Teleskop Einsteina. W poszukiwaniu ciemnej materii i ciemnej energii we Wszechświecie

Tłumaczenie: Tomasz Krzysztoń
Seria: Na ścieżkach nauki
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka, Prószyński i S-ka
Einstein’s Telescope. The Hunt for Dark Matter and Dark Energy ine the Universe
Einstein, fizyka, nauka, kosmos
Wiedenka

W 1936 roku Einstein opublikował pracę pokazującą, że zakrzywiona grawitacyjnie przestrzeń wokół masywnych obiektów może działać jak gigantyczna soczewka. Dzięki temu zjawisku gwiazda może stać się „soczewką” powiększającą obraz odleglejszej gwiazdy. W „Teleskopie Einsteina” Evalyn Gates zabiera nas na front badań współczesnej nauki, pokazując, jak naukowcy korzystają dziś z grawitacyjnego soczewkowania (które można nazwać teleskopem Einsteina). Teleskop Einsteina korzysta z odkształceń czasoprzestrzeni jak z „kosmicznych soczewek” i może odkryć obecność masy tam, gdzie nie ma światła, co jest istotne przy badaniu rozkładu ciemnej materii we Wszechświecie.

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/