Wzorcowy nazista : Arthur Greiser i okupacja Kraju Warty

Okładka książki Wzorcowy nazista : Arthur Greiser i okupacja Kraju Warty Catherine Epstein
Okładka książki Wzorcowy nazista : Arthur Greiser i okupacja Kraju Warty
Catherine Epstein Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie powieść historyczna
powieść historyczna
Model nazi : Arthur Greiser and the occupation of Western Poland
Wydawnictwo Dolnośląskie
2011-01-01
2011-01-01
Jarosław Włodarczyk
II wojna światowa okupacja niemiecka przestępstwa wojenne hitleryzm

Do tej pory miałem dość słabe doświadczenie z tą serią. Mam zaliczoną biografie Rommla-choć nie jest zła kojarzy mi się do dziś trochę z szukaniem sensacji, mam też o wojnie w Afganistanie, ta z kolei bardziej przypomina reportaż niż książke historyczną jaką chciałem mieć. Po za tym brak indeksu a w tej drugiej nawet nie są ponazywane rozdziały. Rozważałem też kupno biografi Heydricha ale po przejrzeniu jej i konkurencji oceniłem ją jako bardzo słabą.

Książka o Greisler więc wybitnie mnie zaskoczyła. Jest to porządnie zrobiona przez zawodowego historyka biografia mniej znanej postaci wśród nazistów. Ogrom wiedzy plus analiz na temat sytuacji w nazistowskim Gdańsku a potem w Kraju Warty naprawdę mi zaimponował, sporo czytam o tej tematyce, a i tak dowiedziałem się dużo rzeczy. Podejrzewam że choć temat z historii właściwie Polski, to żadne polskie opracowanie nie dorównałoby-za bardzo nastawiamy się na historie prześladowań Polaków, bez spojrzenia na punkt widzenia Rzeszy niemieckiej.

w sumie pierwszy raz spotkałem sie z Greiseremi wiem dlaczego. A dlaczego? Ponieważ był dość nudny... typ "urzędasa" ktory po prostu robi co mu każą. karierowicz etc. autorka opisuje jego życie dosc pobieżnie (ale pewnie mało jest też źródeł). Wielki szacunek za wkład, jeździła, robila wywiady to ubogaca książkę. Mimo wszystko oceniam ją jako dość przeciętną. Żeby powiedzieć że przykuwa to przesada że trzeba ja przeczytać żeby zrozumieć II wś. to tez za dużo. Generalnie jest ok, cos mozna sie dowiedzieć, fajerwerków brak.

Bardzo dobra książka, jedyne co mnie razi to fakt, że autorka nie zrobiła osobnego rozdziału o prześladowaniu religii, tylko opisała to w kilku stronach.

Świetna. Znakomita biografia człowieka, który w dążeniu do władzy, zatracił samego siebie..Obłudnika, karierowicza, kłamcy, okrutnika i przede wszystkim "wzorcowego" nazisty.Poza tym, książka stanowi ciekawą historię regionu, w którym mieszkam. Teraz już zupełnie inaczej patrzę na niektóre obiekty w Poznaniu czy w moim rodzinnym mieście.

„Arthura Greisera należy uznać winnym wszystkich zbrodni i zarzucanych mu przestępstw…”

Wydawnictwo Dolnośląskie w ramach znakomitego historycznego cyklu ” Wojny i konflikty”serwuje nam świetnie napisaną biografię kolejnego antybohatera historii XX wieku. Tym razem jest to sylwetka nazistowskiego zbrodniarza, obergruppenfuhrera SS, prezydenta senatu Wolnego Miasta Gdańska i na koniec namiestnikiem tzw. Kraju Warty Arthura Greisera. Postaci mniej może znanej niż Erich Koch, Hans Frank, czy skonfliktowany z nim Albert Foster, dorównujący im jednak zasięgiem represji i ogromem zbrodniczej działalności.
Jak przystało na porządnie udokumentowaną, spójnią i niezwykle merytorycznie napisaną biografie (a ta bez wątpienia taka jest) autorka przybliża nam postać Greisera. począwszy od lat najmłodszych na pograniczu polsko-niemieckim, obrazuje początki działalności w niemieckim ruchu narodowosocjalistycznym, kolejne szczeble partyjnej kariery, burzliwy i z jego perspektywy niezwykle ważny okres gdański ( pełen tarć i kompetencyjnych sporów w ramach pomorskiej NSDAP) aż po najważniejszy okres w jego życiu i role reichsstatthaltera Kraju Warty. Wszystko wplecione w aktualną dla przedstawionych wydarzeń sytuację polityczną, militarną, ekonomiczna, ideologiczna i społeczną.

Sąd polski skazując tego hitlerowskiego dygnitarza w 1946 roku na karę śmierci (była to ostatnia publiczna egzekucja w powojennej Polsce) postawił mu szereg zarzutów dotyczących min: zbiorowych i indywidualnych morderstw dokonywanych na ludności cywilnej, prześladowania a w konsekwencji eksterminacji ludności polskiej pochodzenia żydowskiego, znęcania się fizycznego i psychicznego, przymusowej germanizacji i systematycznego niszczenia kultury polskiej, przymusowych wysiedleń do obozów pracy i zaboru mienia. Wszystkie one zostały wielokrotnie i ponad wszelka wątpliwość udowodnione wskazując iż Arthur Greiser. był w to bezpośrednio zaangażowany i ponosi za to pełną odpowiedzialność. To obejmujący ponad czterysta stron zapis tego do czego zdolny jest człowiek zaprzęgnięty w tryby zbrodniczej i antyludzkiej ideologii. Autorka oprócz typowego historycznego przedstawienia faktów podejmuje próbę wniknięcia w jego sferę osobistą ( małżeńską),intymną, psychologiczną i emocjonalną, poznać jego poglądy, motywy działań, kształtowanie się decyzji i wpływ na nie określonych zdarzeń z jego życia. No i oczywiście znaleźć odpowiedz na często padające w stosunku do niemieckich zbrodniarzy pytanie – dlaczego? Co takiego działo się w ich umysłach iż na pewnym etapie swojego życia stali się zdolni do takich niewyobrażalnych potworności i bestialstw.

Propozycja Catherine Epstein „Wzorowy Nazista” jest o tyle ciekawa iż pochodzącą zza oceanu pisarka nie jest obciążona tak charakterystyczną dla Europejczyków wojenną i powojenną traumą (co zrozumiałe) przez co jej spojrzenie charakteryzuje się większym dystansem i obiektywnością. Książka jest naprawdę sprawnie, interesująco i bardzo zrozumiale napisana. Całość jest znakomicie udokumentowana, oparta na szerokim i różnorodnym materiale badawczym, wzbogacona dodatkowo w serię zdjęć, map, tabel, tekstów źródłowych i bardzo osobistych listów znacznie wzbogacających samą treść. Podobnie jak inne pozycje z tej serii na uwagę zasługuje bardzo dobre wydanie: wysokogatunkowa jakość papieru i druku, porządna twarda oprawa, wyraźne zdjęcia, czyli jednym słowem jakość jakiej życzylibyśmy sobie zawsze.
Jest to kolejna lektura która z całą pewnością zadowoli tych wszystkich którzy interesują się historią XX wieku ze szczególnym uwzględnieniem II wojny światowej, nazistowskiej dyktatury w Polsce i tego wszystkiego co za sobą niosła.

• WOJNY i KONFLIKTY
  • 0. Posiadam