Młodsza siostra

Wydawnictwo: Philip Wilson
Little Sister
Chiny, kobiety, reportaż
literatura faktu

To pełna uroku opowieść o chińskich kobietach. Nie tylko o tych z pierwszych stron gazet, pięknych i bogatych, ale też o tych zwykłych, prowadzących - wydawałoby się - przeciętne, nudne życie. Ich losy, jak się przekonamy, są często tragiczne, czasem zadziwiające, a niekiedy wręcz wstrząsające. Każda historia jest inna, ale ich wspólną cechą jest, że zawsze były głęboko skrywane. Tylko przypadkiem ujrzały światło dzienne. Oto kobieta tak desperacko pragnąca opuścić Chiny, że decyduje zrobić to jako narzeczona z ogłoszenia. To znów kobieta, która poświęca romantyczną miłość dla komunistycznych ideałów, inna w czasie rewolucji kulturalnej jest zmuszona wykonywać pracę prowadzącą do jej okaleczenia. "Młodsza siostra" Checkoway nie jest fikcją literacką, autorka bowiem przez rok wnikliwie obserwowała ten niezwykły kraj i jego równie niezwykłe mieszkanki. Powstała pełna ciepła, zadumy, smutku i radości książka o życiu współczesnych Chinek, ich mentalności, marzeniach i tajemnicach. "Młodsza siostra" to pierwsza z serii książek "Zwykłe Niezwykłe Losy", poświęcona często niedocenianemu w literaturze tematowi życia przeciętnych kobiet - kobiet spod wszystkich szerokości geograficznych, z różnych kultur, tradycji i obyczajowości.

Aritsa | 2015-12-22

Rzadko mam do czynienia z takim gatunkiem książek. Po przeczytaniu "Młodszej siostry" zdecydowanie tego żałuję i postanowiłam, że muszę zapoznać się z większą ich ilością.

Julie Checkoway nie pisze może w jakiś bardzo niesamowity sposób, z masą opisów i innych rzeczy, jednak cudownie tworzy klimat Chin. Ukazuje nam tajemnice życia chińskich kobiet, jego smutki, ale też piękno, które poprzez strony tej książki może do nas dotrzeć.

Kobieta nie potrafi znaleźć swojego miejsca na świecie. Jej rodzina jest rozrzucona, a ona sama musiała mieszkać z ojcem, który do tego podziału po części doprowadził. Skuszona wewnętrznym głosem, wraz ze swoim przyjacielem (albo i kimś bliższym od przyjaciela) udaje się do Chin. "Kop, kop aż do Chin" - jak mawiała jej babcia.

Powieść czyta się przyjemnie i szybko, choć w trakcie tej przyjemności wzbudziła we mnie lekką melancholię i szacunek do tych kobiet, których niezwykłe historie zostały opowiedziane. Pomimo tego, że ich uczucia rzadko są brane pod...

Asica | 2012-01-06
Przeczytana: 06 stycznia 2012

Ksiazka nie porywa, chociaz nie mozna powiedziec, ze jest niciekawa. Opowiesc Amerykanki o zyciu w chinskim miasteczku, o jej pracy na uczelni jako nauczycielki jezyka angielskiego, wspomnienia z dziecinstwa, a takze historie jej chinskich przyjaciolek.

Gosia_Bunny | 2013-04-25
Ewa | 2012-08-09