Room on the tower. Vampiric Stories
horror
dona

Zawartość:
J.W. Goethe "Narzeczona z Koryntu"
B. Stoker "Gość Drakuli"
M. Gogol "Wij"
A.K. Tołstoj "Rodzina wilkołaka"
A.K. Tołstoj "Upiór"
A. Dumas (ojciec) "Biesiada widm" (fragment)
J. Sh. Le Fanu "Carmilla"
S. Grabiński "W domu Sary"
E.F. Benson "Pokój na wieży"
J. Siewierski " Zemsta zza grobu"
B. Leman "Pielgrzymka Clifforda M."

źródło opisu: Ossolineum, 1991

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Dociekliwy_Kotek | 2013-04-29
Przeczytana: marzec 2013

Dawno nie czytałam tak dobrego wyboru i przyznaję, że jestem zachwycona. Oczywiście wiele zależy od autorów, ale tu znalazła się prawdziwa śmietanka: od Stockera do Le Fanu, a każdego autora reprezentuje wysmakowane opowiadanie napisane zgodnie z regułami sztuki. Zamiast użerać się z "Mnichem" albo innym "Zamczyskiem w Otranto" dla zainteresowanych powieścią gotycką w najczystszej postaci na początek należy polecić właśnie ten zbiorek: miłość od pierwszych stron gwarantowana.

Angie | 2014-07-08
Przeczytana: 2013 rok

Wampiry zawsze mnie fascynowały. Od dziecka. Ten zbiór jest spełnieniem moich marzeń w tej materii ;)
Wedle mojego gustu, o którym pisałam przy okazji recenzji do "Stryja Silasa" Le Fanu, najlepsze dla mnie są:
1. "Carmilla" Le Fanu - klimatyczna, wysublimowana opowieść o wampirzycy - nie spotkałam bardziej wysmakowanej;
2. "Biesiada widm" Dumasa ojca - świetna opowieść z polskim akcentem ;)
3. "Rodzina wilkołaka" i "Upiór" Tołstoja oraz "Zemsta zza grobu" Siewierskiego - dłuższe, niezwykle wciągające opowiadania
4. "Pokój na wieży" Bensona - opowiadanie, któremu zbiór zawdzięcza swój tytuł; po prostu świetne!!! Zawsze podziwiałam skrótowość, umiejętność zawarcia maksimum znaczeń w niewielkiej objętości tekstu, bo sama mam tendencję do rozwlekłości ;) To króciutkie opowiadanko to taka wisienka na torcie
5. "Narzeczona z Koryntu" Goethe'go - doskonałe jako wstęp; bardzo romantyczne, wierszowane

Zdecydowanie słabsze opowiadania to:
1. "Gość Drakuli" Stokera - zbyt...

ryszpak | 2014-03-02
Przeczytana: 03 czerwca 2011

Bardzo dobry zestaw opowiadań, które każdy interesujący się tym zagadnieniem musi znać. Zakres szeroki - od Gogola przez Stokera do Le Fanu.
Podobny zbiór opowiadań jest zawarty również w książce "Wampir - biografia symboliczna" Marii Janion.

Małgorzata | 2014-11-18
Na półkach: Groza, Przeczytane
Przeczytana: 17 listopada 2014

Jedynie umieszczenie tu opowiadania "Pielgrzymka clifforda M." stanowi dla mnie kompletną pomyłkę. Dzieło ani wybitne, ani szczególnie pasujące do całości.

Marti | 2014-02-15

Pozycja obowiązkowa dla każdego fana wampirów i podobnych istot. Dużo ciekawych informacji z historii.

Klara Maszkaron | 2015-01-25
Przeczytana: 2008 rok

Nie mogę wystawić mniejszej liczby gwiazdek, ponieważ książka głęboko zakorzeniła się w mojej duszy. Wielka inspiracja do tworzenia własnych baśni, snucia wizji na temat wampirów. Czytając i wspominając słowa znalezione w tym zbiorze, mam wrażenie, że Nieśmiertelność jest mi po prostu pisana, a Śmierć nie podróżuje tak szybko, jak myślałam. ;)

Może mój Ukochany kupi mi tę książkę na walentynki? Och, wówczas nie byłabym w stanie oderwać się od Jego szyi.

emeela | 2011-07-03
Przeczytana: czerwiec 2011

Wstęp stanowi ładne, dokładne opracowanie tematu wampirycznego.

fantaghirooo | 2016-12-01
Konik | 2016-10-31