Anastazja

Tłumaczenie: Zbigniew Szuperski
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Duios Anastasia trecea
Nemosja

W okupowanej przez Niemców wiosce rumuńskiej zabity zostaje zdradziecko serbski partyzant; trupa, dla przestrogi i postrachu, rzucono na rozstaje dróg. Za jego pogrzebanie grozi śmierć. Jest to cyniczne wyzwanie hitlerowców i rodzimych faszystów pod adresem zastraszonej społeczności wioski. Podejmuje to wyzwanie skromna wiejska nauczycielka, Anastazja. Dla niej - jak i dla jej duchowej siostrzycy sprzed wieków, Antygony - godny pochówek Serba jest czymś więcej niż zwyczajowym obrządkiem: Anastazja, grzebiąc partyzanta, chce działać zgodnie z uniwersalnym ludzkim prawem, chce za pośrednictwem symbolicznego aktu ocalić ludzkie wartości - dumę, odwagę, godność - wśród powszechnego zamętu i upodlenia; pragnie udowodnić, że "świat to nie kloaka, choć może i nie cerkiew". I gotowa jest uwierzytelnić ten dowód własnym strasznym losem.

Nemosja | 2010-06-24
mungi | 2014-08-22