Kosmiczna przeprowadzka

Okładka książki Kosmiczna przeprowadzka Bob Shaw
Okładka książki Kosmiczna przeprowadzka
Bob Shaw Wydawnictwo: Amber Cykl: Overland (tom 1) Seria: Wielkie Serie SF [Amber] fantasy, science fiction
Overland (tom 1)
1994-01-01
1987-01-01
Joanna Gilewicz, Roman Kubicki
Kosmiczna przeprowadzka

Jeśli tomy są umiarkowane objętościowo, to rzadko się zdarza, bym niezachęcony pierwszym tomem nie sięgnął po drugi; bo może się rozkręci etc. Tutaj chyba jednak nie sięgnę. Nie ma tu niczego, co by mnie zaintrygowało, świat i bohaterowie płascy, żeby to chociaż była zabawna grafomania, to nie, jest po prostu nijakie.

Heh ho, balonem w kosmos! Pomysł układu planet synchronicznie krążących tak blisko siebie, że łączy je wspólna atmosfera, ale jednocześnie mimo wszystko w pewnym momencie "wysiada" grawitacja wydaje mi się mocno naciągany. Ale cóż, licentia poetica. Za to akcja jest równie niebanalna, choć jak dla mnie wyobrażenie kosmitów i ich światów mogłoby znacznie bardziej odbiegać od ziemskich realiów znanych z późnego średniowiecza na granicy renesansu.

Mocno ekologiczny wydźwięk.

Mocno ekologiczny wydźwięk.

Oj słabe to było. Słaba fabuła, słaby świat przedstawiony, papierowi, wręcz groteskowi (główny badass) i do tego niesympatyczni bohaterowie. Czegóż chcieć mniej?

Życie na planecie Land nie jest łatwe ze względu na brak możliwości wybicia się (jeśli nie należy się do odpowiedniej kasty) i śmiertelnego zagrożenia przez latające stworzenia Pterty. W chwili wyczucia człowieka zbliżają się do niego – pęcznieją i rozpadają tworząc chmurkę trującego śmiertelnego gazu.
Główny bohater Toller syn Aythi Maraquine urodził się w kaście filozofów (uczonych, wynalazców). Toller miał „wielkie szczęście” do wpadania w tarapaty. Gdy tylko wrócił z dalekiej placówki badawczej do rodzinnego miasta, naraził się księciu Leddrvohru, następcy tronu i również swojemu bratu Lainowi. Niesnaski zostały odsunięte na bok gdy Pterty rozwinęły nowy rodzaj trucizny zabijającej człowieka w kilka minut i każdego kto się do niego zbliży. Wtedy wykiełkowała myśl lotu na Overland. Land i Overland są bliźniaczymi planetami krążącymi tak blisko siebie że tworzą możliwość przemieszczenia się z jednej na drugą. Kolcorron rozpoczyna zbrojną ekspansje przeciwko sąsiedniemu państwu Chematehu celem zebrania materiałów i minerałów potrzebnych do budowy flotylli balonów. Uczestniczy w walkach również Tollem wcielony przez samego księcia i z biegiem walk awansuje do stopnia kapitana kończąc jako pilot balonu. On jako pierwszy leci na próbny lot na Overland. Próba udaje się i rozpoczynają się gorączkowe przygotowania fregaty, są jednak i przeciwnicy kolonizacji a szczególnie ci którzy nie są brani pod uwagę na przeprowadzkę. Rozpoczynają się rozruchy w stolicy. W trybie przyśpieszonym w ogólnym strachu i chaosie rozpoczynają się starty.
Tak w skrócie przebiega akcja książki. Zakończenia oczywiście nie zdradzam bo ciekawiło mnie do końca jak się ta powieść zakończy i z zainteresowaniem sięgam po drugi tom trylogii Overland. Sama książka jest dobra, systematyczne zmiany akcji interesują czytelnika i koleje losu bohatera. Bob Shaw bardzo dobrze połączył elementy fantasy z fantastyką co czyni tą książkę dobrą i do polecenia szczególnie dla lubiących ten rodzaj literatury.

Główny bohater Toller syn Aythi Maraquine urodził się w kaście filozofów...

• W Sączu
  • SF, Fantasy i Horror
  • 🚀 Fantastyka naukowa
  • (F) Wielkie Serie SF
  • Shaw Bernard
  • SF,Fantasy

Dodaj cytat z książki Kosmiczna przeprowadzka