Dorota i Oz znowu razem

Tłumaczenie: Stefania Wortman
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Dorothy and Wizard of Oz
dona

Opowieść o Dorotce ze stanu Kansas i jej przyjaciołach: piesku - Toto, Strachu na Wróble, Tchórzliwym Lwie, Żelaznym Drwalu i innych, którzy wędrują po różnych, zaczarowanych krainach w poszukiwaniu czarnoksiężnika Oza, który może im pomóc w różnych ich kłopotach.
Dorota ze stanu Kansas, wędrując po różnych, zaczarowanych krainach, poznaje nowych, niezwykłych przyjaciół.

źródło opisu: opis autorski

źródło okładki: Skan własny (MW)

W dziwnym podziemnym świecie, do którego czasami możemy przez przypadek zawędrować, na pewno mamy szansę spotkać dziwne stwory, rzeczy i zjawiska jakie się nikomu nie śniły. Kiedy Dorota i jej kotka Eureka wraz z nowo poznanym kolegą Bobem i jego koniem Barnabą, w wyniku trzęsienia ziemi spadają w bezdenne czeluście ziemi, możemy być pewni, że to początek ich nowej przygody. Tym bardziej, że za chwile dołączy do nich stary przyjaciel Doroty czarnoksiężnik Oz. Wtedy już jesteśmy pewni, że nic im się stać nie może, bo połączeni więzami przyjaźni są w stanie pokonać wszystkie trudności i przeszkody i dostać się z powrotem na ziemię. A po drodze spotykają zarówno przyjaznych mieszkańców krainy Głosów, którzy, choć niewidzialni, są niezwykle mili i serdeczni i ostrzegają ich przed niewidzialnymi groźnymi niedźwiedziami. Będą musieli poradzić sobie z warzywnym ludem, jak również i drewnianymi stworami, które dzięki ogniowi i sprytowi Boba zostawią ich w spokoju. Nie ulęgną również...

Evik | 2012-01-14
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2012
Przeczytana: 01 stycznia 2012

W wyniku trzęsienia ziemi Dorota z kotką Eureką oraz Bob z koniem Barnabą i Czarnoksiężnikiem Ozem trafiają do wnętrza Ziemi. Zwiedzają tam wiele krain: Królestwo Warzyw, Dolinę Głosów. Spotykają się z drewnianymi Gargulcami oraz małymi smoczkami. W końcu wszyscy razem trafiają do krainy OZ. Wszędzie mają wiele przygód. W krainie Oz kotkę Eurekę czeka proces sądowy.
Jakie przygody mieli nasi bohaterowie? Jak się skończył proces Eureki i dlaczego do niego doszło? Czy uda im się powrócić do domów? Odpowiedzi na te pytania przynosi lektura książki.

Przemek | 2012-10-02
Przeczytana: 02 października 2012

Kolejna część cyklu o Dorocie w Krainie Oz... A może raczej w krainie Mangabów i innych stworzeń, gdzie Dorota wpadła po trzęsieniu ziemi? Przyznam, że brakowało mi ściślejszego związku tej części z krainą Oz i dawnymi przyjaciółmi.

Przygody w tej części są budowane z pewnym napięciem, ale przeszkadzała mi częsta zmiana krain, w których odbywała się akcja i ich niewielkie wzajemne powiązania. Popis fantazji autora, ale odebrałem go częściowo jako "sztukę dla sztuki".

Bardzo rozczarowało mnie moment, w którym Dorota była bliska końca swej podziemnej podróży i nagle przypomniała sobie o "asie w rękawie", którego miała cały czas, lecz jakimś cudem o nim wcześniej "nie pamiętała"... Moim zdaniem inaczej to należało rozegrać, może temu asowi, który dopomógł należało dać możliwość samodzielnej reakcji? Takie rozwiązanie, jakie zaproponował autor, uczyniło całą wędrówkę nieco pozbawioną sensu i sztuczną.

Z kolei muszę również zwrócić uwagę na niekonsekwencje w zakresie historii panowania...

elkar | 2015-03-16

Dla mnie trochę nudna, przesycona zbyt wymyślnymi nazwami postaci i krain.

Lizzie | 2016-01-12
Meowth | 2016-01-07