Nowe kłopoty z historią

Wydawnictwo: Prohibita
historyczna

Wiele z opisanych tu fragmentów historii wcześniej pozostawało nieznanych dla szerszej opinii publicznej, a niektóre do dziś budzą wiele tytułowych "kłopotów". Do wspomnianych należą przede wszystkim te teksty, które dotyczą szeroko pojętej lustracji i ludzi na różne sposoby uwikłanych we współpracę z SB. Dotyczy to przede wszystkim powszechnie znanych osób publicznych: Marka Piwowskiego, Bogusława Wołoszańskiego, Marcelego Reich-Ranickiego czy chociażby Zygmunta Baumana. Inne teksty ukazują mało znane, lub zupełnie nieznane fragmenty życiorysów luminarzy PRL takich jak Ireneusz Sekuła, Wojciech Jaruzelski czy Edward Gierek. Oddzielną część poświęciłem jednemu z przywódców PAX, człowiekowi o skomplikowanym i dość mrocznym życiorysie, jak Ryszard Reiff. Nie mogło również zabraknąć problemu stosunków polsko-żydowskich i sprawy książki Jana Tomasza Grossa pt. Strach. Powyższy zbiór uzupełniłem trzema wywiadami udzielonymi w tym okresie, które, jak sądzę, pod wieloma względami niewiele straciły na aktualności. Gorąco zachęcam do lektury. Z Przedmowy Autora

źródło opisu: Matras

Roman Dłużniewski | 2016-11-12
Przeczytana: 12 listopada 2016

Ogromnie cenię dr. Piotra Gontarczyka, choć raz miałem z nim dość ostrą polemikę. Warto. Warto przeczytać wszystkie jego książki.

Natalia | 2013-05-26
Przeczytana: 26 maja 2013

Doskonały wybór publicystyki P. Gontarczyka, przedstawiający spojrzenie autora na ostatnio "odgrzewane" tematy, np. kwestię Jedwabnego, lustracji czy współpracy z SB.

peccator | 2016-07-06
Przeczytana: 2009 rok