Bardzo przystępna. Polecam!

Nie spodziewałem się łatwej lektury po książce o tym tytule, jednak po przeczytaniu kilku z tej serii stwierdziłem, że w zasadzie można spróbować.
Książka mnie przerosła. Pisana językiem mało zozumiałym dla zwykłych śmierteników w bardzo małym stopniu przybliża temat czytelnikowi.
To subiektywna ocena. Być może dla ludzi posiadających wiedzę będzie przystępniejsza, jednak jest to literatura popularnonaukowa a nie naukowa.

Bardzo trudno się ją czyta, ponieważ trzeba znać podstawy fizyki na poziomie akademickim

może do niej kiedyś wrócę, czyta się bardzo ciężko

może do niej kiedyś wrócę, czyta się bardzo ciężko

Rany Julek!! kto nazwał tę książkę literaturą popularnonaukową?? Toż to pozycja dla studentów fizyki. jeżeli szukasz gruntownej, matematycznej wiedzy z zakresu mechaniki kwantowej to przeczytaj ją koniecznie.Natomiast jeśli chcesz mieć powierzchowną wiedzę o wszystkim to ugrzęśniesz tu zasypany szczegółami. No i jeszcze minus dla wydawcy, nie wiem jak innych, ale mnie drobna czcionka zniechęca do czytania.

Ta książka nie jest lekka :)

"Lekkość bytu" nie jest tak przestępna, jak inne tytuły popularnonaukowe, z którymi miałem styczność. Nie wpisuje się w "moją" definicję tego typu książek, czyli nie jest do czytania, tylko raczej do studiowania. Podejrzewam jednak, że większa w tym wina tematyki niż samego autora. Fizyka cząstek elementarnych jest trudna nawet, gdy próbuje się ją opisać bez wzorów, i trzeba jej poświęcić więcej czasu, by ją zrozumieć. Albo to po prostu nie moja dziedzina :)

Oceny nie wystawiam, bo mogłaby ona być niesprawiedliwie zaniżona przez to, że niektóre rozdziały były dla mnie zbyt trudne do zrozumienia jak na jedno przeczytanie. Dobrnąłem do końca, ale zniechęciłem się na tyle, że nie chce mi się jej "przerabiać" jeszcze raz - teraz biorę się teraz za coś innego i lżejszego.

Ta książka nie jest lekka :)

Książka napisana przez Noblistę o polskich korzeniach opisująca jak współczesna fizyka wyjaśnia masę protonu i innych złożonych cząstek. Bardzo ciekawie napisana, prostym językiem.

Książka ciekawa, skupiająca się na unifikacji sił, co, jak w większości tego typu publikacji poprzedzonej jest obszernym wstępem z podstaw fizyki kwantowej, klasycznej, a przede wszystkim ujęciu grawitacji. Książkę tą, w skali 1 do 3 oceniłbym na 2 jeżeli chodzi o wymagany poziom ogarnięcia tematu, by czytać ją płynnie i rozumieć, co autor miał na myśli. Za kompletnego laika się nie uważam, natomiast pewne momenty musiałem sobie wyjaśniać na własną rękę. Plusem tej publikacji są niewątpliwie dodatki (swoją drogą zajmujące 25% książki) w postaci słownika pojęć i zjawisk (przydatne) oraz ogromne (czasami półstronicowe) przypisy końcowe, które mają pomóc zrozumieć czytelnikowi konkretny element, do którego się odnoszą, a co ciekawsze naprowadzić dalej, by czytelnik sam mógł odbić w interesujące go rejony.

• Popularnonaukowe
  • Fizyka
  • Na ścieżkach nauki
  • Nauka

Dodaj cytat z książki Lekkość bytu. Masa, eter i unifikacja sił