Złoto pustyni

Okładka książki Złoto pustyni Shannon Drake
Okładka książki Złoto pustyni
Shannon Drake Wydawnictwo: Harlequin Cykl: Victorian Fairy (tom 2) Seria: New York Times Bestselling Authors: Powieść Historyczna literatura obyczajowa, romans
Victorian Fairy (tom 2)
New York Times Bestselling Authors: Powieść Historyczna
Reckless
Harlequin
2007-01-01
2007-01-01
Hanna Ordęga-Hessenmüller
naukowiec wyprawa Egipt skarby podróż uczucia

Podobnie jak poprzednia część, bardzo ciekawa przez co czyta się szybko i przyjemnie. Polecam.

Zupełnie przypadkowo rozpoczęłam cykl „Victorian Fairy „ w sposób dość nietypowy, bo od środka. Była to moja pierwsza styczność z twórczością Shannon Drake – i jak się można domyśleć po ilości gwiazdek, ten pierwszy kontakt okazał się bardzo udany. „Złoto pustyni” jest bowiem bardzo barwnym romansem historycznym, a do tego może się poszczycić, toczącą się bardzo szybko i niezwykle ciekawie akcją. Żeby być szczerą, to romansu stricte jest tu stosunkowo niewiele, ale o dziwo wychodzi to książce tylko na dobre. Ta historia przede wszystkim wpisuje się w nurt literatury przygodowo awanturniczej i wielokrotnie podczas lektury nasuwały mi się silne skojarzenia z jednym z moich ulubionych filmów pt „Mumia”. Dodatkową zaletą jak dla mnie jest fakt, że wpleciono tu wątek archeologiczny powiązany ze starożytnym Egiptem, którą to tematykę szalenie lubię. Bohaterowie zostali skonstruowani całkiem zgrabnie ( pomijając główną bohaterkę, która zwyczajowo jest irytująca ) , opowieść była wciągająca, wątek „kryminalny może nie stanowił zagadki nie do rozwikłania, ale przez dłuższy czas potrafił zainteresować i zaintrygować czytelnika. Ogólnie – doskonała rozrywka i odskocznia od dnia codziennego. Polecam gorąco.

Świetna książka, wciągająca... Warto przeczytać, polecam.

Świetna książka, wciągająca... Warto przeczytać, polecam.

Trochę powieści przygodowej, nutka kryminalna, zdecydowanie romans. Polecam!

Trochę powieści przygodowej, nutka kryminalna, zdecydowanie romans. Polecam!

Piękna "bajka" na długie samotne wieczory ;)

Piękna "bajka" na długie samotne wieczory ;)

Jak dla mnie rewelacja!!! Trochę archeologii i kryminału na tle romansu z końca XIX wieku ;)

Książka "Złoto pustyni" z jednej strony jest klasycznym romansem a z drugiej ciepłą i zabawną opowieścią o grupie naukowców i zapaleńców z Muzeum Brytyjskiego, którzy organizują wyprawę do Egiptu. Mają nadzieję odkryć nieznane jeszcze starożytne skarby złożone w grobowcu arcykapłana Ramzesa Wielkiego. W skutek osobliwego zbiegu okoliczności do archeologów dołącza młoda i piękna Katherine, która zostaje asystentką sir Huntera McDonalda- szefa wyprawy do krainy faraonów. Już podczas przygotowań dochodzi do niezwykłych i niepokojących incydentów, które swe apogeum osiągają podczas podróży. Niestety ale zagrożone jest życie niektórych członków ekspedycji. Kto broni dostępu do drogocennych znalezisk? Duch arcykapłana czy chciwy i bezwzględny człowiek?
Powieść Shannon Drake jest idealna na jesienne, zimne wieczory gdyż zabierze nas w świat ciepłych krajów, pustyni oraz zielonych palm. Należy zarezerwować sobie trochę czasu bo opowiadana historia wciąga tak, iż trudno się od niej oderwać.

mi się ogólnie podoba. Kiedy przeczytałam "klątwę" i dowiedziałam się,że jest druga część postanowiłam,że muszę koniecznie ja przeczytać i nie żałuję. dopiero zaczynam przygodę z książkami i nie wiedziałam,że to może być tak ciekawe i wciągające :P także prosiłabym o polecenie różnych książek, bo jak można zauważyć jak narazie czytam książki jednej autorki ale chciałabym spróbować też czegoś innego :D

Złoto pustyni - Shannon Drake (wyd. Mira Books, Warszawa 2005)

Konwenanse, nudne życie towarzyskie i złe traktowanie to tylko nieliczne wady, które pojawiały się w dziewiętnastowiecznej Anglii. Kobiety nadal nosiły długie spódnice, nie malowały się. Za mąż nadal wychodziły jedynie za zgodą ojca, a wszelkie mezalianse były potępiona, o rozwodach nie wspominając. Intrygi, pułapki oraz brak wychowania powodowały, że kobiety zostawały kochankami, a następnie uciekały na wieś by żyć samotnie i w samotności cierpieć za swój błąd. Od tamtego momentu zmieniło się tak wiele.

