Książka jest popularnym zarysem historii KL Auschwitz. Na jej treść składają się: geneza, budowa i rozbudowa obozu, struktura organizacyjna i charakterystyka obozowych władz SS, warunki życia więźniów, praca więźniów, eksperymenty medyczne, los dzieci w obozie, masowa zagłada Żydów, liczba ofiar, grabież mienia Żydów, ruch oporu więźniów, ucieczki, ewakuacja, likwidacja i wyzwolenie obozu, karanie - procesy esesmanów z załogi obozowej.
Książka oparta jest na najnowszych badaniach historyków, w większości pracowników naukowych Muzeum.
Książka dotowana przez Fundację Pamięci Ofiar Obozu Zagłady Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu oraz Towarzystwo Opieki nad Oświęcimiem.

źródło opisu: Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau, 1993

źródło okładki: http://pl.auschwitz.org/m/index.php?page=shop.prod...»

Meehoow | 2011-07-12

Obszerna charakterystyka obozu (m.in. jego historii, organizacji, funkcjonowania czy warunków więźniarskich), wymagająca jednak przeredagowania. Część tekstów powstała w głębokim PRL-u, na porządku dziennym jest zatem z jednej strony - przemycanie treści politycznych czy faworyzowanie więźniów jednej opcji, a z drugiej - archaiczne słownictwo i wręcz nienaturalny szyk zdania. Mimo tych uchybień jest to dokument warty polecenia, który - wraz z "Kalendarium wydarzeń..." pod redakcją Danuty Czech - może uchodzić za solidny materiał faktograficzny o KL Auschwitz.

Solidna porcja wiedzy, przekazana w sposób typowo naukowy. W serii artykułów naukowych, ich autorzy przedstawiają kluczowe zagadnienia z historii KL Auschwitz-Birkenau, takie jak okoliczności założenia obozu, jego rozwój, struktura władz, życie więźniów, różne formy terroru, na oporze i wyzwoleniu obozu kończąc.

Isabell | 2014-05-26

Dużo wiedzy można nabyć, której nieraz nam brakuje. To nasza historia-każdy powinien ją znać

Marchewka | 2014-12-15
Przeczytana: 2010 rok

Jeżeli ktoś się wybiera lub był w Oświęcimiu to jest to pozycja, która pozwoli albo przygotować się na to co się zobaczy albo jako swojego rodzaju pamiątka (o ile cokolwiek można nazwać pamiątką z takiego miejsca). Albo też jako dowód dla następnych pokoleń. Obszerna i poruszająca wiele aspektów życia w tym miejscu.

fri_K | 2016-06-28
Przeczytana: 2005 rok