Bajki i przypowiastki

Bajky a podpovidky
Czechy, Czechosłowacja, czeska
klasyka
dona

BAJKI: - Bajki - Filemon, czyli o ogrodnictwie - Ezop ogrodnikiem - Bajki - Bajki z lat przyszłych - Bajki o wojnie domowej - Te czasy - Fragmenty PRZYPOWIASTKI: - Rozpustnik - Ostatnie sprawy człowieka - Hamlet, książę duński - Wynalazca - Cud na boisku - Casus prawny - Diabeł - Pasztet - Zrzeszajmy się - Przedsiębiorstwo przewozowe - Pierwszy gość - Propozycja -...

BAJKI:

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Patrycja Perzyna | 2017-12-01
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Posiadam, 2017
Przeczytana: 27 listopada 2017

Mimo że tak wiele razy przekonywałam się o tym, że moja kobieca intuicja jest dobra w swojej roli, nadal nie potrafię jej zawierzyć kiedy czuje czasem jej wibracje. Tak było z Čapkiem kiedy pierwszy raz miałam z nim styczność w antykwariacie.  "Inwazja jaszczurow "..ten złoty jaszczur z okładki.. kilka razy powodował że brałam książkę do ręki, czułam że chce ją mieć, coś mnie w niej nęciło.. nie wiedziałam co, bo nie znałam Čapka, a że moja kupka książek do wzięcia była wystarczajaco wysoka, nie wzięłam jej. Kilka dni później przeznaczenie ;-) spowodowało że ktoś  napisał o "Fabryce absolutu" - przeczytałam.. oh jak bardzo pożałowałam swojej decyzji z antykwariatu.  Jednak Čapek czekał na mnie- dwa tygodnie- i latem tego roku przeczytałam pierwszą Čapkowa książkę.
Wnikliwe analizy jednostki, grup i całego społeczeństwa to to co Čapek robić lubi najbardziej i ooojaaa jak on to potrafi!  To nie żadne marudzenie ani zwykle ani alkoholowe czy narkotykowe 😝 -nieznosze malkontentow!  To...

Profesorek | 2015-10-25
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2015
Przeczytana: 24 października 2015

Humor czeski specyficznym jest, wiadomo nie od dziś. Mama ma rację, podejrzewając, że chyba go lubię. A i owszem, lubię, a jak do tego jeszcze dosypana ironia i absurd, to już pięknie. O słabościach ludzkich, uniwersalne prawdy ważne kiedyś i dziś. Kilka naprawdę świetnych, reszta przeciętna. Taki Capek.

Ewangelista | 2014-05-24

Znalazłem u siebie na strychu. Podszedłem z ciekawością i zostałem już do ostatniej strony. Zarówno bajki, jak i przypowiastki są tak kapitalne, że - choć napisane w latach 30 XX wieku - można z nich spokojnie czerpać mądrość w dzisiejszych czasach. Wiele historii ma dokładne przełożenie na to co dzisiaj dzieje się ze światem. Książka "Bajki i przypowiastki" jest lekturą lekką i urzekającą; daje do myślenia i sama sprowadza czytelnika do konkluzji, iż wcale tak wiele się nie zmieniło od czasów gdy po ziemi chodzili nasi dziadkowie. Te same mechanizmy, tak ironicznie wyśmiewane przez Capka, dalej funkcjonują i zapewne funkcjonować będą na długo po nas. Nie da się więc nic więcej napisać ponad to, że w "Bajkach i przypowiastkach" spisana została uniwersalna i ponadczasowa prawda zawarta w ironicznych jednozdaniowych hasłach oraz dłuższych opowiadaniach. O tym co kiedyś "było" i dziś "jest" ważne - Dla osób w każdym wieku.

iselin | 2016-09-06
Na półkach: Przeczytane, Moja Ci ona!
Przeczytana: 06 września 2016

Capka znalazłam w książkach na stoisku ze starociami i poczułam wielką sympatię od pierwszych zdań.
"Bajki" to piękny przykład, że to, że każdemu (nie tylko człowiekowi) wydaje się, że jest tym najważniejszym, że porusza trybikami wszechświata, ma rację, wpływ na cokolwiek, jest lepszy, że kiedyś da się osiągnąć wieczny pokój można... włożyc między bajki. A co najważniejsze czytelnik widząc wypowiedź
Rusałki sadownika: "jak można być Rusałką żałobnikiem!" prycha i myśli "głupie stworzenie", zaś następnego dnia myśli "jak można być śmierciarzem/grabarzem/kobietą/mężczyzną" etc.
Przypowiastki też niczego sobie - kipiące ironią (to lubię!) i naiwnością postaci.

oli | 2015-08-22
Przeczytana: 21 sierpnia 2015

Jest w tej książeczce kilka zdań perełek, ale to za mało by ocenić ją wysoko. Nijak się ma do "Fabryki Absolutu".

Blaisepk | 2018-08-02
Przeczytana: lipiec 2018