Shannon Drake, a właściwie Heather Graham, już niejednokrotnie powodowała, że miałam ochotę wyruszyć w podróż w czasie albo rozmarzyć się do takiego stopnia, że świat realny zanikłby zupełnie. Autorka bestsellerów świetnie radzi sobie na rynku wydawniczym, ma swoją rzeszę fanów i nadal bystre pomysły. Jednak muszę przyznać, że książki napisane pod pseudonimem są znacznie lepsze niż inne powieści. Tym bardziej, że miałam okazję przeczytać już niejedną powieść historyczną jej pióra. Ale z całą pewnością ta seria jest najlepsza. Klątwa jak i Złoto pustyni to świetne powieści oddające w jakimś stopniu obraz wieku dziewiętnastego.

Katherine Adair w pewnym momencie rzuca się do Tamizy, aby uratować życie chłopakowi. Nie byle jakiemu, lecz miłości swojego życia. Przynajmniej według jej mniemania. Jednak jak można zakochać się nie znając się z mężczyzną osobiście? W między czasie sama zostaje uratowana przez Huntera MacDonalnda. I od tej pory jej życie zaczyna nabierać coraz większego rozbiegu. Marząca o sławie i ozdobie londyńskich salonów dziewczyna, niespodziewanie spełnia swoje pragnienia. Do tego dochodzi całkiem niespodziewana wyprawa wgłąb Egiptu, aby odszukać zaginioną świątynię Arcykapłana. Los młodej kobiety układa się wprost idealnie. Ale nikt nie spodziewa się pełnej zagadek i intryg historii, która wciągnie czytelnika tak mocno, że nie sposób odłożyć lekturę. Piękna historia miłosna w samym sercu Egiptu pobudza wyobraźnię czytelnika, który zaczyna pragnąć takiego życia dla siebie.

Po fenomenie jaki odniosła Klątwa, przyszedł czas na kontynuację serii. Złoto pustyni to powieść czysto romantyczna, gdzie akcja rozgrywa się na tle historycznym oraz fikcyjnym. Myślę, że oryginalność podnosi wartość fabuły, a rozgrywająca się dynamicznie akcja przeplatana wątkiem miłosnym tylko potęguje odczuwalne emocje. Trudno jest pominąć jakiś fragment, nudzić się podczas lektury czy nawet ją odłożyć! Kiedy zabierałam się za Złoto pustyni wiedziałam, że powinnam się spodziewać dobrej zabawy i od bardzo długiego czasu nie przeliczyłam się w swoich oczekiwaniach.

Trochę żałuję, że nie przeczytałam powieści w języku angielskim. Pani tłumacz nie oddała prawdziwego charakteru, ponieważ wzorując się na innej powieści historycznej pisarki miałam o wiele lepsze wrażenia jeżeli chodzi o język i styl.

Katherine jako młoda bohaterka powieści jest charakteryzowana na kobietę odważną, spełniającą swoje marzenia, udającą ważną osobistość, a jednocześnie jest bardzo naiwna. Jej głupota i łatwowierność niejednokrotnie sprowadziły na nią niebezpieczeństwo. Jednak wszystko robiła z myślą o przyjaciołach. Tak więc naiwność bohaterki nie pozwala określić jej osobowości mianem: ideał. Przyznaje szczerze, że nie bardzo przypadła mi do gustu, chociaż widać starania autorki, aby przedstawić ją w dobrym świetle. Natomiast postać Huntera MacDonalda powinna gorszyć, a było rzecz jasna odwrotnie. Może dlatego, że sama jestem kobietą i szukam bezpieczeństwa i troski, a właśnie takimi cechami charakteryzował się bohater. Różnicy nie sprawił ani jego wiek, ani urok osobisty czy nawet uroda lub wrodzony takt. Akurat tego ostatniego był pozbawiony, ponieważ zachowywał się jak arogancki, bogaty mężczyzna.

Książkę polecam. Warto sięgnąć po nią najlepiej dopiero po przeczytaniu Klątwy, aby nie zgubić wątku muzealnego czy pary najbliższych przyjaciół Huntera. Jednak ominięcie poprzedniej części nie powinno sprawić problemów w zrozumieniu przekazu, aczkolwiek niektóre wątki mogą zostać niewyjaśnione.

Złoto pustyni - Shannon Drake (wyd. Mira Books, Warszawa 2005)

• Romans historyczny
  • 2017
  • Powieść historyczna
  • Historyczna
  • Kryminał
  • HarperCollins - literatura historyczna

Dodaj cytat z książki Złoto pustyni