Złoty wiek

Millennium
83-7180-189-0
Złoty, wiek
dona

Rozrzucone na przestrzeni wielu kilometrów kwadratowych, poskręcane i osmalone blachy, zwęglone ludzkie szczątki, smród spalenizny. Nieszczęście. Tragedia. Katastrofa lotnicza. A raczej wielka mistyfikacja. Kiedy Bill Smith rozpoczynał śledztwo w sprawie powietrznej kolizji DC-10 z Jumbo-Jetem, nie podejrzewał, do jak szokujących wniosków go ono doprowadzi. Najchętniej uznałby, że oszalał, ale nie pozwalają mu na to dowody świadczące jednoznacznie o wielokrotnych działaniach speckomanda z przyszłości. Pasażerowie samolotów wcale nie giną: na minuty, a czasem na sekundy przed katastrofą są przerzucani w odległą przyszłość, a ich miejsca zajmują organiczne manekiny. Po co? Dlaczego? O tym Smith przekona się na własnej skórze, ponieważ przyszłość zjawi się także po niego.

Krzysiek | 2014-02-17
Przeczytana: 01 lutego 2014

Kolejna książka ze starego cyklu „Fantastyka” wydawnictwa Prószyński i S-ka i kolejne bardzo miłe zaskoczenie. Jest to opowiedziana z dwóch wzajemnie się przeplatających perspektyw historia uratowania przez naszych potomków z bardzo dalekiej przyszłości pasażerów dwóch samolotów, które zderzyły się w locie i następnie całkowicie roztrzaskały na ziemi. Pierwsza relacja opowiadana jest przez członka amerykańskiej komisji badającej przyczyny wypadków lotniczych, natomiast druga relacja jest opowiadana przez szefową zespołu ratującego skazanych na śmierć pasażerów. Oczywiście o tym, ze pasażerowie dwóch samolotów zostali uratowani nikt nic nie wie – na miejscu wypadku obydwu samolotów znajdują się ludzkie szczątki wszystkich lecących samolotami pasażerów – ale nie są to te same osoby, które wsiadały na pokłady tych samolotów… Jedyną niezwykłą rzeczą, jaką znajdują członkowie komisji są „chodzące wstecz” zegarki, dziwne nagranie z czarnej skrzynki jednego z samolotów i tajemnicza broń…...

Mamerkus | 2012-10-24
Przeczytana: 08 czerwca 2009

Zaskakująco dobre czytadło. Co prawda przez kilkadziesiąt pierwszych stron opowieść snuje się nieco urozmaicana jedynie fajnym stylem pisarskim autora, to później zaczynają się już dziać rzeczy ciekawe.

Świetne i niejednoznaczne zakończenie książki, takie jak lubię:-) Nie jest to co prawda Dukaj ale wybija się ponad przeciętność. Właśnie z uwagi na zakończenie polecam "Millenium" wszystkim, którzy lubią ciekawe, zamyślone z rozmachem, historie.

Jeżeli miałbym do czegoś porównać występujące w książce zabawy z czasem to przychodzi mi na myśl (oczywiście jest to daleko idąca analogia) "Hyperion". Nie ta skala skomplikowania fabuły, złożoności świata przedstawionego, a przede wszystkim talentu pisarskiego, ale mimo to próba Varleya co najmniej udana.

PS Ciekawostką może być fakt, że w 1989r. powstał film "Millenium" w oparciu o scenariusz Varleya.

NINa | 2012-08-27

Uwielbiam, wracam do tej książki prawie co roku. Konkretna, pomysłowa fabuła, dwa równoległe światy i moje ulubione zagadnienie paradoksu czasowego.

Keiy | 2016-09-25
Przeczytana: 23 września 2016