Auschwitz. Nazistowski obóz śmierci

Okładka książki Auschwitz. Nazistowski obóz śmierci Danuta Czech, Emeryka Iwaszko, Barbara Jarosz, Helena Kubica, Aleksander Lasik, Franciszek Piper, Kazimierz Smoleń, Irena Strzelecka, Andrzej Strzelecki, Teresa Świebocka, Henryk Świebocki
Okładka książki Auschwitz. Nazistowski obóz śmierci
Danuta CzechEmeryka Iwaszko Wydawnictwo: Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau historia
historia
Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau
1993-01-01
1993-01-01

Okładka książki Numery mówią Włodzimierz Borkowski, Eugeniusz Cyba, Stanisława Gąskowa, Róża Jeleń-Chroń, Ryszard Henryk Kordek, Artur Krzetuski, Aleksander Martyniec, Władysław Plaskura, Jerzy Pozimski, Kazimierz Smoleń, Janina Smutek, Tadeusz Sobolewicz, Franciszek Stryj, Kazimierz Tymiński, Aleksander Widera, Helena Włodarska, Jadwiga Zasępa
Numery mówią Włodzimierz Borkows...
Okładka książki Wybrane zagadnienia z historii KL Auschwitz Danuta Czech, Franciszek Piper, Kazimierz Smoleń, Andrzej Strzelecki
Wybrane zagadn... Danuta Czech, Franc...
Okładka książki Wśród koszmarnej zbrodni - notatki więźniów Sonderkommando Teresa Cegłowska, Danuta Czech, Tadeusz Iwaszko, Barbara Jarosz, Irena Polska, Kazimierz Smoleń
Wśród koszmarn... Teresa Cegłowska, D...

Najlepsza pozycja dla osób, które albo nie miały styczności z tą tematyką albo chcą sobie ją pogłębić. Suche naukowe fakty oparte na bogatej bibliografii. Zawsze warto.

Niniejszą książkę polecam każdemu czytelnikowi który chciałby przybliżyć sobie makabryczne losy ludzi-więźniów obozu, którzy przeszli czeluście i zostali oswobodzeni lub niestety nie zdążyli i zbyt wcześnie pożegnali się z życiem a tym samym nie zdążyli przekroczyć bramy wolności z piekła. Książka zawiera opis okrutnej szarej codzienności w obozie zagłady i czytelnik poznaje obozowe życie począwszy od malutkich dzieci, poprzez młodzież, kobiety, mężczyzn, ludzi starszych, a skończywszy na eksperymentach na ludziach (opartych na porażających notatkach i dokumentacjach medycznych),mapach obozu, próbach ucieczek, karach. Kiedy czyta się tą książkę, czytelnik czuje się jakby tam w tym strasznym miejscu był...

Pewne historie z tej książki na długo zapadną w pamięć. Moim zdaniem bardzo udana praca zbiorowa. Więcej opowiedzieć się po prostu nie da. Zabierając się za lekturę trzeba wiedzieć, że jest dużo niemieckich stanowisk i nazw przez co połamiemy sobie języki i oczywiście dużo statystyk, ale to w końcu sama historia.

Jeżeli ktoś się wybiera lub był w Oświęcimiu to jest to pozycja, która pozwoli albo przygotować się na to co się zobaczy albo jako swojego rodzaju pamiątka (o ile cokolwiek można nazwać pamiątką z takiego miejsca). Albo też jako dowód dla następnych pokoleń. Obszerna i poruszająca wiele aspektów życia w tym miejscu.

Dużo wiedzy można nabyć, której nieraz nam brakuje. To nasza historia-każdy powinien ją znać

Obszerna charakterystyka obozu (m.in. jego historii, organizacji, funkcjonowania czy warunków więźniarskich),wymagająca jednak przeredagowania. Część tekstów powstała w głębokim PRL-u, na porządku dziennym jest zatem z jednej strony - przemycanie treści politycznych czy faworyzowanie więźniów jednej opcji, a z drugiej - archaiczne słownictwo i wręcz nienaturalny szyk zdania. Mimo tych uchybień jest to dokument warty polecenia, który - wraz z "Kalendarium wydarzeń..." pod redakcją Danuty Czech - może uchodzić za solidny materiał faktograficzny o KL Auschwitz.

• Literatura obozowa
  • Z wojną w tle